| AvalohAlyn a întrebat:

Dacă Dumnezeu ni se oferă gratuit atunci de ce Biserica cere bani pentru anumite servicii religioase? Normal ar fi să nu dai absolut niciun ban pentru niciun fel de serviciu religios fiindcă Dumnezeu nu are preț. Iisus țineți minte că nu a fost de acord ca si casa lui Dumnezeu sa devină casa de negustori.

8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ai dreptate că așa ar fi normal, să nu plătim nimic și chiar la asta mă gândeam eu zilele acestea. Majoritatea preoților din ziua de astăzi sunt ca acei negustori din templul despre care vorbești tu.

| minrest a răspuns:

Cel care iti face serviciile respective, ce ar trebui sa manance? Daca nu da nimeni nici un ban, ce mananca preotii? Iisus a fost contra vanzarii animalelor pentru jertfa si a schimbarii de bani pentru cutia milei, in curtea templului; a facut un gest spectaculos, dar aberant din punct de vedere moral si etic; un stunt publicitar.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca aleg din Biblie doar ceea ce le convine si le interpretează spre folosul lor. Exemplul care il dau ei este : "Sa nu legi gura boului care treiera". Insa uita ca Isus a spus : "Pastorul care paste turma pe bani, când vede lupul fuge, pentru ca nu ii pasă de oi".

| Meme10Memu a răspuns:

Dumnezeu nu cere bani cand se naste un copil sanatos.

| Octavian199 a răspuns:

Tocmai ca asta ideea. Dumnezeu nu exista.Dar popii stiu asta, si profita.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Păi cu ce să se întrețină lăcașul? Eu sunt de acord ca să se ofere bani fie ca jertfă, fie pentru anumite servicii, dar să nu existe taxe și să nu fie obligatoriu de achitat.

| Xanor a răspuns:

Pentru ca ortodoxia nu e religia adevarata cauta alta religie care o sa-ti ofere literatura si invatatura gratis, sunt foarte multe religii de genul cum ar fi martorii lui Iehova

| danut a răspuns (pentru Xanor):

Nu or fi ortodocsi cum spui dar sigur martorii ce-si spun lui Yehova nu sunt cu Dumnezeu. Din nefericire ei sunt chiar in partea adversa.