| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare pentru fete...și nu vreau sa tratati întrebarea in bătaie de joc. Am 14 ani și am menstruație de un an. Sunt slaba...am sânii foarte mici,aproape inexistenței. Nu inteleg ce se întâmpla. In schimb,am par peste tot:pe mâini,burta, sâni etc și nu mi se pare normal. Doar mie mi se întâmpla asta? Ce as putea face? Pana la ce vârsta ma dezvolt? Am nevoie de niște sfaturi in privința la tot. Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce legatura are intrebarea cu categoria despre religie?

| Anonima2501 a răspuns (pentru anonim_4396):

Of,era la sanatate. Am pus din greseala

| gratargratar a răspuns:

Pai ai mama/tata sau rude apropiate paroase? Cel mai probabil ai mostenit genetic... nu e ceva anormal. Sunt destule fete paroase happy

In alta ordine de idei, parul in exces la fete poate surveni ca urmare a unei dereglari hormonale (dar de sorginte genetica). Cat despre sani, astia mai au timp sa creasca cativa ani. Dezvoltarea sanilor reprezinta un caracter sexual secundar si este favorizata de estrogenul secretat de corticosuprarenala. Nici aici nu prea ai ce face, ca tot genetic este...

In sfarsit - ideea este ca nu esti bolnava. Sunt doar genele pe care le-ai mostenit.