| Spinu_Alexantru_1999 a întrebat:

Buna am la religie o tema sa invat cum sa gasesc un anumit verset in biblie, dat de de profesoara la momentul ascultari, si nu gasesc nimic pe net, poate cineva sa ma ajute!

Răspuns Câştigător
| VickyP a răspuns:

Să presupunem ca ai de căutat Ioan 3, 16. Căuta la cuprins evanghelia după Ioan. Apoi căuta capitolul 3 - e scris cu cifre mari. Apoi în interiorul capitolului căuta versetul 16 - cifrele mici. Fă acest exercițiu acasă de câteva ori cu diverse versete.

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

BIBLIA este alcătuită din 66 de cărţi şi scrisori care, la rândul lor, sunt împărţite în capitole şi versete, pentru a fi consultate mai uşor. Când este menţionată o referinţă biblică, cifra care apare după numele cărţii arată capitolul, iar următoarea, versetul. De exemplu, „2 Timotei 3:16" înseamnă a doua scrisoare către Timotei, capitolul 3, versetul 16.Cifra scrisă mai mare arată ce capitol este, iar cifrele mici indică versetele.Ca sa găsești mai ușor o carte uită-te la cuprins, apoi caută capitolul și versetul.

| Dorugar a răspuns:

Cauta aici in Biblia ortodoxa on line

http://www.bibliaortodoxa.ro

Si pui cuvantul cautat in fereastra de cautare si dai comanda "cauta"!