| HappySadness a întrebat:

As dori sa cunosc o persoana lutherana. Este cineva sau stiti pe cineva de aceasta religie?
Am cateva intrebari de pus.
Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Complicat lucru ceri, aceasta religie a cam disparut, multi abndonand reala credinta revenind la catolicism. Tragic.

| milan9 a răspuns:

Tragic este un alt lucru. Separarea lui Luther de Biserică, acesta nereuşind să aducă o reformă în Biserică ci exact una împotriva ei. La sfârşit a regretat acest lucru.

Iniţiativa sa a avut ca urmare, nici mai mult nici mai puţin decât îndepărtarea de Biserica Noului Testament şi sfâşierea creştinismului în zeci de mii de grupări dizidente...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Luter a facut cel mai bun lucru dar urmasii lui din ziua de astazi au abandonat credinta in ceea ce credea Luter. Biserica asa zis traditionala s-a indepartat de preceptele Noului Testament de 1700 de ani, de la Constantin. Nu mai au nici in clin si nici in maneca ceva cu Dumnezeu, bisericile traditionale in afara de faptul ca-si spun crestine sunt "bantuite" de traditii si curente pagane, nimic din cele lasate de Hristos nu se mai regaseste aici din nefericire. Treceam zilele trecute prin Politehnica si ascultam slujba pusa la difuzoare de ziceai ca-i un concert rock-and-roll. Semana izbitor cu o rugaciune musulmana recitata dintr-un minaret. Nu am reusit sa fac diferenta sau sa inteleg vreun verset biblic in respectiva slujba, cu parere de rau.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Trecând peste afirmaţiile neruşinate (pentru lipsa de argumente a insultelor), adevărul este că Luther nu a făcut altceva decât să desfiinţeze Biserica pentru cei care i-au urmat greşelile...

El a pierdut din vedere şi s-a lepădat de transmiterea harului preoţiei, de ierarhia preoţească confirmată de Hristos în Biserică, le lucrările sacramentale ale Bisericii (sfintele taine), de Sf. Predanie - ca al doilea izvor al Revelaţiei divine (Sf. Tradiţie) şi în acelaşi timp spaţiul în care a apărut biblia, etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate aceste învăţături ale Bisericii (hulite bineînţeles de sectanţi) fuseseră deja respectate atât în Apus cât şi în Răsărit de 1500 de ani atunci când Luther le-a călcat în picioare "reuşind" să sfâşie corpul unitar al Bisericii, despre care nu eu, ci Hristos a afirmat:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." - Matei 28, 20

Nimic din ce a lăsat Mântuitorul Hristos nu se mai regăseşte în cele 40000 de secte şi grupări dizidente…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

NIMIC ESENŢIAL nu s-a schimbat în Biserică de 2000 de ani. Obiceiurile care au comportat schimbări (texte de rugăciune, cântări, vestimentaţie, arhitectură, simbolistică didactică) nu sunt tocmai elementele esenţiale ale Ortodoxiei, sunt doar elemente "auxiliare", de nuanţă, ţin de un simbolism. Atât doar! De aici până la a spune că s-au schimbat învăţături e o mare diferență. Este rea voință.

Nimic esențial nu s-a schimbat față de viața primelor comunități creștine, care aveau icoane, adunau și cinsteau osemintele martirilor din circurile romane unde erau torturați, și care au continuat ierarhia Bisericii peste veacuri.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Trecând peste "bluf-ul" ieftin al lui @Luzian, se poate afirma CU CERTITUDINE 100% că Mântuitorul Hristos instituie PREOȚIA CREȘTINĂ!

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). - I Timotei 4, 14:,, Nu fi nepăsător faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preoţilor."
2). -Iacov 5, 14 :,, Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
3). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
4). -Tit l, 5:"Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi preoţi prin cetăţi, precum ţi-am rânduit."
5). -I Petru 5, 1-2:,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
6). - Timotei 5, 17:,,Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
7). -I Tim.1, 14:,,Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
8). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,,O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,,Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). - Timotei 5, 22:,,Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni, nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat."
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor, despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul este episcop, având în rândul clerului distincţia harică de episcop, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare):
1). -Fapte 20, 28:,,Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,,Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,,Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,,Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Tot ca răspuns la gluma răutăcioasă a lui @Lazian (@Timoteidoi), iată cum Mântuitorul Hristos (Dumnezeu Fiul Întrupat) PARTICIPĂ LA CREAȚIE, CREAZĂ LUMEA:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’, etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,Dumnezeul unei alte religii"? Care? Cea iudaica? Pai daca tu la fiecare mesaj tii cu ei inseamna ca esti evreu, si atunci de ce esti intolerant cu crestinii?
Asa esti invatat sa scoti ochii celor care nu-s ca tine?

| gingergirl1 a răspuns:

Cum adica luterani? Te referi la cei penticostali, sau baptisti cau catolici?

| HappySadness explică (pentru gingergirl1):

Luteranismul este o religie aparte.