| anonim_4396 a întrebat:

Biblia-si-stiinta—Daca suntem doar materie, atunci cum se explica logosul divin sau mişcarea din ea(materie)? ".şi Duhul lui Dumnezeu se mișca pe deasupra apelor" (Geneza 1:1-2)

Oamenii orbi din nastere au vise?
Știința: Se pare că da.
Creierul uman ar putea aprinde un bec?
Știința: Mda.
Lumina se mișcă? Bu-hu-hu! fantomee.
Știința: Biblia spune ca da, dar am aflat și noi de curând.
Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?
Știința: ×_×
Întrebări grele pentru oameni ușori. = "i-a suflat în nări suflare de viață"
Las și eu aici cugetarea asta, poate vă treziți din "somnul cel de moarte" ×_×
"Dumnezeu este o şoaptă a Universului pe care s-ar putea s-o auziţi, dacă terminaţi odată cu gălăgia aia!"

Răspuns Câştigător
| CataCatalin994 a răspuns:

Cand esti prost este ca atunci cand esti mort, nu te doare pe tine, ii doare pe cei de langa tine.

133 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand nu intelegi știința incearca religia.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dacă ai înțeles-o tu, răspunde la una din întrebări, deșteptule!
Tu fă gălăgie, eu fac liniște în continuare
winking

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii orbi din nastere au vise?

Visele sunt generate de subconstient nu de vedere. E asa greu sa intrebi un orb daca viseaza?

"Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?"

Stii ca exista si aparate foto nedigitale nu?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Oamenii orbi din nastere au vise?
Visele sunt generate de subconstient nu de vedere."

Nu, eu nu știam asta, de aia am pus imediat întrebarea "Creierul uman poate să aprindă un bec? ". Crezi ca ai de a face cu un plecă vino?

"Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?"
Stii ca exista si aparate foto nedigitale nu?

LOL LOL LOL Da, au apărut și extratereștrii între timp.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cu microprocesoarele din biblie...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Șezi cuminte.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cu microprocesoarele din biblie. Nu e ca si cum nu ai avea raspuns si ai recunoaste ca te a batut stiinta si de aia ai ajuns la religie nu?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre motoarele de avioane in biblie

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre GPS in biblie

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre aparatele de RMN in biblie

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre aparitia internetului in biblie

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre undele radio in biblie

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa imi explici cum scrie despre folosirea freonulul pentru constructia de frigidere in biblie

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Curios lucru ca au existat numerosi oameni de stiinta geniali si religiosi

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asa si? Sa nu imi zici tu ca eu descoperit in biblie formule fizice, chimice etc

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Ai zis "cand nu intelegi stiinta incerci religia". Pai uite ca oameni care au inteles stiinta si au facut descoperiri importante au fost si religiosi.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ti ai sters intrebarea? Ti e rusine cu ea?

| LPCTSTR a răspuns (pentru suntserios):

Iti dai seama...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am mai șters și alte întrebări, motivul fiind acela că găsesc atâța inculți care habar n-au de știinta elementară.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ne scuzi boss, nu toti invatam stiinta elementara din bilbie. Unii o mai prindem de prin alte locuri...
PS. Hai te rog raspunde mi la intrebarea aia cu microcipurile din biblie ca daca nu imi raspunsi am impresia ca nu stii ce sa zici si e aiurea ca tu nu esti incult in ceea ce priveste stiinta din bilbie.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nebunule, ia somn de aici.
laughing) ce articol mi-ai dat ala aici, mă? laughing

"În esență, ecuația spune că masa și energia sunt strâns legate. "

Asta am afirmat și eu.

"Dar până acum nu a existat nicio modalitate de a face inversul, de a transforma energia în materie"

Pentru tine "până acum nu a existat nicio trabsformare din energie în materie" înseamnă că a existat ..Vai de capul tău..Cred că ai rămas cu experimentul ăla eșuat cu "particula lui Dumnezeu"

"Dar oamenii de știință de la Imperial College London cred că și-au dat seama cum să transforme energia în materie."

Da, și-au dat seama după ce experimentul lor au eșuat la acceleratorul de particule "Large Hadron Collide"

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te am intrebat de microcipurile din biblie. Ramai pe subiect

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Dragule, tu esti pornit sa demonstrezi ceva cu nenumaratele intrebari puse iar eu am sa-ti raspund DOAR la cea pusa mai sus: "Eu te am intrebat de microcipurile din biblie. Ramai pe subiect"
Daca erai destept cum te prezinti ai fi TACUT malc ca sa nu te faci de tot rasul. Biblia vorbeste foarte mult despre Microprocesoarele pe care omul nu va fi in stare NICIODATA sa le realizeze, OMUL cu al sau CALCULATOR, CREIERUL. Creierul este cel mai performant microcalculator facut de Dumnezeu pe pamant dar care se si poate reproduce. Daca acesta este nivelul unui "Campion al Zilei" vai de mama noastra de romani. Taceti ca sa nu va faceti de ras mai baieti.

| LPCTSTR a răspuns (pentru danut):

Lmfao, alt fanatic.

Deci, lasa-ma sa-nteleg: pentru noi, voi va faceti de ras cu biblia, pentru voi, noi ne facem de ras cu realitatea?

| danut a răspuns (pentru LPCTSTR):

Care este treaba cu fanatismul si realitatea? Unde vezi partea cu rasul si unde cea cu "realitatea". Fanatici sunteti voi ca nu vedeti lumea in care traim, habar nu aveti ce se intampla in jurul vostru. Sti doar sa arunci niste vorbe cretine in vant. Ce "pregatire" ai desteptu pamantului de ne jignesti atat, ai depasit scoala primara, ai facut ceva studi superioare cu "intrebari grila" pentru idioti? Daca vrei putem sa ne intalnim in Bucuresti unde stau sa-ti arat ca-s specialist in electronica de peste 35 de ani si am lucrat si facut montaje cu microcontroloare in ultimii 23 de ani. Ce stiti voi despre procesoare mai baieti destepti?

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Ok, nu ai avut nimic de zis. De ce ca.cat folosesti internetul dacă creierul tau e asa smecher?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Ti-am mai spus dar creierul tau atat de destept a uitat, eu folosesc comunicatile prin cablu dinainte sa EXISTE internetul, am folosit ceva ce exista inaintea internetului, FIDONET-ul, Nu am sa-ti explic ce si cum dar am contribuit si eu local la acest mod de comunicare CARE s-a schimbat odata cu viteza calculatoarelor asa ca internetul este doar o prelungire la ce foloseam anterior, nimic deosebit pentru mine, problema este cu tine. Aparitia comunicatilor la nivel global era ceva NATURAL avand in vedere profetiile Biblice dar nu am sa-ti explic ceva care oricat te-ai stradui, te depaseste in intelegere.
Uite ce spune Biblia: 6. Batjocoritorul cautã întelepciune si n-o gãseste, dar pentru omul priceput, stiinta este lucru usor. 7. Depãrteazã-te de nebun, cãci nu pe buzele lui vei gãsi stiinta.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Am inteles, biblia stia de internet. Loool. Cate de mult va imbecilizeaza pe unii religia asta. Da na, fiecate cat poate gandi singur.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Pentru tine imbecil este cineva care nu este redus la minte ca tine, OK, am inteles.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Prietene....nu am sa uit niciodata cand ai zis ca fete alea se la Caracal au murit pentru ca nu s au rugat la dumenezeul rau. Atunci a fost momentul cand am realizat cat de jegos poți fi si cat te a tâmpit religia. De altfel esti cel mai bolnav din comunitatea asta. Te a tampit grav religia.

| LPCTSTR a răspuns (pentru danut):

Ce dracu spui tu acolo e pe langa subiect.
Tu nu vezi cand obsedatul spune ca lumina(fotonii)=duh? Ca energia nu e materie?
El da niste linkuri tampite despre electricitate si materie si zice "acum 20 ore | memoSS a răspuns (pentru CookieDog):
E vorba de energie, limbric. Energia la tine = materie ...culcă-te că îți e somn."
Si sa ma astept de la el la cunostinte din relativitatea generala/speciala?
Sa ma astept la un dialog elevat din partea lui cand nici n-are habar la ce se refera?

Te simti jignit, sau, ma rog, chipurile eu v-am jignit pe voi... sau asa va simtiti toti crestinii cand dati de CookieDog ateul? rolling on the floor

In al doilea rand, nici nu este nevoie de o pregatire, ca n-ar fi indeajuns un stereotip imbecil incurcat in mentalitatea romaneasca, ca daca-ti spun peripetiile mele cu barbosul, cat am indurat in copilarie rugandu-ma la "ă'l de sus" sa faca o "minune" si pana la urma am ramas numai cu rugaciunile si sechelele vizibile astazi.
"Dzeu nu uita de noi, Dzeu uita sa-si aminteasca de noi" zicea cineva si uite ca nu-i dau mai multa dreptate decat tie.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Evident prietene ca tu mi-ai atribuit merite pe care nu le am si mai faci confuzie din cand in cand dar oamenii asa inteligenti ca tine isi pot permite sa inteleaga ce vor ei. Reciteste mesjul meu invocat de tine, poate depasesti ridicolul.

| danut a răspuns (pentru LPCTSTR):

"Tu nu vezi cand obsedatul spune ca lumina(fotonii)=duh? Ca energia nu e materie?"
Unde am spus eu cele invocate de tine, faci des asemenea confuzii? lecitina este ideala.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Si alta vorba: "unul, dar dement", ai?
Scoate morcovu' din c*r, p*ță verde, esti penibil.

| LPCTSTR a răspuns:

Man, vad ca te arunci cu capul in groapa cu senzatia ca eu te tin de mana, lucru care imi denatureaza sentimentul ca posezi ratiunea pe care te tot abtii sa o mentionezi; nu-ti raspund cu injurii si cu ironii metafizice de genul "mormant"&bullshit caci nu cad in mintea plozilor cu aere de filosofi, iar apoi sa continui ciclul imbecilismului cu mine facand exces de zel scriindu-ti formulari elevate pe care nici in viata a 2-a nu le vei intelege.
Poate este vina mea ca nu stiu sa ma exprim copiilor, sau poate este vina parintilor tai nu te-au introdus unor termeni specifici, in orice caz, fie cum zici tu, idiot sa fiu eu ca "ma dau" prof de fizica "avansata" rolling on the floor

In nenumarate randuri am observat ca nu esti capabil mentii o conversatie fara sa sustii aberatii cretine, sau sa ramai pe subiect, nu numai cu mine, ci cu toti care te contrazic. Data viitoare cand postezi in categoria asta, asigura-te ca vorbesti numai pentru cre(s)tinii ca tine, fara sa faci aluzie la realitatea si stilul de vitata al celorlalti non-cre(s)tini: exemplu "somnul cel de moarte" pronuntat ironic la adresa noastra, lucru pentru care m-am abtinut de mult sa-ti spun un mare si cuvenit "HAI SICTIR!".
Altfel, nu voi mai sta prin comentarii cu tine, voi raporta direct intrebarea si pe tine pentru limbaj inadecvat.

Conversatia asta se opreste aici, mi-au ajuns injuriile nefondate si aberatiile tale spumante (de turbare), ilogice si prost formulate.

Apropo: m-am abtinut sa te reclam administratiei pentru limbajul inadecvat categoriei, ironic, "religie", unde, chipurile, gasim persoanele numite "crestini", dar care manifesta, inexplicabil, niste temperamente absolut hdioase.
Continua asa si risti sa ti se inchida contul daca nu esti capabil sa stai departe de usa cortului.

Mi-ai dat ignor ca sa scapi de mine, ai sters intrebarea, iar acum profiti de faptul ca pot comenta, de vreme ce intrebarea nu mai este atribuita contului tau; apoi imi dai o cerere pentru stop ignor, lucu care m-a făcut sa ma intreb de ce, stiind ca natura ta primala va recurge la si mai multe injurii. Pana la urma tot aceleasi aberatii impertinente si tot aceleasi scuze si injurii... Nu te mai plictisesti?
Faceai un bine tuturor daca nu stergeai intrebarea, macar asa nu ajungeam sa fiu injurat de un individ atat de josnic precum tine.

Tu ai venit aici sa-ti fie aprobate ideile sectante, nu sa discuti, pacat ca mi-am dat seama de asta mult, mult prea tarziu.

O zi minunata sa ai, aproape la fel de minunata ca si mentalitatea ta atroce.

| LPCTSTR a răspuns:

DookieDog sa fie, plodane, poceste-mi usernameul cat vrei, daca doar la atat te duce capul.
Recurgi la pocire doar pentru ca esti un plod frigid si cu sentimentul ca este atacat de realitate, sau doar un plod fanatic care se da filosof metafizic pe TPU? In orice caz, recursul tau imi denota un caracter specific plozilor de generala, cand numai gura e de ei si tot ce pot sa faca este urle, caci exista cineva cu cap care le face creierul sa "dea crash". Viceversa este posibil, si mie aburelile tale imi dau BSOD creierului, insa eu nu recurg la gesturi prostesti ca tine.

De asta nici nu mai e nevoie sa continuam, esti doar un fanatic de varsta frageda, plictisit si suprasolicitat in fata realitatii.

| Ineys a răspuns:

Ce-ai fumat maestre? Da si mie. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Serviți, vă rog!

| mastadont a răspuns:

Oamenii orbi din naștere au vise?
Normal că au, visele sunt generate de mintea ta și nu țin cont de câte simțuri ai. Am cunoscut un om care era și orb și surd din naștere și avea vise. Tu dacă ții ochii închiși nu îți dai seama că ești treaz sau dormi? Nu ai nevoie de vedere ca să știi că ești treaz, doar crezi că ai. Văzul ne transmite majoritatea informațiilor, aproximativ 80% din informații le primim prin văz și de aceea tindem să percepem văzul ca fiind singurul simț de care avem nevoie însă este fals. Punem atâta preț pe acest simț încât uităm că mai avem și altele care sunt la fel de importante și din care putem afla mult mai multe informații.

| Algo098 a răspuns:

".şi Duhul lui Dumnezeu se mișca pe deasupra apelor"
= poveste fara valoare de intrebuintare

"Oamenii orbi din nastere au vise?
Știința: Se pare că da."
= Visele in acel caz corespund cu imaginea perceputa folosind celelalte simturi, nu e comparabil cu visul unui om obisnuit, deci nu e nici o problema.

"Creierul uman ar putea aprinde un bec?
Știința: Mda."
= E fantezie.

"Lumina se mișcă?
Știința: Biblia spune ca da, dar am aflat și noi de curând."
= Biblia nu e carte stiintifica care sa se verifice practic, e doar fantezie.

"Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?
Știința: ×_×"
= E un nonsens. Aparatul foto antic nu are nevoie de curent, pentru ca functioneaza pe alt principiu, iar aparatul digital fara curent nu face nimic.

"Întrebări grele pentru oameni ușori. = "i-a suflat în nări suflare de viață" "
= fantezie, poveste, legenda.

"Dumnezeu este o şoaptă a Universului pe care s-ar putea s-o auziţi, dacă terminaţi odată cu gălăgia aia!"
= Dz e o inventie inutila, o fantezie fara rost. Nu are cum sa ajute pe nimeni cu nimic, e doar amagire. E un mod de a vedea deformat lucrurile, un mod de a suprapune fantezia peste realitate.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

".şi Duhul lui Dumnezeu se mișca pe deasupra apelor"
= poveste fara valoare de intrebuintare

Da, faptul că un duh se "mișcă" n-are nicio valoare pentru tine, ca și lumina care "se mișcă" de altfel. Error.

"Oamenii orbi din nastere au vise?
Știința: Se pare că da."
= Visele in acel caz corespund cu imaginea perceputa folosind celelalte simturi, nu e comparabil cu visul unui om obisnuit, deci nu e nici o problema."

Ești pe afara cu subiectul.Cum îți explici lumina percepută de acesta(orbul) în timpul viselor într-un trup întunecos?

"Creierul uman ar putea aprinde un bec?
Știința: Mda."
= E fantezie."= ipocriziewinking

Error Error

"Lumina se mișcă?
Știința: Biblia spune ca da, dar am aflat și noi de curând."
= Biblia nu e carte stiintifica care sa se verifice practic, e doar fantezie."

Error Error

""Poate un aparat foto să permită luminii să intre în obiectiv dacă nu are lumină(curent)?
Știința: ×_×"
= E un nonsens. Aparatul foto antic nu are nevoie de curent, pentru ca functioneaza pe alt principiu, iar aparatul digital fara curent nu face nimic."

Pe ce principiu se bazeaza, deșteptule? Sau vorbești ca să te afli în treaba?

Aparat digital fără curent= LOL...Acest aparat se diferenţiază prin modul în care captează, memorează şi prelucrează imaginile fotografice. Dacă nu chiar a apărut unul între timp care funcțiinează fără sursă de curent. Vreau și eu unul laughing

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia e fantezie, stiinta e realitate. Din biblie nu inveti nici cum sa dai cu sapa. Ramai in sapa de lemn. Din biblie poti citi povesti false fara sens, fara valoare, cu logica stramba scrise de oamni ptimitivi pentru a insela oameni primitivi.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Poți să faci mai multă liniște și mai puțin zgomot? Dacă chiar vrei să faci zgomot, fă zgomot cu răspunsuri la întrebările mele.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

O liniste mai buna e atunci cand esti credincios in fantezii si te cufunzi in lectura povestilor fara sens scrise de oameni primitivi pentru oameni primitivi, pe care-i poti insela cu orice fantezie fara sens si le poti promite orice fara sa le dai nimic, ca oricum nu sunt in stare sa faca diferenta dintre realitate si fantezie, dintre minciuna si adevar.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Bine, bine, am înțeles, nu ai răspuns la întrebările mele. Lasă fantezia, "lumina care se mișcă" nu e fantezie, e reală.
Îți spun eu de ce nu crezi în Dumnezeu, tu te complaci cu păcatul, de aia nu vii la lumină.Ție îți place alea alea, știu eu.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am raspuns la intrebarile tale. Cartea cu povesti nu inlocuieste stiinta. Poti sa scrii intr-o carte cu povesti ce vrei, ce iti trece prin cap, ce ai visat si ce nu ai visat. Unde nu intra stiinta, intra credinta. Daca esti naiv si crezi orice ti se spune, credinta e pentru tine. Pentru stiinta trebuie munca si inteligenta. Cand harnicia si inteligenta nu te caracterizeaza alegi calea usoara: povestile care iti dau raspunsurile de care ai nevoie si astepti ca un Dz atotputernic, atotstiutor, iubitor si invizibil sa-ti dea dupa moarte pentru ritualurile primitive si pentru credinta ta in povesti false ceea ce nu ai fost in stare sa obtii cat ai fost in viata.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Da, ai răspuns la întrebările mele cu Error Error, am văzut...

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti avea un raspuns mai bun la asa o intrebare. Cand vrei sa imbini fantezia cu realitatea se intampla des sa nu se potriveasca.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Mă, tu nu înțelegi că "lumina se mișcă" nu e o fantezie? De câte ori să îți repet? Spune-i asta unui om de știință azi, și o să vezi că își bate joc de tine.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea ta e de genul: "stiinta e o prostie inutila fara valoare, religia e adevarul suprem cre iti da tot ce ai nevoie" Raspunsul meu e: religia e o fantezie care suplineste lipsa cunoasterii reale, o fantezie care nu e buna la nimic. Stiinta e singura care te ajuta. Religia e o amagire. Daca citesti biblia o faci ca sa iti pierzi timpul cu povesti ca nu obtii nici un rezultat. Nu vei sti nici macar sa dai cu sapa, cu toata biblia citita de la un capat la altul. Biblia e o poveste, o amagire care iti manaca timpul si viata pe care o ai, ca alta n-ai sa vezi de la Dz-ul cel inventat, atotputernic si invizibil care de tare ce te iubeste te lasa sa mori si dupa aceea ai moartea vesnica asigurata. Nu are sens sa compari fanteziile primitive cu stiinta. Daca e asa de buna biblia, poti renunta la tot si ramai cu biblia si cu minunile din ea. Vei vedea ca nu ai nimic, decat o poveste falsa.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Mă doare capul cu tine. Unde am zis eu că știința nu are loc de religie? Are și ea rolul ei, dar la întrebările acelea știința e pe lângă.De ce? Fiindcă nu operează pe partea asta de spirit/duh/mișcare. Singura dată când a operat știinta pe partea asta de spirit a fost atunci când a descoperit că "lumina se mișcă" asta când biblia a făcut afirmatia asta de 2000 de ani. Ești întreg la minte?

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

"Nu are sens sa compari fanteziile primitive cu stiinta."

Cum adică nu are sens?

Dacă știința e de acord cu biblia, nu are sens pentru tine?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Las și eu aici cugetarea asta, poate vă treziți din "somnul cel de moarte" ×_×
"Dumnezeu este o şoaptă a Universului pe care s-ar putea s-o auziţi, dacă terminaţi odată cu gălăgia aia!"

"Copile", singurul meu somn este cel de frumuseste de la ora 00 la 09.
Esti de un imbecilism penibil sa "pui punctul pe i" cu o astfel de replica in special pentru ca te favorizeaza pe tine.
Ai cumva vreo certitudine ca eu ma aflu intr-un minunat "somn de moarte"?
O spui subiectiv, pentru ca tu esti dincolo de gard, iar d-acolo numai popa te sustine; nu mai face atat exces de filosofie infantila daca tu nici macar nu detii ratiune obiectiva pentru ca apoi sa vii ca un "mare" luminator sa ne "trezesti dintr-un somn mirobolant de moarte". Moartea asta este subiectiva si aplicabila numai pentru tine, ca vezi non-crestini drept fiinte sub-umane, care nu cunosc "adevarul" tau, ai?

"dar la întrebările acelea știința e pe lângă.De ce? Fiindcă nu operează pe partea asta de spirit/duh/mișcare"
Sa-nteleg ca pe tine nu te trasneste deloc prin capul ala ca poate exista motive pentru care "stiinta e pe langa"... mai exact ca... nu exista spirit, duh, "miscare", samd, simplu spus.
Stiinta este reala, caci poate fi practicata, iar rezultatele sunt palpabile, in timp ce nu ai nicio dovada ca extista ceea ce numesti tu "spirit", nu il poti practica, iar rezultatele nu sunt palpabile.
Ca sa nu fiu nesimtit ne-zicandu-ti si de ce: "sufletul" prin senzatie este reprezentata de actul cognitiv constient in prezenta stimulilor. Nu ingerasi in zona inimii, nu "materie inexplicabila" undeva in zona gatului, doar senzatie derivata din constiinta si cognitie in termeni de activitate sociala.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca cineva imi spune ca dupa ce mor ma face cel mai tare din parcare, normal ca acel cineva e un mincinos si eu un individ fara minte daca il cred. Stiinta nu e de acord cu biblia pentru ca nu are cu ce sa fie de a cord. Stiinta inseamna lucruri care se verifica, iar biblia e o poveste falsa scrisa de oameni pentru oameni creduli care nu se obosesc sa vada adevarul care ii inconjoara si prefera adevarul din poveste ca le da stisfactie si impresia ca sunt ceva deosebit, o creatie divina si ca daca vor crede in poveste si vor mai practica si cateva ritualuri primitive vor primi viata vesnica infinita ca dupa mintea lor, atat face o viata infinita, credinta in povesti inventate si cateva ritualuri primitive.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spiritul asta e doar fantezia din biblie, ca in realitate nu se vede nici un spirit. Ai murit, ai terminat cu toate. Cu cati morti ai mai vorbit de cand au murit?

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

S-a trezit mormântul din mormânt?
Ieși pe ușa din spate băiatu' meu, ai greșit
portița.
Lumina se mișcă, aia nu stă, aia nu e materie, aia e duh. Sau ești atât de neghiob să crezi că lumina e materie?

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Algo, aberezi. lumina se mișcă!

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Lmfao rolling on the floor
Ce se misca, draga? raza de lumina pur teoretica, fotonul ca particula sau fotonul ca unda electromagnetica? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Refuz sa continui o discutie cu un fanatic religios care scrie eratic "lumina=duh" si ataca cu o mentalitate mai ceva decat a unui plod de gradinita...

Mult succes in viata, ce sa zic, spera sa nu dai de oameni cu ratiune, ca nu merita sa fie oripilati de un fanatic religios ca tine, cu 0 demnitate si un atroce temperament de gradi.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

E vorba de energie, limbric. Energia la tine = materie ...culcă-te că îți e somn.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Algo098):

Lasa-l in pace, fanaticul e fanatic, iar daca nu obtii satisfactia transmiterii unei informatii veridice, pur si simplu pierzi desinenta realitatii: nebunul ne considera sub-fiinte, aka "adormiti in somn de moarte", tu chiar crezi ca mai exista sens in dezbaterea unei polemici atat de impertinent infipta in societate si asta fara repercusiuni pe plan psihic?! Nu de alta, dac creierul tau poate mai mult si mai bine altundeva, nu aici, nu acum, nu cu fanatici.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Să îmi spui când te trezești că lumina este materiewinking

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treaba am eu cu lumina cand citesc carti cu povesti care nu au legatura cu realitatea? Cand astept viata vesnica ca rasplata pentru cateva ritualuri primitive, stropiri cu apa, cantece si poezii, pentru credinta in povesti nu mai am nici o treaba cu lumina. Se reduce totul la nestiinta, lipsa de ratiune si primitivism.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Lmfao, gradinito.
Nu discut cu tine relativitatea generala, si cu atat mai putin relativitatea speciala, ca nu te duce că'pșoru'... sau, ma rog, mi-e lene sa-ti scriu tie, fiind constient ca pe tine de va durea fix in c*r... pentru ca toti cre(s)tinii resimt la fel

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Și tu crezi că prăpăditul ăla că lumina e materie?

| Algo098 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asa este, e pierdere de timp happy fara nici o indoiala.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Vezi lumina când se mișcă, așa-i? Ești și tu paranormal cum suntem noi credincioșii.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Singurul prapadit de aici esti tu, un fanatic, sustinand absurditati ilogice despre relativitatea generala/speciala si prea putin relevante in contextul dat.

Dar fie, materia nu este energie, lumina nu este energie iar lumina=duh, spirit si ce mai indrugai tu p-aici.
Esti prea penibil sa sustii o conversatie rationala, iar defectul tau este, vizibil, ca tu nu esti capabil sa realizezi asta.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Păi ori e materie ori e materie+energie, decide-te odata.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi man si invata realtivitatea generala si realtivitatea speciala, de ce sa stau eu sa-ti fac temele? Tu vrei raapunsuri, nu eu.
Eu ti-am spus scurt: lumina este departe de contextul dat de tine, tot ce faci acum e sa aberezi eratic si fara fundament coerent de context.

Mai ai altceva de comentat? Alte injurii cu fond inventat? Alte atacuri impertinente?

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Dacă nu separi cele două materia de energie ești paralel cu ce zic eu

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Asta e materie : https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Materie

Asta e energie: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Energie

Pricepi?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Loooll energia ta este energie electrica man rolling on the floor
Se explica. Am crezut ca vorbesti de energia moleculara... adica de particula... dar tu imi dai link catre wiki cu energie electrica rolling on the floor

Si sa ma astept la coerenta din partea ta? Tu nici macar nu esti capabil sa asimilezi din informatii citite, dar altminteri de energia moleculara, care includea relativitatea generala/speciala de care am mentionat.

Ce sa pricep? Ca tu nu esti capabil sa mentii o conversatie rationala? Ca tu nu esti capabil sa fii coerent intre ceea ce crezi ca stii si ceea ce citesti? Ca tu nici macar nu ai habar de relativism? De energie moleculara? De entropie? De subiectul propus?

Sfatul meu: termina ca esti depasit, electricitatea este una, energia (moleculara) este alta. Cea din urma era subiectul tau de dicutie, nu energia electrica rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

Data viitoare nu te mai face de ras in fata celor care stiu ce vorbescwinking tongue laughing rolling on the floor

Esti mai dobitoc decat ma asteptamrolling on the floor
Sau... trebuia mai bine sa m-astept.
Tu n-ai absolut nicio tangenta cu relativitatea, tu esti doar prost si te dai cu c*ru' de pamant in fata noastra ca tu ai impresia ca stii ceva.
Inca o sub-fiinta care, uite, isi manifesta cretinatatea mentala pe TPU rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Crezi ca daca ma ignori, ai castigat ceva?
Ai admis: te depaseste relativitatea si nici macar n-ai habar la ce te referi. Ai pierdut "lupta" demult, copile. Facultatile tale mintale nu se compara cu ale unui schizofrenic sau ale unui psihopat.
Esti doar o trista, pierduta, dezolanta halca de carne in stop cerebral si nimic mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Ai au zuzit de sarcina electrică, mortule?

Ia cu lăptic : https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Sarcin%C4%83_electric%C4%83

Cât despre energia moleculară
Ia cu biscuiți :
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Molecul%C4%83
P.S. Moleculele se află într-o continuă mișcare.
Întoarce-te în mormânt.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Nu m-am făcut deloc de râs.Sau poate vorbești despre tine când ai zis că energia moleculară/electrică este materie? Ai dat cu mucii în fasole.

| doctorandus a răspuns (pentru Algo098):

Te inseli: ideea ca zeii iti pot oferi ce-ti doresti se numeste magie, nu religie.

Religia te invata sa fii multumit cu ce ai, nu ca poti indupleca zeii sa-ti dea ce nu ai.

| Algo098 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu vad ca religia abunda de promisiuni si amenintari false, ca daca nu erau promisiunile mincinoase, nu mai adera nimeni la nici o religie

| Algo098 a răspuns (pentru doctorandus):

De asta sunt rugaciunile pentru induplecarea zeilor si toate ritualurile primitive si fara sens din religie.

| Algo098 a răspuns:

Daca biblia era carte de stiinta si nu poveste, la medicina s-ar fi studiat biblia, la fizica biblia, la matematica biblia si asa mai departe. Biblia e doar o fantezie, o carte scrisa de primitivi, cu ritualuri primitive, cu idei primitive potrivita doar pentru primitivi, iar lumina despre care se vorbeste in biblie e intunericul cunoasterii.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Algo098):

Hmm... oare de ce mi-a dat cre(s)tinul asta cerere de "stop ignor"?
Nu-mi prea vine sa cred ca vrea sa-si admita incompetenta. Ma astept mai mult la alte injurii si exorcisme textuale... ca doar la atat il duce capul.

| Algo098 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu mai vrea dialog. E multumit cu ideile lui laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Algo098):

Sa vezi faza: pentru noi asta e idiot, pentru el noi suntem idioti... deci care-i paradigma si cum rezolvam? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Ma rog, docilul e docil iar docilul dogmatic, userul "memoSS" rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

"DookyDog Am vrut să te deștept din "somnul cel de moarte", dar mai bine culca-te înapoi, te trezește Dumnezeu atunci când va veni vremea"

N-am nevoie sa ma destepte nimeni din somnul vostru inventat, draga tongue kiss
Abia astept sa-l vad pe dzeu in forma de halucinatie schizofrenica cand voi fi in moarte cerebrala rolling on the floor kiss

| Algo098 a răspuns (pentru LPCTSTR):

N-avem ce face. E greu. Nu avem un nivel stiintific asa de ridicat cum e cel din biblie si de asta nu intelegem cum se misca lumina din biblie laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Algo098):

Ce-ai man, lumina=duh si se misca dar nu se misca rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns (pentru Algo098):

Unde-i TamplaruAnisoara sa ne lumineze cu duh si pe prapaditii de noi? laughing rolling on the floor
Imi lipsesc babele docile comunistoid-dogmatice laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

Insa ce bine ca avem plozi care atesta pseudo-stiinte rolling on the floor

| Algo098 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Foarte corect. Asa ajungem la stiinta adevarata. Inseamna ca spiridusul e spiriduh si pluteste pe deasupra apelor si se reflecta la suprafata apei, merge in salturi si nu intra in obiectivul aparatului de fotografiat daca nu are lumina, deci se misca si nu vrea sa se miste, de asta nu iese bine in poza laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Algo098):

rolling on the floor

| Algo098 a răspuns:

Nu-i placeau raspunsurile laughing

| RKBlue a răspuns:

Acum ce?
Te rog numai atat.Nu iti mai fa niciun vaccin.
Nu mai lua medicamente cand esti bolnav.
Nu te mai du la doctor.
Nu mai condu masina(daca ai), nu te mai urca in nicio masina, in niciun autobuz, tren, avion, etc
Pleaca de acasa si du-te in padure.Simplu.
Nu iti place stiinta, atunci de ce folosesti lucruri create cu ajutorul stiintei? Lucruri care au fost perfectionate cu ajutorul stiintei?
Si nu spune nu stiu ce.E culmea ipocriziei.
Da, poate ca stiinta nu are toate raspunsurile, dar macar iti da raspunsuri.
Aduce-ti nu stiu ce bazaconii din biblie si aveti pretentia ca orice om sa si creada."Biblia spunea de mult cum trebuie construita o masina, dar nu am stiut sa interpretam corect"
Nu e ciudat cum Biblia are mereu raspunsul, exact dupa ce a fost descoperit de stiinta?
Fiecare crede in ce vrea, dar asta nu inseamna ca trebuie sa bagi altora pe gat povestile cu zane.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Păi, una la mână, negațiile alea de la început nu au nicio treabă cu ce vorbim noi aici.

"Nu iti place stiinta, atunci de ce folosesti lucruri create cu ajutorul stiintei?"

Doi la mână, îmi place știința și folosesc lucruri create cu ajutorul religiei, în niciun caz de știință. Sunt lucruri care au fost scrise în biblie înainte ca știinta să le descopere.

"Da, poate ca stiinta nu are toate raspunsurile"

Mulțumesc că nu ești destul de ipocrit să spui că știința le știe pe toate.

"Aduce-ti nu stiu ce bazaconii din biblie si aveti pretentia ca orice om sa si creada."

Eu cred că invers.Cine și la cine a intrat pe domeniul cui? Nu tu ai intrat pe domeniul religiei? Cine trebuie să se retragă, eu sau tu?
Când o să intru pe domeniul tău, atunci să faci gura mare.
Faptul că într-o carte scrie niște adevăruri reale(nu povești), te intrigă?

"Nu e ciudat cum Biblia are mereu raspunsul, exact dupa ce a fost descoperit de stiinta?"

Chiar așa? Parcă spuneai că scrierile sunt foarte vechi de 2000 de ani? De ce în aceste scrieri se găsesc lucruri descoperite mult mai târziu?

"Fiecare crede in ce vrea, dar asta nu inseamna ca trebuie sa bagi altora pe gat povestile cu zane."

"Lumina se mișcă" Asta e poveste cu zane?
Ești liber să crezi ce vrei.Am zis eu ceva de crezut și necrezut?

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus ca Biblia a fost scris acum cateva mii de ani.
Nu am agreat ca si spune lucruri adevarate.
Nicaieri nu crie aproape nimic ce are legatura cu stiinta, si unde scrie, erau destui oameni de stiinta care sustineau acele lucruri, fara sa fie cu Biblia in frunte.
Unde scrie in Biblie de atractia gravitationala?
Unde sunt lucrurile legate de chimie? Comportament uman?
A, da, am uitat.Nu sunt.
Unii crestini incearca sa-i convinga pe altii spunand ca in Biblie se gasesc raspunsuri la orice.Cand le pui o intrebare si sa iti dea raspunsul, iti spun ceva care nu are legatura, dar iti spun ca trebuie sa interpretezi.

Si unde in Biblie spune ceva de lumina si ca se misca?(nu, serios, unde spune? Nu gasesc pe net)

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

" Sunt lucruri care au fost scrise în biblie înainte ca știinta să le descopere."

Zi ma ca esti troll ce spanac.

Sau poate ne spui ce scrie in biblie despre procesoarele de calculatoare. Sau poate despre motorul cu combustie happy

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Vrei să scrie în biblie și cum a apărut Dumenzeu? Sau vrei să îi iei tu locul?

Dacă pentru tine "lumina se mișcă" din biblie e nonsens, înseamnă că ești paralel cu știința. Succes cu suc!

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Am intrebat unde, in cartea aia de povesti, scrie ceva de lumina. Unde?
Daca nu dai un citat, inseamna ca nu exista.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Și dacă îți dau, crezi?

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca nu.
Dar daca nu dai exemple exacte, textul si ideile tale nu au valoare.
Sorry.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Să nu aibă! Dacă nu rezolvă problema nimănui...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Energia nu e materie!
Intră aici să vezi :
https://www.greelane.com/......er-608352/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DookyDog Am vrut să te deștept din "somnul cel de moarte", dar mai bine culca-te înapoi, te trezește Dumnezeu atunci când va veni vremea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing) ce articol mi-ai dat tu aici, mă?

"În esență, ecuația spune că masa și energia sunt strâns legate. "

Asta am afirmat și eu.

"Dar până acum nu a existat nicio modalitate de a face inversul, de a transforma energia în materie"

Pentru tine "până acum nu a existat nicio trabsformare din energie în materie" înseamnă că a existat ..Vai de capul tău..Cred că ai rămas cu experimentul ăla eșuat cu "particula lui Dumnezeu"

"Dar oamenii de știință de la Imperial College London cred că și-au dat seama cum să transforme energia în materie."

Da, și-au dat seama după ce experimentul lor au eșuat la acceleratorul de particule "Large Hadron Collide"

Ce retard să fii și pe deasupra mai ești și ignorant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o vorbă "proști dar mulți".Nu am cu cine discuta, îmi pierd vremea cu copiii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DookyDog, ești penibil omule :)))
Lasă aia cu energie=duh că nu o pricepi tu prin filtrul credinței, tu o pricepi prin filtrul unor ecuații matematice, formule (mișcarea continua/neîntreruptă a unor particule)

Hai să facem lumină ca e prea mult întuneric aici.Morminele au nevoie fe lumina în mormânt!
"De obicei, materia și energia se găsesc împreună, astfel că poate fi dificil să se facă distincția între ele"

1. Energia+materia coexista împreună, ele sunt separate prin faptul că sunt doua naturi diferite.(ex trup-duh)
2.De ce lumina nu e materie.Aici jos link pentru mormintele din mormânt:
https://www.greelane.com/......er-608352/

De ce lumină și căldură nu sunt materie:
Universul este format atât materie și energie. De conservare Legile statului că valoarea totală a materiei, plus de energie sunt constante într - o reacție, dar materia și energia se pot schimba forme. Materia include tot ce are în masă. Energia descrie capacitatea de a face munca. În timp ce materia poate avea energie, ele sunt diferite unele de altele.
O modalitate ușoară de a spune materie și energie în afară este să te întrebi dacă ceea ce observi are masa. Dacă nu, este energie! Exemplele de energie includ orice parte a spectrului electromagnetic, care include lumina vizibilă, infraroșii, ultraviolete, cu raze X, cuptoare cu microunde, radio și raze gamma. Alte forme de energie sunt de căldură (care pot fi considerate radiații infraroșii), sunet, energia potențială și energia cinetică.
Un alt mod de a distinge între materie și energie este de a întreba dacă ceva ocupă spațiu. Materia ocupă spațiu. Puteți pune-l într-un recipient. In timp ce gaze, lichide, solide și ocupă spațiu, lumină și căldură nu.

De obicei, materia și energia se găsesc împreună, astfel că poate fi dificil să se facă distincția între ele. De exemplu, o flacără constă din materia sub formă de gaze ionizate și particule și energie sub formă de lumină și căldură. Puteți observa lumină și căldură, dar nu le poate cântări pe orice scară.

Întoarceti-va în mormânt morminte văruite ce sunteți :)))

| Helper07 a răspuns:

Cand unul ataca ideea altuia, celalalt riposteaza si tot asa. Chiar si cand se vede ca unul a gresit, acesta nu va renunta la crezul sau. Nu e neaparat vorba de ce crez e adevarat, e vorba ca omului nu-i place sa recunoasca ca a gresit, se crede prea bun. Insa cei mai de succes oameni sunt aceia care au invatat din greseli, iar acestia n ar fi invatat din ele daca n ar fi acceptat ca au gresit. Gandeste te ca oamenilor li s-a parut o nebunie ideea de a zbura cu o masinarie de metal pana n-au vazut cu ochii lor.
In 1Corinteni 1:17-32 ni se vorbeste despre intelepciunea oamenilor si intelepciunea lui Dumnezeu, si ni se spune ca intelepciunea lui Dumnezeu este o nebunie pentru oameni si totusi "nebunia" lui Dumnezeu este mai inteleapta decat oamenii. Daca oamenii nu-l inteleg pe Dumnezeu, cum vrei sa-i inteleaga intelepciunea? Esti tu mai bun decat un ateu procedand la fel ca acesta? Sa-i arunci in fata argumentul vrednic de crezare pentru tine si sa spui ca e ca tine si cu asta basta? Chiar daca e adevarat, nu asa se procedeaza daca vrei sa-i convingi pe altii. Daca vrei cearta si neintelegere, si sa pui un raspuns favorit pe acela care te avantajeaza, atunci continua. Dar pana la urma la ce-ti foloseste cearta si sa le arati altora ca ai dreptate chiar daca ei nu sunt de acord? I-ai schimbat cu ceva? Mai important: Ai schimbat ceva? A avut intrebarea ta vreun rost? Isus a spus:
"Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel".
A oferi intelegere si interes pentru opiniile altora, chiar daca nu esti de acord cu ele, ii face pe oameni mai receptivi, si mai deschisi spre a te asculta si a-ti lua raspunsurile in considerare. Sper ca te-am ajutat sa procedezi corect ca sa nu obtii opusul la ceea ce probabil iti doresti.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Știi măcar de ce sunt împotriviri?
Poți să faci diferența dintre bine/rău, prost/deștept, fakenews/truenews, adevărat/fals?
Poți?

Individul ăsta a spus adevărul aici?
Suntcurios:
"Stii ca exista si aparate foto nedigitale nu?"

Dacă e fals, de ce să îi dau dreptate?
Lumina și întunericul nu pot sta împreună, corect?
Cine are lumină aici, eu sau el?

Nu poți..Isus, Einstein, Newton, Socrate smd. toti au fost luați peste picior la început, apoi pupați în. (zii că nu e așa?)
Chiar, de Socrate ceva. Știi ce sfârșit a avut omul ăsta care a contribuit mult în dezvoltarea umanitații?
Sau nenea de la colț care a descoperit leacul bolii... din greșeală, ca după să obțină alții titluri pe invenția lui. Nicolae Paulescu, la fel, mare om.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Îți voi prezenta alte caractere jegoase, așa cum le numești tu:
"Pui de năpârci"

„Duceţi-vă", le-a răspuns El, „şi spuneţi VULPII aceleia: „Iată...

"Nu ştim!' Şi El, la rîndul Lui, le-a zis: 'Nici Eu NU VĂ VOI SPUNE cu ce putere fac aceste lucruri. "

„Omule", i-a răspuns Isus, „cine M-a pus pe Mine judecător sau împărţitor peste voi?"

„Femeie, ce am a face Eu cu tine?

"Nesăbuiţilor şi orbilor! Ce este de mai mare importanţă: aurul."

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, un om poate face diferenta dintre bine si rau si poate sti ce e adevarat si ce e fals respectand un anumit criteriu: "Daca iti folosesti creierul, vezi lumea asa cum e, daca nu ti-l folosesti, vezi lumea asa cum iti spun altii ca e."
Este foarte imporatant sa cunosti lucrurile iar pentru a le cunoaste trebuie sa citesti mult, sa inveti, sa studiezi ce ai invatat, sa socializezi, sa fi atent si la ce spun altii pentru a-ti da seama nu doar cum e de fapt lumea ci si cum o vad altii.
Sa luam un exemplu matematic:
2+4×6=?
Un copil care nu cunoste bine matematica iti va spune: 36
Dar un profesor stie ca inmultirea se face inaintea adunarii si ca adevaratul raspuns este: 26
Copilul crede ca raspunsul lui e corect fiindca pentru el pare logic cum a calculat dar el nu cunoaste o regula a calculelor, iar profesorul o stie. Ce o sa faca profesorul? O sa spuna ca e ca el si cu asta basta, sau o sa-si de a seama de ce copilului nu i-a dat acelasi rezultat, si o sa-i explice? Tu trebuie sa-i asculti pe altii, ca sa-ti dai seama de ce nu sunt de acord cu tine, unde gresesc. Trebuie sa le arati greseala si sa intelegi ca ei au "calculat" dupa regulile pe care le-au stiut. Daca cunosteau lucrurile pe deplin, nu-i mai oprea decat mandria sa calculeze lucrurile corect.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Da, așa este, dar poti accepta ipoteza cum că elevul poate să ajungă mai bun decât profesorul său?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate am probleme cu memoria sau ai trimis mesaj user-ului gresit dar nu-mi amintesc sa zic ceva de "caractere jegoase".
Nu am ceva impotriva ta. Vrei sa-mi arati ca procedezi ca Isus?
In primul rand, nu am nimic impotriva mustrarii atata timp cat sti despre ce vorbesti. Cand Isus numeste "Pui de naparci" pe unii, El cunostea acele persoane, stia ce e in inima lor. Nu erau niste persoane nestiutoare asa ca Pavel care credea ca face ce e bine cand a plecat in Damasc pentru ai persecuta pe crestinii de-acolo. Dar nu cred ca tu ii cunosti asa bine pe acesti oameni pe care te grabesti asa repede sa le spui cum e bine sa faca.
Mi-ar fi placut sa-mi dai si referinte biblice ca sa-ti arata contextul. Nu e corect sa extragi unele vorbe pe care le-a spus Isus si sa crezi ca le poti spune si tu. Trebuie desigur sa-I urmam exemplul dar nu sa ne amagim.
"Nu stim! Si El, la randul lui, le-a zis: Nici eu nu va voi spune cu ce putere fac aceste lucruri."
? Aici stiu perfect contextul. Ei il intrebasera pe Isus cu ce putere face El minunile iar Isus i-a intrebat cu ce putere cred ei ca face El acestea. Ei stiau, dar Isus ii prinsese la mijloc asa ca au zis ca nu stiu, asa ca nu le-a raspuns nici El. Nu era vb ca nu voia sa le spuna. Pai nu spune Isus:"Eu sunt lumina lumii"? Ai grija in ce contexte pui cuvintele lui Isus. Nu e vb ca trebuie interpretate neaparat, dar te amagesti singur nestiind de fapt la ce s-a referit Isus cand a spus acele cuvinte. Te inteleg, nu vreau sa te superi pe mine, vreau sa nu procedezi gresit, pentru ca si eu cred in Dumnezeu. Ar trebui sa te gandesti cum ar proceda El si de ce.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate invata intr-adevar mai mult si poate ajunge sa rezolve calcule mai complicate, dar regulile matematicii vor ramane aceleasi.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Dar dacă le arăți greșeala nu înseamnă neapărat că îl vei și convinge să creadă adevărul. De mic e învățat să spună,"Nu vreau!"

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Insa, daca profesorul esti tu, ai putea ca in loc sa stagnezi, sa te dezvolti si tu. Daca vorbim despre Dumnezeu, nu vom putea ajunge la o cunostiinta mai mare ca a lui niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Stagnezi atunci când nu cunoști un anumit lucru, dar când ești pregătit cu toate ipotezele din lume pe un subiect, de ce să mai stagnezi?

Isus a stagnat până la 30 de ani, după care a început să lucreze, n-a mai stagnat să piardă timp degeaba.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, se poate intampla ca in cazul astalaughing
https://youtu.be/-ONGRdNEIg4
Treaba ta e sa-l indrumi, daca nu vrea sa inteleaga, e problema lui, tu ti-ai facut datoria

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Mă crezi că acum 5 min căutăm același clip? laughing)

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stagnezi atunci cand nu cunosti un anumit lucru, stagnezi atunci cand cunosti lucrurile dar nu cauti sa cunosti mai mult, adica atunci cand crezi ca tu stii destule. Isus n-a stagnat pana la 30 de ani, El a crescut in duh si in statura.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Nu mă mai joc de data asta
Te contrazic, să nu te superi happy

El va manca smantana si miere pana va sti sa lepede raul si sa aleaga binele. (Isa.7:15)

Despre cine e vorba aici?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre Isus e vorba, dar crezi ca e vorba de stagnare? Ce zici acest verset?
Luca 2:52
"Şi Isus creştea în înţelepciune, în statură şi era tot mai plăcut înaintea lui Dumnezeu şi înaintea oamenilor."

Pe de alta parte, ti-ai confirmat singur raspunsul pe care ti l-am dat prima data. M-am purtat cu tine asa cum ti-am zis sa te porti cu altii si ai devenit receptiv la opiniile melehappy.
Cred ca e foarte important sa cunosti psihologia umana ca sa nu te lasi inselat pentru ca si Satan o cunoaste bine si inseala o multime de persoane.
Ma bucur ca te-am ajutat.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Pai nu m-ai ajutat deloc.
A crește în înțelepciune înseamnă doar că nu cunoști multe lucruri.
Și se pupă cu versetul care spune "pana va stii sa lepede raul si sa aleaga binele"
Dacă crești, ești limitat, prin urmare poți și greși.

Deci, dacă zice "până va știi să lepede răul" ce altceva poate însemna dacă nu faptul că El nu îl lepădase(răul) întru totul, și prin creșterea în înțelepciune avea să îl lepede de tot.
Nu interpretati, va rog eu frumos.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Sau când zice " era tot mai mult plăcut înainte lui Dumnezeu"

"tot mai mult" ăsta, iar, înseamnă că nu era așa de plăcut înainte să ajungă "tot mai plăcut înaintea lui Dumnezeu"

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar despre Isus scrie ca n-a pacatuit niciodata, deci cum putea fi rau? Eu cred ca semnificatia versetului face referire la cresterea spirituala. A invatat sa se lepede de rau si sa aleaga binele, a progresat, nu a stagnat. El crestea in intelepciune, nu statea pe loc. Gandeste te ca a crescut ca un copil uman, si in timp a invatat tot ce trebuia sa stie.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sti ce inseamna a stagna? happy
Daca stagna, atunci scria doar ca era placut, dar scrie ca era tot mai placut, deci progresa. Inainte sa fie tot mai placut era un copil mic. Nu inseamna ca nu ii era placut lui Dumnezeu. Dar pe masura ce crestea, progresa in cunoasterea de Dumnezeu si in ascultarea de acesta, de aceea era tot mai placut, pentru ca isi exercita propria dorinta spre a face binele, pe cand un copil mic nu poate face diferenta. Eu stiu la ce te referi si e greu de explicat, dar lucrul asta tine de psihologia umana. Normal ca iti iubesti copilul tot mai mult cand il vezi ca progreseaza si te face mamdru dar asta nu inseamna ca atunci cand era bebe nu-l iubeai fiindca nu progresa. Il iubeai mult, iar aceasta iubire crestea pe masura ce crestea si copilul. Da, asta inseamna ca il iubeai mai putin cand era mic, dar nu inseamna ca asta e din cauza ca era rau sau neascultator.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Cât despre Isus, cred că se refera asa cum am zis, și ai zis și tu, adică creștea în înțelepciune, nu facea pacat.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Da, pai nu am zis că stagna, am zis eu asta?

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

"tot mai mult" ăsta, iar, înseamnă că nu era așa de plăcut înainte să ajungă "tot mai plăcut înaintea lui Dumnezeu"

Nu, aici mă refeream că era mai puțin plăcut în înțelepciune. happy

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Stai așa, tu ai înțeles că am zis că "Isus facea păcat"? Lol, eu nu am zis asta..Eu am zis doar că era un om mai puțin înțelept, sau mai bine zis "neștiutor" de multe lucruri.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu tine, poti sa-mi amintesti cum am ajuns la subiectul asta? Parca ma contraziceai in legatura cu ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

"Nu stagnezi atunci cand nu cunosti un anumit lucru, stagnezi atunci cand cunosti lucrurile dar nu cauti sa cunosti mai mult, adica atunci cand crezi ca tu stii destule. "
Stagnezi atunci când nu cunoști un lucru și nu stagnezi când cunoști acel lucru și cauți să cunoști mai mult

Isus n-a stagnat pana la 30 de ani, El a crescut in duh si in statura."

El a stagnat în sens că nu a început să prorpovăduiască Evanghelia fară a fi pregătit din toate punctele de vedere.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si tocmai pregatirea asta inseamna ca nu a stagnat:
A fost mai putin pregatit iar apoi a devenit pregatit, n-a stat pe loc. Nu s-a oprit la ce cunostea la 12 ani cand a propovaduit in templu. Stiu ca ma-ntelegi, cred ca intrebuintezi termenul de "a stagna" unui alt context. In fine, pana la urma suntem oricum de acord.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

"El a stagnat în sens că nu a început să prorpovăduiască Evanghelia fară a fi pregătit din toate punctele de vedere."

La asta m-am referit..Adică nu si-a început lucrarea la 20 de ani ci la 30 de ani.Adică a stagnat cu timpul nu cu înțelepciunea.