| Geany_Geanina_1994 a întrebat:

am o intrebare, stie cineva un preot vazator cu duhul? eventual o manastire unde exista astfel de pers?

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Iti dau un sfat, nu mai pune intrebari de genul pe site-uri! Am fost in locul tau, las-o balta, cauta singura ca aici nu are cine sa te ajute!

| Geany_Geanina_1994 explică (pentru Clorox):

Vad ca habar nu au la ce m.am referit...ciudat!

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia spune sa fim atenti cand e vorba de vazatori.Deuteronom18:10-12

| Mayhem666 a răspuns:

Cum adica vazator cu duhul? Adica sa vada fantome, sau prostii din astea inexistente?

| sublime89 a răspuns:

Nu era Arsenie Boca bun la orice? Nu de aia se ingramadesc toti la mormantul lui? Pentru credinciosi, mortii sunt mai de folos decat cei vii. Nu sunt toti sfintii morti? Te rogi doar unui mort si se rezolva orice. Ce nevoie mai ai de preoti sau calugari vii?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se spune ca Maria a ramas grea cu Duhul, si ca Duhul a intrat prin gaura clasica.
Tu vrei un popa care vede cu duhul?
Adica sa-si puna o telecamera in varful duhului?

| ExprimareLibera a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Dacă fata are un suflet mare, i-l poate arăta si hotărăște el ce si cum.
Poate are noroc si găsește unul care să se uite la ea cu al 3-lea ochi, ochiul sfânt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parinte vazator cu duhul nu exista! Exista doar preoti mai vrednici si preoti mai putin vrednici! Cei dintai, oricat de inalt ar vietui, tot nu pot fi numiti "vazatori cu duhul", caci aceasta harisma a Duhului Sfant nu poate deveni o capacitate personala a preotului, spre a se putea folosi de ea ca de o stiinta lumeasca.
Oricat de sfant ar fi preotul, cunoasterea-inainte a unor ganduri si fapte, atat din trecut, cat si din viitor, nu poate fi o constanta. Toate aceste descoperiri minunate au loc doar atunci cand Dumnezeu voieste si intotdeauna spre mantuirea celor in cauza. Unii duhovnici ajung cunoscuti lumii pentru ca Dumnezeu "voieste ca toti oamenii sa se mantuiasca si la cunostinta Adevarului sa vina" (I Timotei 2, 4). Si, iarasi: "Nimeni, aprinzand faclie, nu o pune in loc ascuns, nici sub obroc, ci in sfesnic, ca aceia care intra sa vada lumina" (Luca 11, 33).