| akta a întrebat:

"Biserica a rânduit să facem parastase la 9 zile după deces, la 40 de zile, la 6 luni, la un an, doi ani, trei ani, până la al şaptelea an, iar după aceea în fiecare an la ziua morţilor, apoi în toate duminicile şi sărbătorile de peste an, cu prescură la sfânta biserică."

La catolici asa ceva nu exista.De unde au aparut obiceiurile acestea costisitoare la noi? Am auzit de cazuri reale de imprumuturi bancare pentru a face pomana.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Este mai mult o sistematizare. Cum scoala in preistorie, avea loc la diferite ore (cand avea chef vanatorul sa i invete pe tineri despre mestesugul capcanelor) iar acum trebuie sa fi prezent la opt dimineata altfel i ei absenta, din motive de comoditism asa si Biserica a sistematizat unele "rituale". Faza cu imprumutul bancar se datoreaza nestiintei oamenilor (a se citii prostie). Fiecare da in limitele lui financiare.

| a1doru a răspuns:

La pomana e ca la nunta. daca faci o pomana mare,inbelsugata, toti o sa zica; ai vazut mai ce pomana pricopsita a avut si c***** asta? daca faci una modesta o sa zica; da-i bai in ma-sa de milogi, n-au fost in stare sa faca si ei o pomana ca lumearolling on the floorrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca voi care puneti problema banilor, santeti zgarciti si apreciati omul in viata doar cand va da ceva sau va ajuta.in schimb nu stiti nimic despre biserica,suflet,judecata, inviere, nastere din nou.neavand cum sa dati vina pe cel decedat fiindca aveti oarecari obligatii fata de sufletul lui,va aruncati asupra,popilor,bisericilor,obiceiurilor care cer bani. daca cel decedat era iubit de voi si respectat cat era in trup, sufletul lui nu mai valoreaza nimic doar pentru ca altii de alta confesiune nu fac la fel? atunci de ce se spune? sa traiti si sa-l pomeniti? de ce nu turnati pe el un cifarom de beton si fariseic, sa spuneti; fiei tarana usoara?