| AvalohAlyn a întrebat:

Biblia nu ar trebui sa fie gratis? Adica sa o cunoasca toata lumea? La fel si toate toate serviciile religioase? Dumnezeu nu cere niciun ban pentru nimic,Dumnezeu si cunoasterea lui nu cere niciun cost, precum si niciun serviciu religios adica care e legat de Puterea lui Dumnezeu nu trebui sa fie altfel decat GRATUIT.Ati fi de acord? Aici e vorba de Dumnezeu nu de bisnita, afacere etc.Si stiti foarte bine in Biblie,cand Iisus a desfiintat orice "bisnita" in numele Sau,adica cand s-a infuriat pentru ca in casa Lui se gaseau afaceristi,bisnitari, vanzatori si oameni care doreau sa faca averi in numele lui Dumnezeu.
Nu trebuie sa fie orice legat de Dumnezeu GRATUIT? Ce ziceti? Inclusiv serviciile religioase.

3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dar materia prima (hartie, carton, cerneala, utilaje, mana de lucru) astea de unde sa vina daca nu sunt platite? Domnul Isus a desfintat Bisnita dar nu plata la templu (biserica). Cei care slujesc Biserica din ce sa traiasca, de unde venituri? Gratuit nici Dumnezeu nu a spus. Hristos a spus: "dati Cezarului ce este al cezarului si lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu".
Tu ti-ai dar datoriile catre Dumnezeu?

| slayer09 a răspuns:

Da, asa ar trebui, sa fie totul gratuit. Dar eu ma mai gandesc la o chestie, si e parerea mea: daca tu ai primi totul gratis de la Dumnezeu, ar insemna sa fii in rai nu? adica aici pe pamant noi ne muncim pentru pacatele noastre. Asa cum noi incercam sa muncim ca sa facem o casa frumoasa, asa cred ca si Dumnezeu lasa sa ne muncim sa strangem bani pentru a cumpara Biblia, pentru a-L descoperi, numai cu jertfa, asa cum si Iisus a fost rastignit pentru noi pe cruce, asa si noi sa incercam sa muncim si sa ne straduim sa Il cunoastem si sa ajungem la El tot prin jertfa. Muncesti pentru a face bani, si din banii aia iti cumperi Biblia, iei lumanari, dai la saraci, iti iei "unelte" pentru mantuire. Pentru ca totul se face prin sudoare. Numai atunci vei vedea adevarata valoare. Si nimic nu ramane nerasplatit de la Dumnezeu cand vede cat de mult de strofoci sa fii aproape de El. Atunci vei simti in sufletul tau adevarata plata, asa cum obtii niste bani pe munca asidua si stii valoarea lor, asa o sa stii si "valoarea" Domnului cand te chinui sa ajungi la El. Bine, e cam impropriu pus exemplul asta, dar sper sa stii la ce ma refer.

| ElisaAna a răspuns:

Poate ca ar trebui, dar sa arunce primul cu piatra cel fara de pacat. Cine esti tu sa judeci, mai mare pacat faci tu judecand, blamand, decat cei care vand niste lumanari sau preotul care primeste 100 de lei pentru un botez.
Asa ca hai sa ne vedem de treburile noastre, daca e ceva gresit are cine judeca si pedepsi si fi sigur ca nicio fapta nu ramane nerasplatita sau nepedepsita.