| CinevaAnonimă a întrebat:

Azi am vazut ceva: mama unui copil care pleca sa se joace s-a atins de trei ori de picioare dupa care facea un fel de cruce pe fruntea copilului. Adica, se atingea de picior si facea crucea repetand acest lucru de 3 ori. Aceasta este o binecuvantare sau o superstitie care reprezinta apararea de deochi?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

O superstiție. În Biblie nu vei gasi asa ceva.

| RAY a răspuns:

O superstitie, si eu am vazut chesti de genu

| Clorox a răspuns:

Matusa mea practica ocultismul si imi facea asta cand mergeam cu ea, ma ferea de deochi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ea stie de ce facea astfel, insa cred ca era o forma de evlavie, credinta si rugaciune catre Dumnezeu, ca sa-i pazeasca si sa-i ajute copilul.
Sfanta Cruce are putere mare si aceasta se transfera si semnului Sfintei Cruci, care este arma nebiruita contra diavolului.
Sfantul Apostol Pavel spune ca Hristos prin Cruce a invins incepatoriile si stapaniile satanei.
Fara Sfanta Cruce nu exista crestinism, si semnul Sfintei Cruci este semnul crestinilor pentru ca este semnul Fiului Omului, care s-a mai aratat pe cer, dar se va arata mult mai puternic la Venirea de-a doua a Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos.

| AlexeHellsing a răspuns:

La cum ai descris-o, pare o superstiție, dar venind din dragostea unei mame s-ar putea să fie mult mai mult decât atât.

| Shambler a răspuns:

Copilul ar trebui sa aiba cunostinte oculte si pagane, nu prostii xine.

| Alexandrag2002 a răspuns:

Esti cea mai talamba crestina din univers.
Funda?