| Girly97 a întrebat:

Am 19 ani, sunt romano-catolica si mi-ar placea sa incerc anul acesta sa tin post negru in Vinerea Mare. Credeti ca este o idee buna? Cred ca sunt destul de mare sa fac ceva deosebit. A mai incercat cineva?

11 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Am tinut 4 zile consecutive doar cu apa.
A fost o sfida sa vad daca reusesc.
Primele 3 zile sunt bestiale.
Dupa aceea dispare senzatia de foame si te simti din ce in ce mai bine.
Este o lupta cu instinctele animalice.Asa vezi cine comanda tu sau instinctele.
Apoi a trebuit sa plec in concediu si a trebuit sa intrerup.
De fapt se numesc Ego-uri.Crestinii le zic demoni.
Ego-ul mancacios este cel mai dificil de invins.
Ar mai fi cel sexual.cel al mandriei, etc.
Daca reusesti sa il comanzi pe mancacios chiar si pentru o zi o sa castigi incredere in fortele proprii, iar vointa ta va fi mult mai puternica.

| Deaad a răspuns (pentru xerxes1):

E așa o prostie sa nu mai mănânci 4 zile doar ca sa sfidezi "instinctul animalic", când acesta nu ar trebui dat la o parte ci primit si lasat să-și facă treaba.
Cine in afara de om, își dorește sa își îngrădească propriile instincte?
Sunteți vai de capul vostru de idioți care habar nu au pe ce planeta trăiesc.

| xerxes1 a răspuns (pentru Deaad):

Lasat sa-si faca treaba ca la animale?
Pai tocmai prin controlul instinctelor ne deosebim de animale.
De ce crezi ca exista violuri, crime, excese de orice natura, dependenta de alcool, tutun, droguri, internet?
Pentru ca unii care se cred oameni sunt mai rau decat animalele.
Dar esti prea mic si prea prost ca sa intelegi.

| Girly97 explică (pentru xerxes1):

Sunt fata daca vrei sa stii si nu cred ca la varsta de 19 ani sunt "mica".winking

| Deaad a răspuns (pentru Girly97):

Se referea la mine distrusul ala, nu la tine.

| xerxes1 a răspuns (pentru Girly97):

Stiam ca esti fata, nu m-am referit la tine ci la ala mic care crede ca le stie pe toate.

| Deaad a răspuns (pentru Deaad):

Raspuns pentru xerxes1 care mi-a dat ignore ca un las nenorocit si jegos ce e:
Prietene, tu esti singurul prost si handicapat dintre noi 2.
Esti un om prea spalat pe creier pentru conversatie, de asta te-am si facut idiot din prima.
Cine contesta prostia ta?
Un alt idiot, bineinteles.
E deja un fapt ca esti idiot care nu e prea inteligent, infometandu-se 4 zile pentru ca "a fost o sfida" si sa vada daca reuseste.
Reuseste sa ce?
Sa fie un retardat cum a fost si modelul lui in viata, Isus?
Bine, tipul ala s-a infometat 44 de zile sau pe acolo, dar tu tot pe acelasi principiu mergi.
Meh...
Continua sa mergi pe felia ta.
Continua sa fii un idiot, pentru ca fara idioti, nu exista distractie.

| xerxes1 a răspuns:

Uite ceva interesant.
http://www.evz.ro/......rului.html

http://www.jurnalistii.ro/ce-boli-putem-trata-cu-ajutorul-postului-negru/

http://www.ecolife.ro/......enara.html

Dar nu poti sa discuti nimic ca apare mereu cate un troll mono-neuronal care trebuie neapărat sa-si dea si el cu parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce zici? Este o idee buna sau sanatoasa sa nu mananci si sa nu bei nimic o zi intreaga? Pe cine ajuti cu asta? Pe tine in niciun caz. Daca ai senzatia ca-i faci pe plac lui Yehova daca nu consumi nimic o zi intreaga nu-ti faci decat iluzii.

| gratargratar a răspuns:

Poti incerca... dar ai avea nevoie de exercitiu inainte.
Iti recomand sa incepi gradual. Mai intai tii post negru cateva ore dupa ce te trezesti dimineata, apoi mai mult si tot asa pana ajungi la apusul soarelui.
Postul nu e pentru oricine. Daca il tii doar ca sa-ti testezi capacitatea fizica, nu o sa ai niciun rezultat. De asemenea, daca tii post cu burta dar cu gura spui toate prostiile, sau cu gandul de asemenea te gandesti la toate prostiile, nu are efect postul fizic.
Trebuie sa ajungi sa intelegi insemnatatea duhovniceasca a postului. Postul e o arma extraordinara pentru cresterea duhovniceasca. E mare pacat ca romano-catolicii au ajuns sa-l ignore sub influenta modernismului.
Iisus Insusi a postit 40 de zile in desert. Pai de ce? Avea pacate Iisus? Nu, ci pentru ca sa ne dea noua pilda de crestere duhovniceasca.

Doamne ajuta!

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Postul nu reprezinta abtinerea de la mancare inaintea lui Dumnezeu.
Adevaratul post al lui Dumnezeu este sufletul smerit:
"17. Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi." - Psalmul 50/51 - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/psalmi/51/17/#17
Uite citate care vorbesc despre post:
"6. Nu stiti voi postul care Imi place? - zice Domnul. Rupeti lanturile nedreptatii, dezlegati legaturile jugului, dati drumul celor asupriti si sfaramati jugul lor.
7. Imparte painea ta cu cel flamand, adaposteste in casa pe cel sarman, pe cel gol imbraca-l si nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va rasari ca zorile si tamaduirea ta se va grabi. Dreptatea ta va merge inaintea ta, iar in urma ta slava lui Dumnezeu." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/isaia/58/6/#6
Deci, adevaratul post inainte lui Dumnezeu este sufletul smerit. Ce inseamna sufletul smerit? Inseamna ca fiecare persoana sa fie constienta de greselile facute si sa vrea din tot sufletul sa nu le mai repete. Sa inceapa sa fie mereu calma, si sa traiasca in pace tu toti oamenii (adica sa inceapa sa isi iubeasca aproapele).