| Girly97 a întrebat:

Romano-Catolicii de peste 18 ani: cum v-ati descurcat cand ati tinut post prima oara? O sa trebuiasca sa postesc in Vinerea Mare... V-au fost alaturi parintii? M-as simti usurata daca as afla intamplarile altora.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Trebuie sa tii post in fiecare vineri iar vinerea mare post si abstinenta adica nu ajunge sa nu mananci carne ci nu ai voie sa mananci pe saturate decat o singura data in acea zi!
Prima oara? nu tin minte ca asa a fost de cand ma stiu, asa m-am nascut...

| Girly97 explică (pentru lpavel):

Tin post de carne vinerea de multi ani dar in Miercurea Cenusii mi-a fost cam greu pentru ca am implinit 18 ani si am mancat de trei ori nu o data. Dar voi cum v-ati descurcat? V-au ajutat parintii? Vreau sa incerc sa fac Vinerea Mare mai usoara pentru ca mi-a fost greu pe 10 feb...

| lpavel a răspuns (pentru Girly97):

Rau ai facut ca nu ai tinut post de miercurea cenusii!

| Girly97 explică (pentru lpavel):

Sigur ca am tinut! Am mancat doar o data pana la sarurate dar am mai luat si doua gustari (sunt permise daca nu stiai!). Nu vad nimic gresit in asta...

| lpavel a răspuns (pentru Girly97):

Nu am citit bine, am inteles gresit... happy

| Girly97 explică (pentru lpavel):

Stai linistit, mi-am dat seama din prima si nu ma supar atat de usor. happy Am fost curajoasa in prima zi, pot si in a doua. happy Apropo, esti si tu catolic?

| lpavel a răspuns (pentru Girly97):

Dap happy

| Girly97 explică (pentru lpavel):

Ma bucur ca am intalnit in sfarsit un catolic. happy Poate ai putea da un sfat unei tinere de 18 ani ca sa fie macar putintel mai usoara Vinerea Mare please? happy

| lpavel a răspuns (pentru Girly97):

Trebuie sa faci ceva sa te iei cu ceva ca sa uiti de mancare ca daca numai stai si te gandesti la mancare normal ca e foarte greu! happy Eu as rezista sa nu mananc deloc in acea zi dar nu vreau eu big grin

| Girly97 explică (pentru lpavel):

Sincer, eram putintel ingrijorata pe 10 februarie cand am tinut prima oara postul mai dur dar am fost curajoasa si m-am descurcat minunat. happy Daca am reusit atunci pot si acum. Singura diferenta este ca voi incerca sa astept pana dimineata urmatoare si sa nu mai mananc dupa miezul noptii cand este deja urmatoarea zi exact cum am facut de Miercurea Cenusii. happy Dar am reusit sa ma abtin o zi intreaga.

| lpavel a răspuns (pentru Girly97):

Totusi sa mananci putin ca nu e sanatos sa nu mananci mai deloc...

| Girly97 explică (pentru lpavel):

Eu ma iau dupa logica de obicei. Adica daca mi-a fost putin greu de Miercurea Cenusii imi va fi mai usor de Vinerea Mare. Orice incelut este dificil dar daca continuam sa incercam si nu ne dam batuti, vom reusi. happy Voi incerca pur si simplu sa aleg alte mese decat cele de atunci, dar cu siguramta voi pastra deliciosul ceai de dimineata. happy

| lpavel a răspuns (pentru Girly97):

Si eu tot ceai beau dimineata happy

| Girly97 explică (pentru lpavel):

Probabil ar fi trebuit sa beau si dupa masa... Ma fandesc deja la o strategie mai buna pentru Vinerea Mare.winking Cred ca imi va fi mult mai usor daca in loc de mese simple as manca de fapt ce iubesc. Imi place la innebunie ciocolata ba chiar asta mananc vinerea la scoala. happy

| lpavel a răspuns (pentru Girly97):

Te-am gasit pe FB happy in legatura cu ciocolata cred ca ar trebui s-o lasi mai incet, sper ca nu te superi ca-ti spun...

| Girly97 explică (pentru lpavel):

N-am primit inca cererea... happy
Fii fara griji, nu consum ciocolata zilnic sau in exces. Am spus doar ca-mi place. happy

16 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Am tinut 3 zile consecutiv doar cu apa sa vad daca sunt in stare.
Este ok si recomand oricui experienta.
In rest sunt vegetarian din motive etice nu religioase.
Consider ca Viata este unica, toate fiintele avand origine comuna.