| maresal a întrebat:

Imi poate zice cineva unde gasesc in biblie ceva despre blestemarea copilului? un verset ceva despre care zice ca un parinte isi blesteama un copil.

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Binecuvantati si nu blestemati.Scrie in Biblie, ca chiar daca o mama isi va uita copilul, El nu ne va uita.

| KlaraWeiss a răspuns:

Http://www.credo.ro/pacatul-blestemului-in-casa.php "Blestemul parintilor este greu si se intinde asupra fiilor si chiar a nepotilor, numai cind acestia se fac vinovati si continua faptele cele rele ale parintilor (Fac. 9, 25; Jud. 9, 57; I Regi 26, 19), dar altfel nu, caci nu este cu putinta "ca parintii sa manince agurida si sa se strepezeasca dintii copiilor", ci fiecare va fi osindit numai dupa pacatele lui (Ier. 31, 29-30; Iez. 19, 2-3; Galat. 6, 3-8)."

| wales a răspuns:

" Gâtlejul lor este un mormânt deschis; se slujesc de limbile lor că să înșele; sub buze au venin de aspidă; gura le este plină de blestem și de amărăciune; au picioarele grabnice să verse sânge; prăpădul și pustiirea sunt pe drumul lor; nu cunosc calea păcii; frica de Dumnezeu nu este înaintea ochilor lor." Romani 3:13-18.

Blestemul nu este în raport cu voia Lui Dumnezeu:

" Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia, blândețea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege. " Galateni 5:22, 23.

În plus, mai există ceva interesant:

" Cine duce pe alții în robie va merge și el în robie. Cine ucide cu sabia trebuie să fie ucis cu sabie. Aici este răbdarea și credința sfinților." Apoc.13:10.

Acest verset supune printre altele; cum te porți cu alții la fel vei avea și tu. Practic, să nu blestemi pe nimeni, căci blestemul se va întoarce împotriva ta.

Răspuns utilizator avertizat
| HitmanSA a răspuns:

Cunosti vreun copil blestemat?

| andreabistrian a răspuns (pentru HitmanSA):

Cand o mama isi blesteama copilul e cel mai grav lucru, amo vecina care duminica in timpul slujbei si-a blestemat copilul (sa mori si sa te aduca in patura acasa) iar a doua zi baiatul ei sa innecat si a fost adus acasa in patura si mai stiu ca blestemul de mama urmareste 7 generatiisadnu stiu cat e de adevaratstraight face