| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cum cred ca stiti, omul are 46 de cromozomi, din care 2 sunt puternic implicati in dezvoltarea sexuala.Astfel,in afara celor 44 cromozomi somatozomi exista cromozomii sexuali, numiti X si Y..Organismele feminine au 2 X (XX), cele masculine au unX si unY (XY). Pentru un om normal formula cromozomiana este 44Xangryfemeie); 44XY (barbat). In formarea sexuala a omului exista 6 nivelle de sexualizare(Nu voi insista asupra lor intrucat nu are relevanta aici). Primul nivel,numit sexul primordial,este sexul cromozomial, clar definit de existenta celulei feminine ce contine XX si celula masculina ce contineXY.Singura actiune sexuala a "sexului primordial" este de a dezvolta "gonada",adica glanda sexuala masculina sau feminina (testicol sau ovar). Cuplul XY dezvolta testicul,cuplul XX, dezvolta ovar.In cazul unor tulburari ale embrionului in zona sexuala (sindromul Tumer de exemplu),"genotipul"(suma cromozomilor) este 45XO,adica exista lipsa unui "gonozom", fie X fie Y.Atentie acum! Indivizii rezultati,desi ar trebui sa fie "unisex",sunt,fenotipic(cu aspect exterior), femei..Desi prezinta uter,ovare,trompe,, ovarele gonozom sunt nefunctonale..Si mai mare atentie acum:Acest fenomen arata ca TIPARUL(pattermul)DUPA CARE SUNT ALCATUITE ORGANISMELE SEXUALE PE PAMANT SUNT DE TIP FEMININ. Deci,pe tiparul femeii,cineva sa ceva a intervenit si a CREAT BARBATUL, sau sexul barbatesc.
INTREBARE: Mai putem sustine ca EVA este din coasta lui ADAM si nu invers?

43 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adam si Eva au fost creati nu nascuti!

| Urzi23 a răspuns:

Esti in mare greseala ateii au 48 de cromozomi asa ca nu mai apela la Adam si Eva

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Ai dreptate.Al 48-lea este de fapt "particola lui D-zeu", care li s-a dat, doar-doar isi vor schmba pozitia.Degeaba,astia o tin una si bunabig grinOVADA

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Particula lui Dumnezeu n-are legatura cu existenta lui Dumnezeu, ci cu cea a masei.

| CristiSeeker a răspuns (pentru doctorandus):

Particula lui Dumnezeu este doar o denumire absurda pentru ceea ce se numeste de fapt Bosonul Higgs, o particula de mult cautata si vanata de oamenii de stiinta, cu masa necunoscuta si, aparent, detinatoare de multe informatii valoroase. Se pare ca aceast Boson da altor particule masa, ceea ce il face foarte valoroas in intelegerea felului in care Universul nostru functioneaza.
De asemeanea, s-a format de-a lungul timpului o ipoteza conform careia aflarea masei exacte a acestui Boson ar duce la imediata comprimare a planetei noastre pana la dimensiunile aproximative ale unui bob de mazare. Este intr-adevar un subiect fascinant.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Daca nu ai inteles poanta raspunsului meu, mai bine taceai, la fel ca in zicerea:"daca taceai, filosof ramanea".Vad ca semeni cu "doctorandus" Ponta.

| sabin89 a răspuns (pentru CristiSeeker):

"...aflarea masei exacte a acestui Boson ar duce la imediata comprimare a planetei" - Cum poate aflarea a ceva sa realizeze ceva? sau sa duca la ceva? Eu aflu ca vecinul meu s-a imbatat azinoapte. Bun, si? Duce asta la ceva? Simpla aflare nu duce la nimic. Numai daca intreprind ceva pot ajunge la ceva.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Daca te uitai la ora cand a postat, ii dadeai macar circumstante atenuante. Netul suporta orice. Daca ar da cate o palma la fiecare aberatie postata, ai vedea pe strada numai oameni cu fete rosii.

| Urzi23 a răspuns (pentru sabin89):

Hai sa fim mai practici banii cheltuiti pentru o amarita de part sunt cam cit 2 miliarde de pomi plantati deci mai cistigata era planeta cu pomii. Poate printre atitea eminente cenusii se gaseste una sa spuna ca nu am dreptate

| sabin89 a răspuns (pentru Urzi23):

Bine punctat.

evenso
| evenso a răspuns:

Imi place teoria ta, dupa care chiar nu mai este atat de important pentru mine, faptul ca din a cui coasta s-a creat celalalt om si daca nu cumva Adam a fost pacalit de sarpewinking

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Da. Dar nu uita ca sexele au aparut cu mult inainte ca oamenii sa existe.

| anonim_4396 explică (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Deci,bag seama, nu esti un sustinator al Creationismului?

| 4b a răspuns:

XY fu' creat de Dumnezeu, si a primit-o pe XX, pentru ca nu era bine sa fie singur; nicidecum sa-mi imbini tu mie aci genetica descoperita in urma creatie, cu Capodopera Luiwinking

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Te iau in seama ca vorbesti in cunostinta de cauza si nu ca sa te afli in treaba, daca-mi motivezi si de ce, imediat(la prima sarja de urmasi)a intors lucrurile cu 180 de grade? Nu poti sa ma contrazici ca, pe pamant lucrurile stau asa cu le-am prezentat.

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai fi si oleaca mai explicit ti-as raspunde...deci, te rog fa-ma sa inteleg, ce mai intrebatbig grin

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

O sa o iau babeste, ca sa intelegi:1.Pe Eva, D-zeu a creat-o dintr-o parte de Adam. 2. Dupa ce i-a izgonit din Rai cei doi s-au impreunat 3.In urma impreunarii(pe cale sexuala), Eva a purtat in pantec, la fel cum au purtat toate femeile care i-au urmat, un fat. 4. Fatul purtat de Eva a urmat cursul, dovedit stiintific indubitabil, si expus de mine in enuntul intrebarii.5.Cursul arata ca fatul este in prima faza, deci ca fond, femeie. 6.Dece a modificat D-zeu tiparul? Dece fatul este initial femeie si nu baiat? Acum ai inteles?

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing amu percepui...tu esth stresat ca tiparu' fu schimbat la 180 de grade; pai de ce ar ramane la fel?! lucrurile s-au intamplat asa cum a dorit El, si sincer, mi-e greu sa concep cu mintea mea omeneasca scopul lucrarii Lui.

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Pai daca "cu mintea ta iti este greu sa concepi scopul lucrarii Lui"(ESTE, NEGRU PE ALB

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu esth in stare sa intelegi treaba cu X si cu Y...ma bucur pentru tinewinking eu stiam ca mintea nu poate sa perceapa toata lucrarea Lui, da ma rog...

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Nici calculatorul nu tine cu tine.Deci repet:
Pai daca"cu mintea ta iti este greu sa concepi scopul lucrarii Lui"(ESTE, NEGRU PE ALB, DECLARATIA TA FACUTA NEFORTAT SI IN DEPLINA CUNOSTINTA), atunci cum vrei sa te cred ca tot ce ai afirmat pana acum referitor la D-zeu si actinile sale, pot fi luate in consideratie? Daca tu recunosti ca mintea nu-ti permite in acest domeniu judecati competente, nu inteleg de ce le faci? Asa ceva cred ca mintea-ti permite?

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu tine cu minewinking repet ''toata lucrarea''...suntem oameni si mai suntem si limitati, nu uita acest lucru.

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Tocmai pentru ca suntem OAMENI,inzestrati cu RATIUNE si JUDECATA,indiferent daca unii considera ca am primit-o ca pe un cadou,iar altii ca am capatat-o prin efort in decursul a milioane de generatii,suntem obligati (in ambele cazuri) sa nu ne batem joc de ele, desconsiderandu-le. Daca le consideram drept cadou, desconsiderarea L-ar intrista pe cel care le-a oferit, daca le-am obtinut prin efortul generatiilor trecute, ne-am bate joc de ele.Desconsiderare inseamna si convigerea ca esti limitat, fara lupta. Vezi, pe astfel de atitudini mizeaza stiinta (da stiinta)manipularii.

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiinta isi are originea in cer, insa odata cu pacatul s-a ''stricat'' si ea.

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Faci o afirmatie,fara nici o acoperire (nici Biblie,nici invataminte ale apostolilor sau sfintilor) ci pur si simplu ca asa vrei TU. Eu pot zice de exemplubig grin-zeu a dat omului liberul arbitru,tocmai pentru ca acesta,incet incet sa devina independent TOTAL si sa nu mai apeleze la sprijinul sau,ca un milog, lingusindu-L cu fel de fel de calitati si titluri. Nu a dorit ca omul sa faca o diferenta intre actiunile sale, considerandu-le pe unele bune si pe altele rele, intrucat raul nu exita in fapt, el fiind numai lipsa binelui.In acest context omul nu ar fi avut cum sa faca fapte rele.Omul insa nu a corespuns intentiilor luiD-zeu si a pacatuit. A fost trimis pe pamant.Cei care au corespuns intentiilor Sale initiale au devenit din ce in ce mai independenti. Ceilalti,un fel de" rebut de fabricatie" au marjat numai pe pacat devenind niste plangareti si milogi perpetui,ridicandu-I localuri de cult, icoane, statui, etc. Cei din categoria "rebut", cauta sa-i denigreze pe cei doriti de D-zeu. 4bb4, care afirmatie e mai sustenabila la nivelul creierului uman:a ta sau a mea?

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mer la lupta fara scutbig grin
Stiinta isi are originea in cer:
-Universul are un inceput (gen.1:1)
-a fost creat din ceva invizibil (evrei 11:3)
-este in expansiune (iov 9:8)
-Numarul stelelor depaseste un miliard (gen 22:17)
-Fiecare stea este diferita (1 cor.15:41)
-Pamantul este controlat de ceruri (iov 38:33)
-este suspendat in spatiu (iov 26:7)
-Ciclul apei in natura (ecles.1:7)
-Vanturile sunt ciclice (ecles.1:6)
-Omul are o compozitie chimica (gen 2:7)
-Viata creaturilor este in sange (lev.17:11)
-si lista poate continua...
Vezi tu copilas, stiinta vine de sus, de la Dumnezeu...
PS: ''independent TOTAL'' nu va fi omul niciodata; avem nevoie de El mai mult decat oricewinking a da, si inca ceva, nu suntem ''milogi'' daca cerem ajutor...sa fi iubit

| Vali_Serban_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu va mai cufuriti pe voi, credeti in ce puii mei vreti si lasati teoriile in pace, cand veti da de dracu o sa cereti ajutor la Dumnezeu si o sa-l trimita pe dracu sa va ajute-----asa sa va ajute Dumnezeu!

| Petrescu_Daniela_1960 a răspuns (pentru 4b):

4b, Haideti sa glumim: Ca Dumnezeu sa creeze capodopera, ( a se citi femeia...), a creat mai intai ciorna...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.eu pot sustine ca eva e din coasta lui adam.fiindca asa cred. infiderent de datele stiintifice si dovezile oamenilor de nestiinta am ales sa cred ca sant creat si merg intreaga viata pe aceasta cale.nu ma deranjeaza cu nimic ba chiar a ajuta.imi plac cercetarile, le urmaresc, toate variantele dea lungul secolelor pana ma voi alatura mamei tarana, care pe toti ne primeste ca din ea ne tragem cu tot cu cromozomi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Foarte bine, este credinta ta religioasa, o respect si nu e nevoie sa o motivezi logic.Inainte de a continua, vreau sa subliniez ca ce am expus privind fenomenele produse cu embrionul uman, pana la acel stadiu este o CERTITUDINE, nu o presupunere care ar putea fi pusa la indoiala. Acum ma refer la afirmatiile tale, care pentru mine sunt de neinteles.Cum poti sa-ti pierzi timpul si inca cu placere, urmarind lucruri in care nu crezi deloc (munca unor oameni de "nestiinta")si mai ales sa consideri ca te ajuta. Dece nu cauti, macar din pura curiozitate, sa te documentezi asupra subiectului? Poate eu am gresit in interpretarile mele, poate am omis anumite aspecte? Nu ai simti o satisfactie in a dovedi ca poate eu gresesc? Tu preferi sa refuzi orice judecata.Cat crezi ca vei mai putea face fata relatiilor interumane cu un astfel de comportament?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Valeriu,am o oarecare parere despre munca asta stiintifica, manpulari de bani, de opameni, de fonduri extraordinare, formata de cand eram ateu si urmaream descoperirile oamenilor de nestiinta de pe la 15 ani si pana in zilele noastre cand vad aceleasi pareri adaptate vremurilor si cerintelor mercantile sau nu ale prostilor care le cred iar eu la 48 de ani trecuti deja m-am plictisit de aceasta, stiinta nestiinta, si mai ales aceleasi chestii prin care se cauta combaterea unui adevar neschimbat asa cum este scris; ce este de la oameni trece ca fumul, dar ce este de la Dumnezeu ramane vesnic.am curaj sa pun un pariu ca nepotii nostri daca va mai fi lume, si nu vad de ve nu ar fi, in mare vor avea aceleasi intrebari esentiale carora le vor cauta raspunsul in ambele sensuri; spiritual si stiintific.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu existau acesti "oameni de nestiinta" noi astia manipulati de ei, nu puteam comunica cu dvs.cei care nu v-ati lasat manipulat de ei, decat prin sunet de tobe, sau focuri pe culmi.Dece va degradati, facand astfel de afirmatii, punand in discutii afirmatii neprobate cu lucruri palpabile, pe care le folositi zilnic.NU cautati sa va sustineti credinta, combatand adevaruri incontestabile.Nu faceti decat sa va injositi. Daca ai acorda mai multa atentie studiului si judecatii la nivel uman, s-ar gasi mai multe posibilitati de a contracara, macar formal, unele afirmatii ale ateilor.Va voi demonstra eu, necredinciosul, punandu-ma in locul vostru, ca puteti sa nu dati raspunsuri, uneori penibile.

| Silviuloan a răspuns:

Pentru ei nu s-au aplicat legile astea.

| anonim_4396 explică (pentru Silviuloan):

Concluzia logica si obligatorie a afirmatiei facute de tine este ca NOI NU SUNTEM URMASI AI LUI ADAM SI EVEI.

| Silviuloan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da cu un siplu copy /paste de pe net ai luat toate detaliile alea unele le-ai scis tu, dar nu e de ajuns sa ma convingi. Detalii ateiste...

| anonim_4396 explică (pentru Silviuloan):

Dragul meu, nu eu am generat aceste informatii, ci le-am studiat, dar nu de pe net.Ma acuzi de copy-paste.Te rog deci da pe sait acest copy-paste de care ma acuzi.Dar nu acest lucru este principal.Toti cautam sa cunoastem si cumulam cat mai multe informatii, din cat mai multe domenii.Nu toti insa aveam capacitatea de a le combina si a trage concluzii, care pot fi corecte sau nu.Cel care nu este de acord cu ele trebuie sa aduca si contra-argumente.Simpla negatie, nu dovedeste nimic si nu reprezinta cunostite in domeniu. Spune-mi te rog, ce alte detalii doresti? Daca sunt capabil ti le voi da cu placere. Daca nu voi recunoaste ca nu am datele respective.

| Silviuloan a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci iti zic ca Adam si Eva nu au fost nascuti ci creati.

| anonim_4396 explică (pentru Silviuloan):

Dece o plagiezi pe Ema?

| Silviuloan a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am vazut raspunsul ei ca nu sunt batut in cap sa citesc fiecare raspuns.

| Vali_Serban_1984 a răspuns:

Oare ce e cu neputinta la Dumnezeu?

| Bold_Radu_1907 a răspuns:

E clar ca nici unul dintre comentatori nu a citit Biblia. Aceasta carte scrie clar, negru pe alb, in Geneza, ca Dumnezeu a creat omul si ca "parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut". Deci, primul om a fost hermafrodit.Aoi,Dumnezeu l-a adormit pe omul creat si a luat partea femeiasca din el si a facut un trup separat numindu-l femeie.De ce a facut Dumnezeu asa ceva, nu stiu.Un lucru este curios. Dumnezeu afirma ca a facut primul om dupa "chipul si asemanarea sa".Sa tragem de aici concluzia ca Dumnezeu este o fiinta sxuata si hermafrodita?

| Boitan_Bogdan_1980 a răspuns:

Femeia are cromozom XX si barbatul XY. Tu sustii ca Adam ar trebui teoretic sa provina din coasta Evei. Cum Doamne iarta-ma obtii tu perechea cromozomiala XY (barbatul) din XX (femeie). Femeia nu contine Y laughing Este ca si cum ti-as cere eu o pare dintr-un cos cu mere...