| AnonymousMcmxc a întrebat:

"Biblia,, este cuvantul lui Dumnezeu s-au doar o creatie a oamenilor?

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu scrisa sub inspiratie Duhului Sfant. Trebuie sa recunosti ca Biblia este o Carte deosebita de celelalte, este unica: In circulatia Ei, in traducerea ei (Biblia a fost tradusa, retradusa si parafrazata mai mult decat orice alta carte existenta). Este unica in supravietuirea Ei chiar prin persecutii. Unica in invataturile ei. Exista lucrari apartinand aproape tuturor marilor scriitori de literatura, scrise special pentru a evidentia influenta pe care Biblia a avut-o asupra lor. Biblia cuprinde proorociile mesianice ale Vechiului Testament care au fost implinite intocmai de Isus Hristos. In intreg Noul Testament apostolii au apelat la doua aspecte pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea, iar al doilea implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. Toate acestea implinandu-se in Hristos, realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia. Biblia contine 6408 versete cu profetii, dintre care s-au implinit pana acum 3268, in timp ce restul profetiilor privesc evenimente inca viitoare.Asa ceva nu mai exista in nici o alta carte.Este imposibil ca aceste profetii sa se fi implinit la intamplare.

| AnonymousMcmxc explică (pentru EmaS):

O sa-ti dau o teorie logica si dovedita aproape cuvant cu cuvant care a fost scopul ''Crearii Bibliei,, si mai multe.Tot ce voi vorbii ii logic si se leaga intre ele, si o sa-ti dau si exemple de realitate insa mai astept raspunsuri, sa vad cum ma contrazicii dupa, cand iti voi zice ca ii cuvantul ''Evreilor,, nu a lui ''Dumnezeu,,

| AnonymousMcmxc explică (pentru EmaS):

Rog toti ''Crestinii,, sa citeasca care este scopul ''Bibliei,, si ai cui cuvant este defapt.Incercati sa-mi infirmatii aceasta teorie plina de dovezi din realitatea ce ne inconjoara. Sper sa aveti rabdare sa cititi si sa contraziceti afirmatiile intr-un mod logic.
Evreii au inventat o carte despre care se spune că este cuvântul domnului, adică biblia. Ea este considerată "fundaţia" creştinismului, iar creştinismul este o unealtă puternică de manipulare a lumii (vă voi arăta şi dovezi, bine înţeles). Deci da, se poate spune că scopul bibliei este acela de a-i face pe evrei să conducă lumea şi după cum vedeţi, aceştia au şi reuşit.

Scopul crearii Bibliei de catre ''Evreii,,:
crearea unei istorii pe aceştia nu au avut-o niciodată;
dobândirea statutului de "popor ales";
cucerirea lumii de către aceştia si control total asupra omului ce a si reusit in zielle noastre
upă cum spuneam, biblia este de fapt o conspiraţie a evreilor, care nici măcar nu are nimic original. O foarte mare parte din miturile biblice sunt de fapt mituri din alte religii care au apărut cu mii de ani înaintea creştinismului, atâta doar că personajele au alte nume.
Structural, Geneza 1-11 prezintă un fascinant aspect referitor la modul în care biblia a evoluat de la o colecţie de mituri politeiste şi legende, de la o variate de culturi într-o carte de legende monoteiste din istoria Israelului" (citat din "101 mituri ale bibliei" de Gary Greenburg scrisă în anul 2000; pagina 3). Menţionez că în biblie, în Vechiul Testament, miturile nu făceau referire la un singur zeu, ci la mai mulţi, cum ar fi: elohim(în limba arameică însemnând "zei"), Eli, Adonai, Sbaot şi Iahu( sau Iahve). Dumnezeu de fapt nu a fost menţionat absolut deloc în Vechiul Testament, nici măcar odată. De aicea s-ar putea deduce că în Vechiul Testament, este prezentată religia politeistă.În secolul III d.Hr., un călugăr pe nume Ieronim a tradus Vechiul Testament în limba latină şi a înlocuit numele tuturor zeilor cu un singur nume: dumnezeu.
Exemple de astfel de plagieri:
monoteismul evreu a fost furat de la faraonul egiptean Akhenaton.
creaţia relatată de evrei a fost inspirată din creaţia egiptenilor;
folosirea cuvântului de către Iahve pentru a crea, a fost furat de la egipteni (Iahve înlocuindu-l pe Ptah)
expresia "Să fie lumină" a fost furată de la creaţia Thebei;
separarea apelor a fost furată din mitul creaţiei care aparţinea egiptenilor;
Adam şi Eva sunt de fapt Geb şi Nut din mitul egiptean;
crearea Evei din coasta lui Adam a fost furată din mitul lui Enki şi Ninhursag;
pedeapsa lui Adam şi Eva şi pierderea imortalităţii au fost inspirate din povestea mesopotamă a lui Adapa (Iahve înlocuindu-l pe Zeul Sumerian Enki);
Cain, Abel şi Seth "furaţi" de la Osiris, Set şi Horus;
conflictul dintre Cain şi Abel a fost furat de la Set şi Osiris sau Zeul Sumerian Dumuzi şi Enkimdu;
evreul Samson a fost furat de la Heracle: scoaterea ochiului se bazează pe Oedipus;
Şi continuând lista miturilor din care s-au inspirat cei care au inventat creştinismul:

fiecare etapă a vieţii lui Moise a fost furată din mai multe mituri cum ar fi :
naşterea regelui babilonian Sargon şi abandonarea acestuia pe un râu urmând ca după aceea să fie salvat de oamenii regelui;
călătoria lui Moise prin deşert a fost inspirată din călătoria zeului-soare Bacchus din "Imnurile lui Orfeu";
povestea celor 40 de ani în deşert şi a celor 40 de zile şi 40 de nopţi petrecute de iisus în deşert au fost inspirate din lupta lui Set cu Horus în deşert, durata acestei lupte fiind tot 40 de zile, această luptă fiind sărbătorită în cele 40 de zile ale Postului Mare Egiptean.
Ioshua a fost furat de la entităţile egiptene Shu şi Nun;
Debora este de fapt zeiţa egipteană Neith;
Noe a fost furat din mitul sumerianului Ziusudra, iar Iahve din povestea lui Noe îl înlocuieşte zeul sumerian Enlil sau Beelzebub;
fiul lui Noe, Ham a fost inspirat de la personajul Belus;
Nimrod a fost inspirat de la faraonul egiptian Sesostris;
Abraham a fost furat de la Regele Hariscandra al religiei hinduse Sankhayana-Sustras;
evreul Isaac a fost inspirat din mitul lui Rohita, fiului Regelui Hariscandra, iar în această poveste, Iahve îl înlocuieşte pe zeul hindus Varuna;
Iuda a fost inspirat de la Set;
fecioara Maria a fost inspirată de la Astaroth.Iar asta nu este toată lista, astea sunt doar câteva exemple.
De ce crezi ca fix poporul ales de ''Dumnezeu,, conduce lumea si o controleaza in totalitate.''Israel,, este singur stat din lume care nu s-a imprumutat niciodata de la ''Fmi,,. Sistemul financiar si economic mondial a fost creat de familia de ''Evreii,,Rothschild.Ei detin si fabrica banii in lumea asta.Ei controleaza(Fmi,Rezerva Federala, Comisia Trilaterala, Bank of England etc. Absolut toate datele noastre personale, urmeaza sa fie transferate pentru "pastrarea în siguranta deplina", statului Israel. Fireste, ele vor fi tinute la curent în timp real. De ce se face asta? Are cineva idee daca romanii au fost pusi la curent cu faptul ca, pe 31 ianuarie CE a aprobat transferul datelor personale ale cetatenilor tarilor membre, catre Israel? Date personale inseamna: numerele de telefoane, conturile bancare, datele de sanatate, familia, deplasarile. toate datele pe care guvernele statelor membre le colecteaza despre noi.O masura anti-libertate. Facem ce facem si numa peste ''Evreii,, dam peste tot.Sa numai vorbim ca cel mai mare filantrop din istoria lumii este tot un ''evreu,, pe numele sau Rothschild o familie cu o avere estimata la 500 trilioane de dolari.O familie care a finantat campania lu Hitler si a nazistilor din al 2 lea razboi mondial.Va dati seama un ''Evreu,, a finantat pe Hitler sa extermine ''Evreii,,, asta nu va invata cartea de Istorie, scopul era aparitia Statului Israel si justificarea ei.Da Hitler a facut chiar parte si a avut legaturi stranse cu familia de ''Evreii,, Rothschild.Maicasa a lucrat ca servitoare la Baronul Rothschild in casa.Pot sa dau dovezi documente, cartii etc.care atesta acest lucru inevitabil.Beneficile obtinute din urma exterminarii oamenilor din poporul sau erau imense o afacere de neratat pentru Dinastia de ''Evreii,, Rothschild nu se tine cont ca erau oamenii din poporul lor.Toate posturile marii din lume is detinute de acesti afaceristi ''Evreii,,.In Congresul American de la Washington un ''Evreu,, decide totul. Facem ce facem si ciudat numa peste ''Poporul Ales,, dam.Hollywood a fost fondat de catre un ''Evreu,, Mass-media ii controlata in totalitate de ''Evreii,,. Presedintii fac jocurile ''Evreilor,,. Scopul adevarat al Bibliei este acela ca s-a si indeplinit in ziua de azi control total al oamenilor de catre ''Evreii,,.Mai pot da sute de combinatii si lucruri si absolut toate se opresc la ''Evreii,,.Sa explicam ce isneamna ''Evreii,, criminalii perfecti-CP ai fiintei umane sunt finantatorii loviturilor de stat, razboaielor civile, atentatelor (28 august 2005, Sarajevo, Yugoslavia, moscheii SUNITE si SIITE in Irak) si autotatentate (11 septembrie 2001, New York, SUA) si asasinatelor politice (John Kennedy, Anna Lindh si alti), traficanti de arme, droguri, carne vie, diamante, cafea, tigari si altele, pentru ca apoi sa se numeasca investitori, oameni de afaceri.
Criminalii perfecti ai fiintei umane sunt speculanti de stat din bursa de valori.Aceasta teorie este probata prin controlul total care l-au obtinut Evreii in ziua de azi.Cine imi infirma aceasta teorie logica, mai pot aduce sute de exemple si din ''Biblie,, si despre ''Evreii,,.Ii logica teoria si o mai pot proba.

| EmaS a răspuns (pentru AnonymousMcmxc):

Astept sa imi explici mie cum se face ca evreii (daca spui ca acest Cuvant le apartine) nu L-au primit pe Domnul Isus ( A venit la ai Săi, şi ai Săi nu L-au primit.) Cum se face va in Vechiul Testament exista sute de profetii despre venirea, locul si moartea si invierea Domnului Isus care s-au implinit in persoana Lui? Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

| RAY a răspuns (pentru AnonymousMcmxc):

Sincer analizand cea ce ai scris ai dreptate, evrei conduc lumea prin banii

| AnonymousMcmxc explică (pentru EmaS):

Nu ai putut infirma nimic din teoria mea.Iti dau sute de exemple ca toata cartea asta mizerabila ii o plagiere de miturii cu nume de personaje schimbate din alte cartii de mituri, Nimic nu are original aceasta carte, nu ai putut sa-mi explici nimic logic fara ''Versete,, din aceasta carte creata de ''Evreii,, asemănările dintre legendele evreilor şi legendele altor popoare, iar acea întrebare este: oare evreii au copiat de la alte Rligii? Raspunsul este da au copiat din alte miturii totul. Explica-mi mie de ce toata smecheria se opreste si controlul total, este numa la cei care au inventat ''Biblia,, adica ''Israel,,? Oare asta a fost scopul ''Bibliei,,? Evreii nu l-au acceptat pe Iisus? In proportiei de 99, 99% iti spun ca aceasta carte este scrisa de catre ''Evreii,, toate miturile sunt furate din alte mituri.Vezi ca nu ai reusit sa-mi contrazici nici o afirmatie logica de mai sus despre plagierii si despre ''Evreii,, mi-ai aruncat trei, patru ''Versete,, Ti-am scris mai sus ce este Vechiul Testament si cine la tradus si etc.Mai incearca cu ceva logic sa ma contrazicii.Afirmatia care am facut-o eu si aceasta teorie ii foarte logica, tu nu poti sa o infirmii nici cum, numa prin niste ''Versete,, scrise de om.

| AnonymousMcmxc explică (pentru RAY):

Cel care a finanţat reconstrucţia Europei şi stabilizarea sistemului economic după războaiele napoleoniene a fost Rothschild. Fondurile din care el a împrumutat naţiunile Europei, îndatorându-le, au provenit dintr-o înşelăciune celebră. Utilizând reţeaua sa de spioni, Nathan Rothschild a aflat înaintea celorlalţi englezi care era rezultatul importantei bătălii de la Waterloo. Le-a transmis agenţilor săi de la bursă să vândă puternic acţiuni, lucru care i-a determinat pe ceilalţi să creadă că el ştie ceva şi că ducele de Wellington a pierdut bătălia. Toată lumea a intrat în panică, grăbindu-se să scape de acţiunile britanice „fără valoare", pentru a-şi salva măcar o parte din averi. După câteva ore, bursa de la Londra se prăbuşise total. Când a sosit ştirea oficială că Wellington câştigase de fapt bătălia de la Waterloo, era deja prea târziu. Rothschild cumpărase cea mai mare parte din piaţă pe o sumă de nimic. În câteva secunde, acţiunile britanice au crescut peste valoarea lor iniţială şi iată cum peste noapte, averea deja fabuloasă a lui Rothschild s-a multiplicat de 20 de ori. Din aceşti bani, clanul Rothschild a dat apoi împrumut (evident cu dobânzile de vigoare) ţărilor europene, atât de dornice să se refacă după lunga perioadă de război – finanţat tot de Rothschild – şi să ajungă la…stabilitate economică.Ce poate sa-si doreasca mai mult decat control total ''Evreii,,.4 oamenii detin 85% la suta din averea intregului glob.Ei au fondat si infiintat sistemul mondial financiar.Ei provoaca crizele cu buna stiinta, nici nu stiti ce combinatii fac ei cand produc o criza financiara prin sistemul bancar controlat.Toata scmecheria in lume se opreste numa la ''Evreii,,. Sustin ca ''Biblia,, este o conspiratie a ''Evreilor,, si o inventie. Evreii au fost sclavii in Egipt o perioada.Toate Miturile din Biblie is furate din alte mituri egiptene, mesopotame etc.Conduc guvernele tot, ei au ultima decizie in lume iti dau un documentar de 555 de minute sa te sochezi acolo cand il vezi.Iti dai seama ca o familie are banii sa hraneasca si sa imbrace tot globul.O familie de ''Evreii,, au o avere de peste 500 trilioane de dolarii, acesti fondatorii ai sitemului financiar mondial.http://www.youtube.com/watch?v=qu3zjcLKufA Uita-te la acest documentar foarte interesant sa intelegi mai multe despre ''Evreii,, si cine trag sforile.

| EmaS a răspuns (pentru AnonymousMcmxc):

Aceasta Carte minunata are putere de a schimba si transforma vieti si destine, de a da un sens o directie, ea da bucurie, fericire implinire.

| AnonymousMcmxc explică (pentru EmaS):

Aceasta carte minunata este o conspiratie a ''Evreilor,,, o suma de mituri plagiate si copiate din alte Mituri Egiptene, Mesopotame etc.Care au avut singurul scop de a conduce si manipula lumea.Vezi ca in ziua de azi ''Poporul Ales,, de Dumnezeu controleaza totul.Nu ai reusit sa-mi infirmi teoria logica deloc.Cum poti numii o carte plagiata aproape in totalitate ''Cuvantul lui Dumnezeu,,.Pot sa-ti confirm ca aceasta carte minunata cum o numesti tu nici nu va disparea, cei care vor incerca sa se impotriveasca controlului ''Evreilor,, vor disparea.Nimeni din lume nu va putea sa distruga aceasta carte.Pentru ca nimeni nu au curaj sa se impotriveasca ''Cuvantului,, acestor ''Evreii,,, Ti-am explicat si care era scopul crearii acestei ''Bibliei,, de catre ''Evreii,, De aia va fi pastrata si nu va disparea niciodata aceasta carte.Tot ce afirm ii o teorie logica.Tu imi dai ''Versete,, fara sens si nu poti contrazice.Am citit aceste lucruri despre control foarte mult timp si am ajuns la acest lucru, si pot proba fiecare cuvant prin dovezi documente, cartii etc.Tu nu poti proba nimic impotriva acestei teorii.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Am stat si am citit ce ai scris. Tu ai deja o parere foarte bine conturara, atunci de ce oare mai intrebi daca esti convins de aceasta? P.S. Sa-ti imaginezi o "teoria conspiratiei" facuta de niste sclavi ai egiptenilor acu mai bine de 3500 de ani inseamna ca trebuie sa ai enorm de multa imaginatie sau lipsa de cunostinte istorice. Cum puteau niste amarati, biciuiti, prost hraniti, lipsiti de toate cele dar oameni ai anului (aproximativ 1500 ien, SCLAVI, fara nici o forma de cunostinte sau educatie) sa creeze o asa CREATIE (inclusiv Biblia care dpdv uman este UNICA si cea mai mare capodopera ca scrierii omenesti) ce dainuie de peste 3500 ani. Cumva tu esti in stare, om al secolului XXI sa faci o asemenea teorie pentru natia noastra pentru doar 1 (UN) an?

| AnonymousMcmxc explică (pentru danut):

Am mai multa istorie daca ai citit tu in orice carte.Am studiat numa aceste subiecte de conpiratii istorice, si cotnrolul absolut asupra omului.Stiu foarte multe lucruri care nu sunt povestite in cartile de istorie si sunt omise si le pot dovedii prin dovezi si probe incontestabile.Este o conspiratie ''Evreiasca,, Biblia plagiata din alte mituri egiptene mesopotame etc.Nu ii creata de nimeni 99% la suta ii plagiata si copiata din alte miturii am scris.Sa copieze si sa inlocuiaswca personaje puteau iti zic sigur.Pot sa fac o teorie mai frumoasa si mai larga despre aceste lucruri da ma lungesc foarte mult.Ti-am expicat unde se termina totata smecheria la familile de ''Evreii,, gen Rothschild etc.Is cei mai influentii oameni si controleaza totul, scopul Bibliei este acelasi cu scopul lor.Adica control asupra omului.Stiu mai multa istorie ca tine daca vrei sa vorbim despre subiecte istorice, las-o mai moale.Numai bine!

| danut a răspuns (pentru AnonymousMcmxc):

Nu am de unde sa stiu cata istorie sti tu DAR nu ai raspuns la nici o intrebare ci doar ai citat cate ceva din nenumaratii adepti ai unor teori ale conspiratiei. Sti s-a "inmultit" vorba aia, da dovada ca pana una alta Biblia are carti scrise de (ma repet) pana acu 3500 ani (ex.:cartea lui Iov). Dumneavoastra ce "dovezi" posedati? Poate ceva de dinaintea acestei carti ca sa fie ceva "solid" in discutie, exista au ba?

| AnonymousMcmxc explică (pentru danut):

Ce iti mai trebuie mai mult, in afara faptului ca aproape toate miturile din ''Biblie,, is copiate din alte cartii de mituri si schimbate personajele atat, ti-am dat exemple.Biblia aparut dupa acele cartii ''Egiptene,, si acele mituri.Biblia este o carte de miturii plagiate dupa altele.Biblia este o conspiraţie. Creştinii sunt înşelaţi sub o vrajă puternică. Creştinismul nu este nimic mai mult decât un program vicios, cu următoarele scopuri:
Forţarea neamurilor de a ceda toate cunoştintele şi puterile oculte astfel încât toată puterea psihică să fie în mâinile câtorva aleşi Iudei care sa exercite control total.
Îndoctrinarea maselor neamurilor cu un pacifism şi o mentalitate de servitute ca sclav
Încurajarea neamurilor de a renunţa la toţi banii şi bunurile pământeşti, ca apoi acestea sa fie strecurate în mâinile domnitorilor Iudei şi a lacheilor acestora care fac parte dintre neamuri, cum ar fi Billy Graham.
Canalizarea energiei psihice ale neamurilor precum şi rugaciuniile acestora pentru „ a doua venire a lui Cristos" care în realitate este evreul Mesia.Biblia este o conspiratie ''Evreiasca,, in totalitate. Daca era ''Cuvantul lui Dumnezeu,, era autentica si nu era cuvantul altor miturii, aparute inainte ''Crestinismului,,

| danut a răspuns (pentru AnonymousMcmxc):

Ei chiar asa sa-te cred pe cuvant? Nu prea imi vine sa-mi las sansa la nemurire in mainile unui "Anonymous". Aceiasi problema: "da DOVADA"?

| RAY a răspuns:

Creatia omului

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Bartolomeu Anania, în introducerea la Biblia ortodoxă din 2001, zice că e minciună că BOR a păstrat Biblia-n original, Biblia din 2001 fiind tradusă după Nestle-Aland (Noul Testament). E un adevăr pe care mai-marii BOR îl proclamă cu surle și trâmbițe dar ortodocșii fanatici habar n-au de el. BOR n-a declarat niciodată că ar avea originalul Noului Testament, pentru că ei sunt clerici, nu bolnavi psihici. Dacă nu mă credeți, dați sursa cu declarația oficială a BOR că ei ar avea originalul Noului Testament. Despre bigoții care afirmă că există „originalul Noului Testament": cu cât mai inculți, cu atât mai vocali. Ăștia care vorbesc despre „originalul Bibliei" ca și cum ar exista în mod real nu sunt decât niște bizoni stupizi.

| AnonymousMcmxc explică:

Am urmarit si Zeitgeist, insa am gasit alte documentare la fel de interesante chiar mai interesante despre ''CoRporatii,, Despre ''control total asupra omului,, etc si am citit si foarte multe cartii pe aceasta tema.Omul nu are nici un drept.Nu traim in nici un fel de ''Democratie,,, traim in ''Slavagism Modern,,.

| AnonymousMcmxc explică:

Scopurile Bibliei au fost:
De a da poporului Evreu o istorie pe care acesta niciodată nu au avut-o
De a da Iudeilor un statut special ca „alesii lui Dumnezeu"
Pentru a permite poporului Evreu să avanseze în căutarea lor de a domină lumea. Neamurile au fost dezarmate şi duşi cu zăhărelul de o filozofie de viaţă anti-pacifiste, cu crestnismul.
De a ţine sub controlul Iudeilor toate puterile oculte, psihice şi cele ale minţii, şi de asemenea, de a dezarma Neamurile din punct de vedere psihic.
Pentru ca, complotul secret evreu să sporească şi să fie trimisă câtă energie psihică se putea, în actul venirii a lui „mesia", care va uni evreii şi va domni lumea. (acesta este fictivul Hristos - Judeii ei înşişi ştiu că acesta este fictiv - „templul lui Solomon" precum şi diverse alte feţe cu aceiaşi temă).
Datorită multitudinii caracterelor, numerelor şi a miturilor care au că sursă mitologiile Neamurilor, şi care au fost furate şi alterate, ei sunt îndeajuns de puternici în memoria rasială pentru a folosi puternicele unelte psihice în scopuri manipulante.

| EmaS a răspuns (pentru AnonymousMcmxc):

Dumnezeu Insusi Il adevereste pe Isus ca pe Fiul Sau (Matei 3:17) pe muntele schimbarii la fata: (Mc.9:7 ) si ingerul Ii vesteste nasterea ca Fiul Celui Preainalt (Luca 1:32).Domnul Isus Se declara pe Sine la interogatoriul lui Pilat (Matei 26:63-64 ) si inaintea lui Caiafa ( Luca 22:70 ) ca Fiul lui Dumnezeu si la fel adeveresc femei si barbati din Biblie.Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu, aceasta a fost odinioara pentru farisei si marii preoti (Mc.14:53-65), ca si pentru poporul atatat (Io.19:7) o pricina de poticnire,si pana azi le este evreilor si musulmanilor ca un spin in ochi. Dar El nu poate fi salvatorul si Mantuitorul nostru, daca nu a fost decat frate (Salom Ben Chorin) ''fiu intre fii'',un om bun sau un reformator social, ci ne e Mantuitor numai prin aceea ca El este cu adevarat Fiul Dumnezeului Celui viu (Matei 16:16)

| AnonymousMcmxc explică (pentru EmaS):

Si ce ii cu asta, nu poti sa-mi contrazici nimic si imi zici asta.Pai daca toate miturile is cam plagiat numa personajele schimbate ce vrei sa-ti zica femeile alealaughing)), care femei ti-a dat tie mesaj ca ele adeveresc astarolling on the floor))laughing))), dintr-o carte copiata, da.

| EmaS a răspuns (pentru AnonymousMcmxc):

Biblia este de o multilateralitate remarcabila. Ea este in acelasi timp carte de credinta, de legi si de istorie. Ea furnizeaza fundamentele pentru numeroase domenii ale stiintei si contine mii de reguli de viata pentru diferite situatii. Ea este cel mai bun sfatuitor in privinta casniciei si descrie cum trebuie sa ne comportam fata de parinti si copii, fata de prieteni. Nici o afirmatie din Biblie nu s-a dovedit a fi falsa.Niciodata referirile stiintifice din Biblie nu au trebuit sa fie revizuite pe bazele rezultatelor cercetarilor. Dimpotriva, exista numeroase exemple pentru faptul ca amanuntele stiintifice din Biblie au fost confirmate stiintific de abia la sute de ani dupa scrierea lor (Numarul stelelor, forma pamantului).

| AnonymousMcmxc explică:

Da,iti dau si exemple ca evreii au avut oamenii de stiinta care au castigat si premiul nobel si mai multi oamenii de stiinta cunoscuti si renumiti.O gramada de proiecte de genul acesta este sponzorizata de ''Corporatiile,, detinute de acesti ''Evreii,, In o mare proportie dahappy, is infiltratii si prin stiinta puternic, ei is cam peste tot ca controleaza sistemul financiar mondial.Si''Poporul Ales,, trebuie sa fie in toate.

| febusa25 a răspuns:

Biblia este cuvintul Domnului, multe ce e scris in Biblie s-au implinit, si se va implini, pacat mare este sa spunem ca e alcatuita sau de planul care s-a spus mai sus...