| BuffaloSoldier a întrebat:

Cred in Dumnezeu dar am o indoiala in privinta existentei raiului si iadului. Imi suna putin a poveste pentru cei mici. O poveste inventata pentru cei cu frica de moarte care mai au speranta la o viata de apoi Si in plus, nu inteleg de ce un Dumnezeu iertator si iubitor ar trimite atat de multi oameni in "iad" sa se chinuie o vesnicie in infern. Care este parerea voastra? Daca suntei de parere ca exista, argumentati. Ofer funda celui mai bun raspuns!

45 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai indoieli in privinta cu iadul si raiul dar crezi in existenta unui batranel cu barba care traieste pe un norisor?

| BuffaloSoldier explică (pentru suntserios):

Nu stiu... oamenii credeau inca din antichitate in zei si Dumnezeu e tot un zeu pana si dupa nume. Nu stiu, poate ca exista ceva.Pana la urma nu am de pierdut nimic daca cred in existenta lui laughing dar daca nu cred si chiar exista ce am facut?

| RAY a răspuns:

Isi recomand niste documentare, mai departe vei vedea tu daca mai crezi sau nu
Stiinta Il Respinge Pe Dumnezeu? - Dezbatere
https://www.youtube.com/watch?v=6xU6ckzbpL8

Are Dumnezeu un viitor? - Dezbatere
https://www.youtube.com/watch?v=A7GBznyiV3k
Documentare Stiinta

Este creatia un model viabil al originii in era stiintifica moderna? - Dezbatere
https://www.youtube.com/watch?v=VAG9q99NG_k

Exista Dumnezeu?
https://openload.co/f/byKchUFepno
Noi l am inventat pe Dumnezeu?
https://openload.co/f/7_E18AKYhDc

Richard Dawkins - Dumnezeu: o amagire
https://drive.google.com/......hrQms/view

eu unu nu cred in basme de genu, dar consider ca iadul e o idee buna pentru uni indivizi care nu pot determina binele de rau, dar nu consider ca un om fara religie este rau sau bun, asta tine mai mult de empatie nu de religie, credinta, faza cu raiul este o speranta spre ceea ce ne dorim toata viata, avem un scop final dupa o viata de suferinta

De ce suferim? 1/3
https://youtu.be/8mI5r4PWAhU

acest mit este prezent in multe miturii unde cel bun este rasplatat cu un rai iar cel rau cu iadul, crestinismul a stiut sa copieze mai multe miturii intr o singura religie

| Teffan a răspuns:

Iadul crestin este furat din conceptul de lumea de dincolo din paganism, care in mitologia nordica se cheama Hel.de aici si similarilatile numelui in engleza.Hell-Hel.
doar ca, crestinii au pervertit acest concept si l-au trasformat dintr-un loc neutru(in hel se duc toti oamenii dupa ce mor si este doar o continuare a vietii in alt plan, nu sunt torturati si nici rasplatiti), intr-un loc de tortura vesnica cu scopul de a PASTRA oamenii crestini, prin FRICA.

| Emperor666 a răspuns:

Dumnezeu nu exista deci nici iadul si raiul, astea sunt niste basme ca sa-i sperie (sa-i tina sub control pe enoriasi).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti pe calea cea buna. Mai citeste, mai priveste in jur, mai discuta cu unul-altul despre motivele credintei sau necredintei lor, si ar trebui sa realizezi ca si magicianul care a facut poc din deshte de a creat totul ca se plictisea stind in mijlocul unui mare nimic nu exista. P.S. Pariul lui Pascal e o mizerie. Daca crezi in ceva improbabil iti dispare curiozitatea de a cauta adevarul.

| Nevroza a răspuns:

Religia este subiectiva la fel ca si Biblia. Am auzit preoti ortodocsi cu idei diferite despre existenta Raiului si al Iadului, dar mai ales despre Dumnezeu.

Biblia se poate interpreta in 100 si mii de feluri, de aici si atatea versete si capitole.

Unii au folosit Biblia pentru a controla masele, prin frica. Tie frica sa faci ceva deoarece este pacat. Astfel, vei fi torturat.

Cred in Dumnezeu dar nu imi place conceptul de Iad si Rai. Desi unii ar merita indeplin aceasta pedeapsa la cate fac pe pamant(nu ma judecati.). Insa in viziunea mea nu exista, cum poate la altii nici nu exista Dumnezeu: exemplu suntserios si RAY.

Fiecare are dreptul la o viziune asupra lui Dumnezeu, de aici si atatea concepte.

Nu e bine de judecat. Subiectul acesta trebuie pastrat in constiinta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu, daca vrei sa ma intrebi ceva, intreaba-m-a linistit. Osa iti raspund. ce vrei sa stii despre Rai si Iad?

| AliGab a răspuns:

Nu Dumnezeu trimite oamenii in iad, ci oamenii se trimit pe ei prin faptele lor sau prin necredinta lor. Daca nu ar exista rai si iad, inseamna ca omul ar fi indreptatit sa faca orice pe acest pamant, nu ar mai exista reguli, nu ar mai exista Adevar si minciuna, nu ar mai exista bine si rau. Dumnezeu este iubire nemarginita. Ne ofera posibilitate de mantuire in fiece clipa, dar este vina oamenilor ca nu stiu sa fructifice sansele la mantuire. Pe de alta parte Dumnezeu este si drept. Sa spunem ca sunt 2 oameni care o viata intreaga au facut rau, dar unul isi regreta viata celalat nu. Dumnezeu din iubire de oameni il iarta pe cel care regreta raul facut, dar cum il poate trimite in rai pe cel ce nu regreta nimic din raul facut in viata aceasta? Nu s-ar transfrma raiul in iad daca un suflet care nu se pocaieste ar ajunge in rai?

| Sn4k3 a răspuns:

Cum adica crezi in Dumnezeu, dar nu in rai si iad laughing? Normal ca toata chestia asta suna a poveste din moment ce nu a fost nimic dovedit si vorbim de toate chestiile astea ''supranaturale''. Nu prea are logica indoiala asta a ta.

| Jouliete a răspuns:

Oamenii cred in Dumnezeu înca din vechime datorita venirii lui Isus pe pamant, iar daca acesta se dovedeste a exista, cei ce nu au ascultat si au pacatuit rau vor ajunge in iad, acum sa nu crezi ca iadul este un subsol cu flacari, ci mai degraba moarte totala ca si cand nu mai existi deloc.Iar raiul se refera la pamantul creat doar cu natura in care se afla oamenii curați si buni. iar aici, in aceste 2 locuri vor ajunge oamenii dupa judecata de apoi cand lumea va fi distrusa de el sau se va autodistruge, fiecare om va fi judecat de catre Dumnezeu si in functie de asta va ajunge in rai sau iad.Cel mai bine este sa citesti Biblia. Dar acum depinde de fiecare daca mai crede in religie. Poți fii om bun si fara sa crezi in cineva doar pentru ca vrei sa te salveze ca sa traiesti in continuare. Poți fii on bun fiindca îți doresti sa fii moral in viata dar nu pentru un anume scop(ca acesta de a ajunge in rai) fiindca aceea e adevarata valoare.

| alin131 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu Tatal cel din ceruri roaga-te la Iisus Hristos sa te ajute cu o problema pe care o ai si dupa ce te ajuta multumeste-I si citeste Noul Testament (varianta tiparita inainte de 2005) si roaga-l pe Iisus Hristos sa iti ofere intelepciune cand citesti ca sa poti intelege.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Dacă crezi ca exista Dumnezeu, automat exista rai și iad. Totul este inclus

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu nu e Mos Craciun.

| Steregoi a răspuns (pentru BuffaloSoldier):

Acum ateii si oamenii de stiinta se inchina la Soare si la stele si cred ca omul e praf de stele adica stelele ar fi taticii lor si mamele lor.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Dar unde a zis de batranel care traieste pe un norisor? Stereotipuri...

| AC4S4 a răspuns:

Dumnezeu ne-a lasat Biblia, iar in Biblie scrie clar despre Iad (departarea vesnica de Dumnezeu) si Rai (apropierea vesnica de Dumnezeu). Acestea probabil nu sunt cum le interpreteaza oamenii.
Dumnezeu ne iubeste si ne-a dat sansa de a fi mantuiti, prin Fiul Sau. Cei care nu accepta aceasta Cale vor muri negresit, alta Cale nu este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alin131):

Man, ce pastile ai luat, ca pare ca te simti bine!?

| Adry05 a răspuns:

PArca am pus eu intrebarea, exact gandurile mele

| xerxes1 a răspuns (pentru alin131):

Roaga-te cui vrei si apoi citeste asta:
Făuritorul de mituri – Pavel și născocirea creștinismului", de Hyam Maccoby.

| Nilsson a răspuns:

Am mai raspuns despre acest subiect aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16254942/

Daca iadul ar fi vesnic asta ar insemna ca si raul sa existe vesnic, ceea ce e absurd. Pedeapsa pentru pacat este moartea, adica inexistenta.

| PumpkinDoll a răspuns:

Pai nu prea ai cum sa te indoiesti in privinta raiului si a iadului pentru ca daca tu crezi in sfanta fantoma automat trebuie sa crezi si in ele, sau cel putin asa ar fi logic

| SG1995 a răspuns (pentru BuffaloSoldier):

La.ba, asta e intrebare idioata, si da si eu cred ca exista ceva, dar nu de frica unei presupuse judecati.

| SG1995 a răspuns (pentru Teffan):

Iadul ai dreptate ca e furat, dar nu de la germanici, adica e absurd sa crezi ca evrei atinci au intrat in contact cu germanici inaintea romaniilor, ci de la greci "hell" e varianta englezeasca pentru "hades", apropos iadul la nordici/germanici este hölle nu hell, mai apoi germani nu aveu un iad ci decat Wallhalah si Helheim, primul era destinat razboinicilor, al doilea batraniilor sau celor care mureau de boli.

| SG1995 a răspuns (pentru Sn4k3):

Nici viceversa nu s-a dovedit, deci nici ateismul gnostic nu e obiectiv, d'aia sunt teist (agnostic).

| SG1995 a răspuns (pentru BADBUNNYaruncacubanii):

Acum inteleg, tu esti ateu pentru ca Bibia, pentru cei doi neuroni ai tai conceptul de Divinitate nu e legat de vreo "carte sfanta."

| SG1995 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Altul cu doi neuroni. -__-

| PumpkinDoll a răspuns (pentru SG1995):

Cineva care crede in asa zisa viata de apoi...rai,iad, sau cum dracu vrei sa-i spui, imi spune mie ca am 2 neuroni

| SG1995 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Cum ai tras concluzie ca cred in rai/iad, daca cred in reincarnare, mai apoi ce dovezi imi aduci ca nu exista ceva dincolo de viata asta? Din ce stiu nu exista dovezi nici ca sa se afirme ceva, nici ca sa se infirme, deci nu fa pe desteptu ca esti la fel de subiectiv ca mine, iar daca esti ateu convins, poate chiar mai subiectul avan vedere ca eu sunt teist agnostic nu unul de facto.

| 1va45iuk a răspuns:

Existenta raiului si iadului o confirma chiar si Hristos. Judecand lucrurile rational si uman in legatura cu sufletul unui om ce se intampla dupa moarte este cam asa. La 3 zile dupa moartea trupeasca sufletul se desparte de trup. Din acel moment gandirea, cunostinta, constiinta, nu mai sunt limitate de trup si constientizeaza ceea ce este, ce a fost, devine un fel de geniu, iar starea este asemanata ca si exemplu: ti ai parasit partenerul din prostie si te ai bucurat pe moment, dar peste o ora constientizezi ca nu ai avut nici un avantaj. Iar cat despre iad si rai. iadul este doar pentru Lucifer si îngerii lui. Omul de fapt nu intra intr o dimensiune in care e numai foc si cadavre si sf uri de astea, de fapt acel foc care arde se refera la suferinta ca acea de dorul cuiva facand referire la exemplul anterior, cand te desparti de cineva sau iti moare simti acea durere.La fel si cu Dumnezeu, te doare ca nu ai facut nimic pentru a fi langa El, caci ce semeni, aia culegi. Daca din 10 hectare semeni 1 de cereale si 9 de știr atunci fii sigur ca ai sa mori de foame. Dar ce este cert este ca omul dupa moarte nu devine mai constiincios ci are toate cele cu care a plecat din lumea asta, lacomia, dorinta de placere, pacate pe care si le si asuma.