| OctavianDanielMaria a întrebat:

Balaurii exista? Ca cel din ''Balaurul cu 7 capete'' De Petre Ispirescu. A trebui sa existe, ca la zeul iudeu totul e posibil

20 răspunsuri:
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Poate au existat candva, intr-un timp uitat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe aspecte din Biblie sunt simbolice, asta pentru cine are ochi de văzut. Cine nu, rămâne în întuneric și mai rău, batjocorește ce nu înțelege.

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intrebarea asta nu ai pus-o din biblie, ci dintr-un basm!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crezi că Dumnezeu nu poate exprima un mesaj și prin simboluri? Uiți că e un Artist desăvârșit. happy

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Normal ca e mai prejos! Basmul a fost scris de un om! De fapt nici nu pot spune ca a fost scris, a fost poveste transmisa prin viu grai, iar intelectualii diferitelor vremuri au adaptat acel viu grai la cuvantul scris! Apocalipsa din Biblie nu a fost gandita de oameni! Dar ca sa-ti rasp totusi la intrebare, da, asa cum am spus, cred ca au existat zmeii/dragonii/balaurii intr-un timp apus si vor revenu probabil la Apocalipsa! De fapt eu cred ca acel balaur cu sapte capete este de fapt un demon, multi demoni sunt portretizati avand infatisarea asta!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, am citit-o. Însă nu e neapărat nevoie ca să aflu că El e Artist. E de ajuns să mă uit la o frunză.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru că fiecare interpretează în felul Lui. Sfânta Scriptură este inspirată de Duhul Sfânt și poate fi înțeleasă doar prin Duhul Sfânt.

Răspuns utilizator avertizat