| Inferno a întrebat:

Bill Hicks îsi încheia spectacolele cu urmãtoarele fraze:
*Viata este ca un carusel dintr-un parc de distractii. Ne dãm în el si credem cã e ceva real…atât de puternice ne sunt mintile. Iar caruselul o ia în sus, în jos, apoi se învârteste si se învârteste. Ne oferã senzatii tari si ne dã fiori, e foarte viu colorat… e foarte zgomotos si ne simtim bine. pentru un timp.

Unii se dau cam de mult timp în carusel si incep sã se întrebe… dacã este real sau e doar un carusel? Si alti oameni îsi aduc aminte si se întorc la noi, spunând: "Hei, nu vã faceti griji, sã nu vã fie teamã niciodatã", pentru cã este doar un carusel…

Iar noi îi ucidem pe acei oameni. "Închide-i gura". "Am investit o grãmadã de bani în caruselul ãsta". "Fãceti-i sã tacã!". "Uitati-vã câte riduri mi-au apãrut de îngrijorare". "Uitati-vã la contul meu mare din bancã si la familia mea". "Trebuie sã fie real".

E doar un carusel. Dar ati observat cã mereu îi ucidem pe bãietii aceia buni…care încearcã sã ne avertizeze? Îi lãsãm pe demoni sã alerge în voie. Dar nu are importantã, e doar un carusel. Si ne putem da jos din el oricând dorim. Alegerea ne apartine doar nouã. Nu necesitã efort, muncã, slujbã, economii sau bani. Doar o alegere, chiar în acest moment… între teamã. si iubire."
Oare asa sa fie?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Interesant. Doua chestii as avea de spus. Si eu cred ca exista un grup de oameni care incearca, sau chiar o fac, sa conduca intreaga omenire. Si asta pentru ca cred ca, mai devreme sau mai tirziu, va veni cel ce este numit de Biblie Antihirist. Ori, ca un asemenea personaj sa apara, si sa conduca intreaga lume, cum zice in Biblie, e clar ca are nevoie de un "backround", de o sustinere din partea altora. Altfel e f greu sa ajungi acolo sus, daca nu imposibil.
Ceea ce mi s-a parut interesant a fost pilda cu oile. OK, nu te mai duci dupa pastori, o iei de capul tau, cum crezi tu ca e bine. Dar oare sti tu care este calea cea buna pentru tine? Daca da, e OK, daca nu, e doar o cursa sa o iei de capul tau - mai devreme sau mai tirziu vei avea de suferit. Pilda asta e si in Biblie. Si asta e pentru ca oamenii se comporta ca si oile, au nevoie de cineva care sa le conduca, caci nu stiu pe unde sa mearga. Ca sa stie pe unde sa mearga, ar trebui sa stie tot ce pate fi stiut in lumea asta, ori, ei nu stiu. Nu ti s-a intimplat sa crezi ca sti, sa actionezi ca atare crezind ca faci bine, si la urma sa vezi ca ai gresit, pentru ca nu stiai bine, sau nu stiai totul? Asta e, nu ai cum sa stii pe deplin ce e cel mai bine pentru tine, si de aceea ai nevoie de cienva care sa te conduca, cineva care sa stie toate, si acela e Dumnezeu. Doar Dumnezeu. Ca daca te lasi condus de oameni, poate fi si mai grav.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Este real. Este cit se poate de real. Singura problema e ca, pe linga realitate, noi mai adaugam senzatiile pe care le experimentam dindu-ne cu caruselul. Unele sunt reale si ele, insa adesea multe din ele sunt doar emotii care nu au de-a face cu realitatea, care sunt doar in mintea noastra.
Pentru a te da jos din carusel, dai de doua probleme. Primul - trebuie sa constientizezi ca ai de-a face cu senzatii ireale pe care ti le ofera, si sa constientizezi acele emotii care nu au nimic de-a face cu realitatea, si asta pentru a capata motivatia necesara coboririi, si asta nu ar fi atit de greu (desi este!), dar te "omoara" al doilea lucru - care e si mai greu de realizat, caci presupune oprirea caruselului - nu poti cobori atita timp cit se invirteste, si desigur ca, datorita senzatiilor pe care ni le ofera, am face orice, numai sa nu-l oprim.
Da, e vorba de o alegere. Dar e o alegere cumplita, care necesita o schimbare fumdamentala din partea noastra. O schimbare in intelegerea faptului ca, odata coborit din carusel, dai de adevarata realitate a vietii, nu ai de-a face doar cu senzatii, oricit de tari ar fi ele.

| cristi202 a răspuns (pentru Inferno):

Interesant. Doua chestii as avea de spus. Si eu cred ca exista un grup de oameni care incearca, sau chiar o fac, sa conduca intreaga omenire. Si asta pentru ca cred ca, mai devreme sau mai tirziu, va veni cel ce este numit de Biblie Antihirist. Ori, ca un asemenea personaj sa apara, si sa conduca intreaga lume, cum zice in Biblie, e clar ca are nevoie de un "backround", de o sustinere din partea altora. Altfel e f greu sa ajungi acolo sus, daca nu imposibil.
Ceea ce mi s-a parut interesant a fost pilda cu oile. OK, nu te mai duci dupa pastori, o iei de capul tau, cum crezi tu ca e bine. Dar oare sti tu care este calea cea buna pentru tine? Daca da, e OK, daca nu, e doar o cursa sa o iei de capul tau - mai devreme sau mai tirziu vei avea de suferit. Pilda asta e si in Biblie. Si asta e pentru ca oamenii se comporta ca si oile, au nevoie de cineva care sa le conduca, caci nu stiu pe unde sa mearga. Ca sa stie pe unde sa mearga, ar trebui sa stie tot ce pate fi stiut in lumea asta, ori, ei nu stiu. Nu ti s-a intimplat sa crezi ca sti, sa actionezi ca atare crezind ca faci bine, si la urma sa vezi ca ai gresit, pentru ca nu stiai bine, sau nu stiai totul? Asta e, nu ai cum sa stii pe deplin ce e cel mai bine pentru tine, si de aceea ai nevoie de cienva care sa te conduca, cineva care sa stie toate, si acela e Dumnezeu. Doar Dumnezeu. Ca daca te lasi condus de oameni, poate fi si mai grav.

| ateu123 a răspuns:

Totul se rezuma la bani ( hai frate plateste cotizatia sa ajungi in paradis ) religia este un cancer mintal te opreste din gandit si din viata moartea vietii incepe din momentul cand nu apreciezi viata asta si vrei sa mori

| Marius94_5839 a răspuns:

Cred ca un loc bun unde poti gasi raspuns la ABSOLUT TOATE intrebarile tale de pe TPU cu un astfel de continut este Spitalul Mihai Eminescu din Brasov. Dupa ceva timp petrecut acolo, iti garantez in proportie de 90% ca o sa gasesti o solutie pentru absolut tot tongue Mult noroc in continuare iti doresc.

Si ca sa nu fie Off Topic, am sa-ti spun si parerea mea in legatura cu intrebarea ta. Asadar, in viziunea mea, are in mare parte Bill are dreptate. Viata este ca un carusel, unul minunat dar din punctul meu de vedere viata este mai mult de cat atat. Viata unui om, nu poate fi comparata doar cu un carusel SI ATAT.

| AngelOfNight a răspuns:

Da, chiar asa este. Noi puteam sa avem o viata mult mai buna din cauza a mai multor inventii despre care publicul nici macar nu a auzit. De ce? Pentru ca patentul acelor inventii revolutionare care ne-ar face viata un confort au fost cumparate de niste indivizi care apoi au distrus inventia. De ce? Pentru ca ei, care detineau X firma si castigau o multime de bani de pe seama noasta, ar fi fost pusi sa se mai insaraceasca cu vreo 2 0-uri la milioanele pe care le au din cauza ca inventiile ar fi reprezentat pentru ei o amenintare.
Eu cred ca aceasta metafora facuta de domnul Hicks este doar un mod mai politicos de a ne zice ca in fiecare zi ne este servita aceeasi supa de pui doar ca in alta farfurie, iar acest lucru este destul de multumitor pentru noi (pentru ca de fapt noi nu realizam acest lucru)
In final eu zic ca el se referea la faptul ca nimeni nu iti vrea binele, vrea sa traiesti doar atata timp cat aduci profit si atata timp cat din cauza ta un buzunar creste undeva (daca s-ar putea sa fie un unic buzunar)
... cel putin eu asa cred

| Evol a răspuns (pentru AngelOfNight):

Interesanta parere, mie mi s-a parut ca s-a referit la libertatea de a alege. Mai ales alegerea de a asculta si de a-i iubi pe cei care tin la noi.

| AngelOfNight a răspuns (pentru Evol):

Eu m-am 'luat' ca sa zic asa de asazisii 'ucigasi' ai acolr persoane, caci da, acolo undeva exista si persoane care ne vor binele, dar sunt asa de putine si asa de usor de suprimat incat faptul ca acestea sunt 'ucise' nu se simte

| Evol a răspuns (pentru AngelOfNight):

Nu as zice ca sunt usor de suprimat, usor de suprimat de catre noi poate, dar asa cum zicea si Richard Harrison "Niciun om nu a luptat vreodata atat de tare precum unul care lupta pentru cei pe care ii iubeste."
Pari usor melancolica, fii linistita exista tot felul de oameni pe lumea asta. Toate cele bune.