| RKBlue a întrebat:

Bine, deci pentru a oferi tuturor rezumatul de bază, de obicei, oamenii au 46 de cromozomi, inclusiv doi cromozomi sexuali (46XY sau 46XX). Autozomii dvs. (cromozomii non-sexuali) sunt ordonați în perechi după mărime, iar un set de cromozomi individuali se numește cariotip. Există exemple de trisomie (în cazul în care cineva are o copie suplimentară a unui anumit cromozom), monozomie (în cazul în care cineva lipsește o copie a unui cromozom) și alte forme de aneuploidie (în cazul în care cineva are alte combinații de cromozomi lipsă sau suplimentari, în ceea ce privește la oricare dintre cele două tipuri, autozomi sau cromozomi sexuali), dar vom ramane la baza.
Deci, suntem cu toții familiarizați cu povestea lui Adam și Eva. Dumnezeu creează lumea și face un om din pamant. Apoi o face pe Eva din coasta lui Adam. Aceasta versiune a Genezei este interesantă dintr-un motiv foarte simplu: genetica.

Deci, pe loc, putem face o deductie. Eva are exact același genotip ca Adam. Ceea ce înseamnă că are exact aceeași linie cromozomială: 46XY. Acest lucru implică faptul că Eva nu este deloc o femeie, ci că este de fapt un bărbat și nu numai asta, este fratele geamăn al lui Adam... sau clonă dacă vreți așa. Deci, sunt Adam și Dan, nu Adam și Eva. Sau sunt Adam și Ev(? laughing ), oricum ar fi, este vorba de o pereche de același sex. Aparent,am putea spune ca Adam a fost, de asemenea, prima persoană care a aflat cum este să "ți-o tragi singur".

Deci,de ce atata homofobie in comunitatea crestina daca primii oameni erau gay?(si aveau si copii adoptati:Cain,Abel, etc.Nu stim inca de unde si cum,dar daca aflu, va spun si voua)

22 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai imaginație bogată.Așa cum Dumnezeu a făcut o creație specială pentru a fi conceput Mantuitorul Hristos în pantecele Mariei, pornind doar de la ovul, cel mai probabil a creat special cromozomi feminini pentru a o forma pe Eva.Pentru cine a creat totul doar rostin cuvinte, nu e mare lucru. Adam și Eva nu erau gay, cain și Abel și ceilalți copii nu ersu adoptați.

| RAY a răspuns:

Nu ai ce conversa cu teisti pentru ca nu vor sa iti obosească mintea, dumnezeu sfidează si genetica, a umblat wl la cromozomi acolo, doar e cel mare bosss din univers

| RKBlue explică (pentru RAY):

"Dumnezeu e buuun!"
"E planul Domnului!"
"Faptele lui sunt deasupra imaginatiei umane!"
Efectiv facepalm!
Ma intreb daca Darwin, Einstein, Galileo, Newton si atatia altii au muncit degeaba...
Crestinii sunt singurii oameni pe care i-am auzit sa zica" oamenii nu sunt animale, ci oameni"

| RAY a răspuns (pentru RKBlue):

In ro unde 75% vor explicații supranaturala tu vrei sa gasesti multe persoane rationale? Intr o tara cu 50% cu wc in curte, nu ai ce așteptări sa ai, ti am spus viitorul e in străinătate

| sadrian46 a răspuns (pentru RKBlue):

Și ce fac oamenii tăi creștini? Nu mănâncă, defechează, urinează, sexuează și ei ca animalele. sau ei e gentlemani și nu fac nimic din toate astea?

| RKBlue explică (pentru sadrian46):

Pai nu stiu.Intreaba-i!
M-am cam lasat pagubas.Decat sa incerc sa-i inteleg mai bine dorm...
Inteleg ca religia ii domina fiindca nu au vointa sa isi foloseasca ratiunea, dar nu inteleg cum se pot indeparta atat de mult de stiinta si normalitate pretinzand miracole si negand adevaruri...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Știința este și ea o poveste și o părere. Doar că este coerentă, fundamentată, corelată, testabilă, verificabilă și falsificabilă.
Miturile, sunt povești simple, pure. Dacă le amesteci, știința cu miturile iese ghiveci necomestibil. Miturile își au locul și rolul lor, de aceea supraviețuiesc.

| halogen001 a răspuns:

Religia e bazata pe povesti false si primitive, de aceea nu exista o legatura buna cu realitatea, dar pentru cei care nu gandesc, povestile astea religioase si absurde sunt adevarul absolut. Religia nu are nici o treba cu stiinta, cu realitatea. Are legatura doar cu controlul maselor de naivi si considera stiinta ca pe o amenintare care le poate diminua numarul adeptilor nestiutori si creduli pe care ii controleaza si pe care ii exploateaza.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu stiu daca asta ar trebui sa fie o gluma sau ceva serios, dar Eva a fost cat se poate de femeie. Biblia spune ca Dumnezeu a facut FEMEIE din coasta lui Adam deci evident asa cum i-a modificat coasta sa devina o femeie asa a modificat si informatia genetica din coasta ca sa corespunda cu cea a unei femei.

| RKBlue explică (pentru CostinAlamariu):

Dar informatia genetica nu poate fi modificata de la barbat la femeie.
Insa de la femeie la barbat, da.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RKBlue):

Informatia genetica nu poate fi modificata nici macat de Insusi Dumnezeu? Mai gandeste-te la ce ai zis...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa nu uiți:
Dumnezeu crează, in timp ce omul doar procreează.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai el e barosanul universului dar si el sa procreat in pântecele lui maria

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Nu confunda pe Fiul cu Tatăl!

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum nu sunt acelasi persoana

| RKBlue explică (pentru RAY):

Ba sunt aceeasi persoana.
Dar si diferiti.
Si sunt si toti sfintii si oamenii si necuratul, in acelasi timp.
De asemenea, ei sunt nimeni.Foarte logic. Logica crestina la puterea a 2a

| Nilsson a răspuns:

De parcă nu era suficient de rău anul acesta, acum userul dany a început să facă pui.

| RKBlue explică (pentru Nilsson):

Nici nu stiu ce sa zic rolling on the floor
Cred camai bine as tacea(amandurora ne-ar placea astalaughing )
Dar, nota 10 pentru acest raspuns.

P.s. Nu-ti fa griji, nu ma intereseaza religia si opiniile religiosilor incat sa postez mai multe intrebari.Ati scapat. laughing

| Nilsson a răspuns (pentru RKBlue):

Bine că apreciezi umorul, unora nu le place când sunt ținta glumelor.
Totuși acel user nu este un exemplu de urmat și nici religia nu e un subiect de amuzament.

Nu ai ales sistemul de referință potrivit => concluzie falsă dintr-o premisă și mai falsă.