| AlePisicuta a întrebat:

Am o intrebare care ma tot framanta: dupa ce murim, sufletele noastre isi pastreaza forma pe care au avut-o pe pamant, sau se metamorfozeaza in ceea ce au fost cu adevarat, de exemplu, daca te gandesti sa le faci rau altora dar esti frumos la exterior dupa moarte devai urat?

23 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Pai ce forma are sufletul tau aici? nu confunda "forma" sufletului cu forma materiala care e ca un vas pentru spiritul tau.
deci nu, sufletul nu are nici o forma, nici in viata nici in moarte.

| Thunderstruck a răspuns:

Mai bine te intrebi daca exista suflet, nu ce forma ar putea avea.

| milan9 a răspuns:

Sufletul este nemuritor! Nu se face confuzie între sufletul nemuritor şi trupul muritor!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru milan9):

Oricat de mult tiai dori, viata vesnica ca si "suflet" sfideaza logica
Deci pe pamant apar 4.5 noi suflete la fiecare secunda, pai care mai este logica daca tot sufletul, va trai nelimitat? creierul vostru atrofiat nu isi pune intrebari? credeti ca daca ar fi existat viata vesnica sar mai fi inmultit cineva? sa fim seriosi

| sublime89 a răspuns:

Ok, sufletele, daca ar exista, nici nu ar trebui neaparat sa aiba o infatisare. Si eu ma gandeam la asta mai demult. Ca daca ar avea sufletele o infatisare, cum ar arata? Ar arata cum aratam noi cand eram copii, sau tineri, sau batrani? cum s-ar decide lucrul asta? Sau cum zici tu, dupa caracterul oamenilor. Eu am ajuns la concluzia ca sufletele nu exista, e doar in imaginatia noastra. Toata personalitatea noastra vine din creier, si nu dintr-un suflet.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Biblia arată că omul nu are un suflet nemuritor. La moarte omul se întoarce la starea de inexistenţă în care s-a aflat înainte de a fi zămislit. (Geneza 3:19)

| AlePisicuta explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Atunci biblia tocmai s-a contrazis singura, fiindca credinta are la baza friica de pedeapsa de dupa moarte, iar daca nu ar mai exista suflet dupa moarte, nu ai mai avea ce sa pedepsesti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Si atunci care e treaba cu credinta in dumnezeu? Multi cred pentru ca se tem ca o sa piarda tot ce e bun si o sa "castige" iadul.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Da, trupul din pamant este si in pamant se va intoarce.

Sufletul traieste, exista, este nemuritor. Nicaieri in Biblie gasim ca sufletul moare odata cu trupul.

Tocmai Mantuitorul ne spune in Luca 16 prin pilda ca sufletul dupa moarte se duce intr-un loc dobandit prin credinta sau necredinta. Cum explici ca saracul l-a vazut pe bogat, dupa ce au murit?

In sfanta Scriptura gasim ca sufletul „se întoarce la Dumnezeu" (Ecles.12, 7). „

Alt verset despre suflet si nemurirea lui "Şi îl băteau cu pietre pe Ştefan, care se ruga şi zicea: Doamne, Iisuse, primeşte duhul meu!" (Fapte 7, 59)

Si tocmai Hristos „Şi Iisus, strigând cu glas tare, a zis: Părinte, în mâinile Tale încredinţez duhul Meu. Şi acestea zicând, Şi-a dat duhul."( Luca 23, 46)

Nu mai veni cu ineptii de astea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru AlePisicuta):

Nu Biblia se contrazice, ci afirmaţiile celor ce o folosesc ca pe un ciomag de ameninţare. Dumnezeu va pedepsi desigur oamenii neascultători dar nu aruncându-i în iad pentru a suferi veşnic. Romani 6:23 spune că "plata păcatului este moartea". Pentru cei care aleg conştient să nu asculte de Creator moartea se va dovedi pedeapsa pentru păcatele lor deoarece nu vor mai avea ocazie să existe vreodată, în timp ce cei ascultători au speranţa că la momentul stabilit de Dumnezeu vor fi înviaţi pentru a se bucura de viaşă pentru eternitate. (Ioan 5:28, 29)

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Mădă0611):

Da aşa este. Există ceva ce poate fi pierdut sau câştigat - perspectiva de a trăi veşnic. Biblia arată că pentru cei neascultători nu există nicio speranţă ca să mai existe vreodată după ce mor în timp ce pentru cei ascultători Dumnezeu promite că-i va învia pentru a trăi pentru totdeauna pe pământ.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

"Biblia arată că omul nu are un suflet nemuritor. La moarte omul se întoarce la starea de inexistenţă în care s-a aflat înainte de a fi zămislit. (Geneza 3:19)" (pamant esti si in pamant te vei intoarce), apoi zici " în timp ce pentru cei ascultători Dumnezeu promite că-i va învia pentru a trăi pentru totdeauna pe pământ.", deci, cum e?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Mădă0611):

Simplu. Dacă Dumnezeu l-a creat pe om din elementele chimice ale pământului, nu poate el s-o facă din nou pentru a readuce la viaţă o persoană decedată, refăcându-i corpul şi restabilindu-i informaţiile din creier care a definit-o ca persoană?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Răspunde-mi, te rog, la o întrebare: A dorit Dumnezeu ca omul să moară?
După asta putem vorbi şi despre "inepţii".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pai sufletul nu e "din elementele chimice ale pamantului", si tocmai ziceai ca nimic nu e vesnic, in afara de dumnezeu & co.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu e vorba de suflet. Biblia arată că sufletul se referă la noi cât trăim. Acum atât tu cât şi eu suntem suflete vii. La moarte sufletul viu, adică persoana pur şi simplu dispare, încetează să existe.
Dumnezeu are capacitatea de a reţine toate informaţiile care ne-au format pe noi (ADN-ul şi informaţiile din creier) şi le poate folosi pentru a ne readuce la viaţă. Iată un exemplu care poate ilustra această idee: atunci când ştergi o anumită informaţie de pe calculator, ca de exemplu un document word, aruncând-o în coş, o poţi restabili înapoi întrucât calculatorul are toate informaţiile necesare pentru a reface acea informaţie. La fel şi Creatorul, pentru el nu constituie o problemă să-şi amintească care au fost informaţiile ce au stat la baza apariţiei noastre.
Însă cel mai important este să credem că existăm datorită unui Creator şi nu din întâmplare happy

| AlePisicuta explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sa presupunem ca ai dreptate, dar atunci ce rost ar mai avea "existenta" diavolilor, si nu poti supne ca ei nu au fost amintiti de povestile biblice pentru ca Isus a vorbit cu unul atunci cand "necuratul" a vrut sa il ademeneasca de partea sa.Intrebarea ar fi : de ce sa se mai oboseasca diavolii sa ii convinga pe oameni sa comita pacate, daca sufletele rele oricum nu sunt pedepsite decat printr-o moarte, dureroasa cei drept, dar fizica, iar sufletele despre care se spune ca ajung in iad sunt de fapt doar sterse?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru AlePisicuta):

Vreau întâi să me refer la "diavolii" despre care ai pomenit. Cuvântul Diavol provine din grecescul "di·a′bo·los" şi înseamnă literalmente "mincinos". Acest titlu îi este atribuit îngerului care a rostit prima minciună în grădina Eden amăgindu-i pe Adam şi Eva să n-asculte de Creatorul lor. Astfel, această creatură spirituală s-a răzvrătit împotriva lui Dumnezeu acuzându-l că ar fi un conducător rău şi lipsit de iubire. Prin urmare, şi-a câştigat titlurile de Satan (care înseamnă "împotrivitor") şi Diavol (adică "mincinos"). â
Cu trecerea timpului acest duşman a ajuns să-i corupă nu doar pe oameni, dar şi pe unii îngeri din cer determinându-i la neascultare. Biblia îi numeşte pe aceşti îngeri decăzuţi "demoni". Ei au trecut de partea lui Satan, acesta devenind conducătorul lor.
Acum întrebarea ta: de ce sa se mai oboseasca diavolii sa ii convinga pe oameni sa comita pacate, daca sufletele rele oricum nu sunt pedepsite decat printr-o moarte, dureroasa cei drept, dar fizica, iar sufletele despre care se spune ca ajung in iad sunt de fapt doar sterse?

Deoarece, în calitate de creaturi spirituale ei aveau perspectiva nu numai de a exista veşnic, dar şi de a se afla în prezenţa Creatorului Atotputernic. Odată ce au devenit neascultători ei au pierdut acest privilegiu fiind condamnaţi la o distrugere iremediabilă. Acum, oamenii, care cum spune Biblia "sunt mai prejos decât îngerii", dacă se dovedesc ascultători pot avea perspectiva de a exista etern. Crezi că le place această idee? De aceea, ei şi depun toate eforturile pentru ai îndepărta pe oameni de la Dumnezeu - ca să aibă acelaşi sfârşit ca şi ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cei care nu cred in Dumnezeu, ei nu cred nici in suflet.dar cei care cred in Dumnezeu, in trup si in suflet, au o invatatura frumoasa; sa spalati si partea dinlauntru a paharului.adiva pisicut-o daca faci baie si te imbraci frumos, se cade sa ai grija ca sufletul sa-ti fie si el frumos.adica cum esti pe afara [TRUPUL} asa sa fii si pe dinlauntru {sufletul}. spune-mi si mie cine bea dintr-un pahar apa rece de izvor daca acesta e curat pe afara dar are jeg inauntru? asa si cu oamenii si sufletele draga mosului pisica. daca omul e rau inauntru lui, nu poate invata si ajuta pe nimeni fiindca nu se pricepe sa fie bun.deci ai grija de sufletelul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vom sti pana nu vom vedea! Nimeni nu are cum sa stie lucrul asta..Tot ce vei vedeaaici sunt pareri nefondate care nu au relevanta!

Răspuns utilizator avertizat
| Al99 a răspuns:

Incearca mai intai sa intelegi ce este sufletul si poate vei gasi si raspunsul la intrebare.

| Kiasm a răspuns:

Voi raspunde si eu cu o intrebare. Cum tu iti imaginezi sufletul omului in viata prezenta?