| anonim_4396 a întrebat:

Buna sad Azi am avut o cearta cu mama mea, deoarece nu m-a lasat la ziua unui coleg (eu fiind clasa a 9-a) si m-am enervat asa tare incat i-am zis ca imi doresc sa moara si s-o vad la 20 metri sub pamant crying Chestia e ca acum imi pare rau, mai ales in fata lui Dumnezeu! Cum am putut sa-i zic asa ceva mamei mele? Ce pot face ca sa ma ierte Dumnezeu? Imi este frica sa nu mi-o i-a de tot. crying

35 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Din cite stiu eu Bunul Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui.
Exod 20:12 " Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara pe care ţi-o dă Domnul Dumnezeul tău "
Da.se pare că asta e rețeta!
În domeniul relațiilor, părinții au un cuvânt greu de spus!
În primul rând ei te cunosc foarte bine și știu ce sfaturi să-ți dea!
Nu fii refractar din prima!
Ascultă sfatul și pune-l la inimă… S-ar putea ca Dumnezeu să-ți vorbească prin ei.
Parerea mea o iei tu cu binisorul pe linga mama ta si ii spui ca regreti ce ai facut si mintea ta a avenit la locul ei.Iar cu Bunul Dumnezeu "duhul umilit; inima înfrântă şi smerită Dumnezeu nu o va urgisi".Nu este sub demnitatea ta sa zici la culcare un Tatal Nostru si sa te insemni cu Sf Cruce. Sf Biserica nu va cadea pe tine daca intri si aprinzi 2 luminari una la Vii si zici o mica rugaciune si una la cei adormiti si spui o mica rugaciune.O luminare costa 0, 5 lei, poti sa te duci cu ea de acasa Nu uita dupa ce te rogi sa multumesti "ca numai unul a multumit si acela era de alt neam ".

| Rapunzell a răspuns:

Cere-i mamei iertare si nu uita sa spui asta si preotului, la spovedanie. El va stii ce sa te sfatuiasca. Si roaga-te pentru parintii tai happy

| ramona30 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa iti ceri scuze mamei tale. Mama ta exista, d-zeu nu exista. Mama ta trebuie sa te ierte. Trebuie sa existe comunicare intre voi doi. O mama isi iubeste foarte mult copilul si oricat de dureroase au fost vorbele tale, mai devreme sau mai tarziu te va ierta. Crede-ma sunt si eu mama si stiu asta.

| sandra2012 a răspuns:

Urat si pacat din partea ta. Si la 20 metri.

| Shinto a răspuns:

Am vrut sa-ti zic sa-ti ceri iertare,dar pentru ca au facut-o altii inaintea mea,iti zic si altceva: pe viitor, gandeste bine inainte de a vorbi! Oare era mai importanta nenorocita aia de petrecere? Decat un om pe care l-ai rani, in special mama ta? Prieteniile si petrecerile astea vin si se duc...

| DorelSudoru a răspuns:

Esti un **** prost...aha ai ceva de comentat? Si asta pentru ca iti pare rau in fata lui d-zeu.straight face
Ce fal pui problema...

| Tania a răspuns:

Stai calma! NU se va intampla nimic.
Ai zis asta la nervi, iar la nervi din cate stiu eu nu mai gandim chiar limpede, asa ca tu de fapt nu ti-ai dorit asta cand ai spus-o.
Oricum a fost urat ce ai zis.Iti dai seama ca s-a suparat si ea, ca te-a nascut si a avut grija de tine.
La varsta ta se mai intampla, cred ca nu este persoana care sa nu fi spus ceva urat la suparate.
De acum inainte o sa ai grija sa nu mai zici chestii de genu pentru ca se vede ca iti pare rau.

| adi97 a răspuns:

Intr-adevar nu a fost bine ce ai facut dat ar fi bine sa te duci in fata mamei tale si sa ii spui amarul cuvintelor tale aruncate aiurea cum l-ai spus si pe acest sait. Dumnezeu nu o va lua pe mama ta dar asteapta cu multa rabdare lacrimile si dorinta de iertare in fata mamei tale.Lasa-L pe Dumnezeu sa vorbeasca prin tine si se va rezolva totul

| ROBERT89 a răspuns:

Chestia cu muritul este simpla, si se poate intampla oricand.Mai dificila este faza cu cei 20 de metri si sa o si vezi.

| username0 a răspuns:

Mergi la mama ta si cere-ti iertare. Spune-i ca ai fost nervos/oasa si sa nu ia in seama vorbele spuse la nervi spune=i si arata-ti cat o iubesti. Va trece peste asta, o mama poate ierta orice copilului ei. Dar daca vede ca regreta e si mai multumita si fericita!

| Lilia2621 a răspuns:

Pai roaga-te, si cere-i ertare lui Dumnezeu. Incuie-te in camera ta, pune-te in genunchi si cere-i iertare. Succes. Si alta data stradui-te sa iti dai seama ce spui cind esti inervat.

| ViezurE a răspuns:

Ce oameni proşti... cere scuze lu mă--ta nu lu dumnezeu copil arbust.

| Wehrmacht a răspuns (pentru ViezurE):

laughing asta cred si eu, misto formulat!

| push2gl a răspuns:

Nici macar un animal, o vietate in adancul sufletului nu-i poate dori asa ceva cele-i care i-a dat viata

| Brendy2000 a răspuns (pentru push2gl):

In primul rand nu ar fi trebuit niciodata sa'i spui asa ceva mamaei tale. Dar la nervi oamenii mai gresesc.S-a intamplat, asta e numai pooti da timpul incapoi. Din punctul meu de vedere ar trebui sa te duci Duminica aceasta la Biserica si roaga'te.Iar la intoarcere cumpara'i mamei tale un buchet de flori si scrie-i 2 randuri cu sentimentele tale pentru ea...Ea e o persoana intelegatoare si te va ierta asa sunt mamele...Iar pe viitor incearca pe cat posibil sa fii mai apropiata de mama ta, sa'i spui orce ti se intampla si inainte sa spui ceva GANDESTE'TE inainte daca e bine sa'i spui sau nu si nu risca.Asculta-ti sufletul si vezi ce iti spune, sunt sigura ca o sa iei alegerea potrivita!

| Doηηa a răspuns:

Ar trebui să-ţi fie rușine.
Cum dracu să vorbești așa cu cea care ţi-a dat viaţă.
În primul rând să-ţi pară rău faţă de ea, cea care se chinuie să te crească pe tine. Şi în al doi-lea rând faţă de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta imi place mie la crestini. Vorbiti ca niste animale, iar apoi o dati cu Dumnezeu. Eu sunt atee si nu vorbesc in halul asta cu nimeni, mai ales cu persoana care mi-a dat viata. Si faptul ca ai zis-o la nervi nu e o scuza. Oricum, daca nu te-a dat maica-ta afara din casa pentru asta, asa cum ar fi normal, cred ca te iarta happy

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Se mai trezeste cite un adormit si zice si el ce il taie mintea :

ADRIXD03 a răspuns:

Asta imi place mie la crestini. Vorbiti ca niste animale,

Iar Urzi23 a incheiat cu maiestuozitatea-i caracteristica :

ADRIXD03 se trage din lighioane (atee) si face referire doar la regnul ei. Vezi ca incurci subredul evolutionism cu solida Creatie rolling on the floor Eu zic sa te faci fata de treaba si sa nu te mai plimbi cu ciinele pe strada zicind ca este tata mosu rolling on the floor chestie de 7 ani de evolutionism.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Hai ca m-ai spart cu raspunsul tau. Nici nu stii sa scrii corect si te dai mare destept.
Pe tine te deranjeaza mai mult raspunsul meu in care atac crestinii, decat faptul ca exista persoane ca fata asta care se poarta de-a dreptul umilitor cu parintii lor. Ti se pare o chestie normala sa vorbesti asa cu maica-ta?

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Urzi 23 A raspuns cu intelepciune :

Poate esti obosita si nu ai fost atenta ce ai scris :

ADRIXD03 a răspuns:

Asta imi place mie la crestini. Vorbiti ca niste animale,

-Daca tot nu ai priceput roaga un adult din familie sa citeasca apoi sa explice cu niste cuvinte mai simple. Ramine valabil sfatul sa te faci om de treaba si la culcare sa zici Tatal Nostru si sa te insemni cu Sf Cruce de 3 ori.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Om de treaba...si esti atat de sigur ca nu sunt? N-am de ce sa ma rog sau sa imi fac cruce. Nu Dumnezeul tau ma ajuta pe mine. Ramane valabil faptul ca nu stii sa scrii corect.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Tu te incadrezi direct la "Iarta-i doamne ca nu stiu ce fac"

| Suntbaiat123456789 a răspuns (pentru anonim_4396):

@anonim_4396, nici tu nu știi să scrii corect. Și vei ajunge în iad deoarece nu crezi în bunul Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai o sa ti-o ia.mai devreme sau mai tarziu.dar Dumnezeu nu asculta blestemele copiilor idioti.in schimb asculta si implineste blestemele parintilor nejudecati aruncate asupra copiilor rai in clipe de manie.deci ai grija cand deschizi gura ce scoti din ea.fiindca nu ce intra in gura spurca pe om, ci...ce iese din gura fiindca vine din inima.deci grija la cuvinte si la manie.

| LaChatte a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa te rogi lui Dumnezeu pentru ca sa te ierte de ce ai spus.
nu te mai gandi la ce sa s-a intamplat si ce ai spus.
miruiestete in fiecare zi, cereti iertare lui Dumnezeu si mamei tale!

| Wehrmacht a răspuns (pentru LaChatte):

Sa se roage la DZ? Eu mai repede i-asi cere scuze mamei...dar daca voi credeti ca e mai important el...

| LaChatte a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ce-ai spus? e mai important El daca vrei sa stii.el e ca un tata pentru toate fiintele de pe pamant.

| Holocaust a răspuns (pentru LaChatte):

Cu ce i-a gresit lui Dumnezeu daca a spus asa ceva mamei sale?
In primul rand, mai passenger, mamei tale sa-i ceri scuze.
Si eu sunt tot clasa a 9-a, stiu cum e.
Poate ai exagerat putin.cam mult, dar s-a intamplat.asta e.Te-a enervat situatia respectiva,si te-ai descarcat.
Incearca sa-i ceri scuze mamei tale, nu cred ca a facut o greseala atat de mare, incat sa merite asemenea cuvinte.Arata-i ca o iubesti...
Legat de Dumnezeu,hmm, mda, cine nu te lasa sa te rogi la El.Multumeste-i ca mama ta e inca in viata.
Acum o saptamana aproximativ,a murit mama unui coleg de cancer.
Era distrus,omule, distrus! Stii ce-i aia?!
La inmormantare nu s-a oprit din plans...
Deci, multumeste-te cu ce ai.In viata ai parte si de bune, si de rele.Trebuie doar sa le accepti, si sa gandesti pe termen lung, sa stii care pot fi consecintele...
Bafta! Si revin-o cu picioarele pe pamant (:.

| LaChatte a răspuns (pentru Holocaust):

Pai i-a cerut lui Dumnezeu ca pe mama ei sa o vada in pamant la 20 metri si de asta i-a cerut iertare lui Dumnezeu (ca sa nu o ia pa mama ei).

| Paywa a răspuns:

Stii vorba aia ca Dumnezeu nu se uita n gura tuturor... oamenilor. Cere-i scuze.laughing

| izabela1234 a răspuns:

Cum poti sa ii zici asa ceva mamei tale. Oricat de tare te-a suparat e mama tasi cred ca nu trebuia sa ii zici asa ceva. pune`te un minut in locul mamei tale si imagineazati cum ar fi daca ti-ar spune copilul tau asa ceva? tu nu ai cum sa intelegi acum deoarece nu ai copii.cred ca ar trebui sa ii ceri iertare mamei tale.

| babe100 a răspuns:

Hei nu te agita asa de mult. Eu zic sa ii ceri iertare in primul rand mamei tale si sa ii spui ca o iubesti si ca ai zis chestiile alea la nervi. Apoi spune o rugaciune si stai linistit si nu te mai gandi la asta.

| Diiia4 a răspuns:

Incearca sa nu o mai necajesti pe mama ta... sunt convinsa ca dupa ce a auzit cuvintele alea s-a simtit foarte rau... ar trebui sa te apropri mai mult de mama ta ca sa nu mai existe certuri in care spui unele lucruri pe care nu le vrei si roaga-te pentru parintii tai.
Sa ai o seara frumoasa!

| rob235 a răspuns:

In primul rand, e o prostie sa-ti ceri iertare de la Dumnezeu pentru o fapta pe care i-ai facut-o unei persoane. Trebuie sa-ti ceri iertare persoanei, chiar daca esti sigur ca nu-ti accepta scuzele. Tie ar trebui sa-ti pese sa te ierte persoana pe care ai ranit-o, in orice mod. Nu mai fi egoist cautand ca tu sa te simti bine si gandeste-te si la cum s-a simtit mama ta.
In al doilea rand, singurul motiv pentru care ai facut asta este pentru ca nu te-ai putut stapani si, ar trebui sa inteleaga.
Concluzie, cere-ti scuze fata de mama ta si apoi, daca tii mortis, de la Dumnezeu.

| danutsathaaa a răspuns:

Dumnezeu nu iti ia mama doar pentru ca ai vb aiurea,gandeste-te ce a fost in sufletu ei cand a auzit vorbele alea,totusi e cea care ti-a dat viata si sa chinuit ca tu sa ai tot ce trebuies, poate crezi ca gandesc aiurea si eu am avut viata pe care tu o dorestii, sa stii ca nu sun bune toate distractile, iti spun pe propie exper prietenii cu care te duci undeva iti sunt aproape doar la bine la rau,,, papa. MAMA e singura care sta mereu langa tine.