| Inferno a întrebat:

Daca Dumnezeu ne anunta de existenta Iadului din timp, cum mai poate El separa crestinii adevarati,care fac fapte bune pentru ca asa simt ei, de ipocritii ce se dau crestini, care fac fapte bune doar de frica iadului? Nu era mai corect sa nu ne spuna de Existenta Raiului si a iadului?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

In primul rand cuvantul iad in Biblie e iaz, iar acesta inseamna moarte nu chin. Apocalipsa21:8.Apoi,Dumnezeu cunoaste inima oamenilor si nu poate fi indus in eroare de ipocriti.Ieremia11:20

13 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Da, corect. Dacă ar fi existat dzău, era mai logic să nu știm de rai sau iad, iar apoi fiecare ajungea acolo unde trebuia. Dar vezi tu, dzău ăsta are nevoie de nu știu câte rugăciuni, mătănii etc. și nu înțeleg de ce, cu ce îl ajută pe el așa ceva. Anyway, faza cu iadul și raiul face parte din asta, dacă ești credincios și te rogi la dumnezeu o să ajungi în rai. Cam asta e legătura, tot la pupatul lui în fund ajungem.
Daaaaar, ca să îți răspund ca o creștină adevărată ce sunt, o să-ți spun că Dumnezeu oricum știe care sunt creștinii adevărați și cei ipocriți, nu știi că e Atotștiutor? Și Omniprezent. Mi-a ieșit, hă?

| ania a răspuns:

Eu nu cred că creiteriul pentru a ajunge în rai e să faci fapte bune pentru că așa simți.Traim într-o lume de după cădere, cu sentimente pervertite, care rareori ne motivează spre ceva bun.Nu prea îmi vine să cred că există cineva care să nu fii păcătuit prin ipocrizie.Pentru că El însuși e cel mai mare dar al raiului și de fapt nimeni nu poate spune că el merită să ajungă acolo, El ne avertizează că toți am luat-o pe arătură și singura cale de ajunge din nou în prezența Lui e să ne recunoștem devierea (starea de păcat), să ne cerem iertare si să primim darul sacrificiului facut de Creatorul Întrupat, Hristos Mântuitorul.

| RAY a răspuns:

Ce basme copilaresti

| martzian a răspuns:

Un parinte responsabil traseaza limite si explica, atat pentru alegerile pozitive cat si pentru cele negative, care sunt consecintele alegerilor copilului.

Un Dumnezeu drept nu putea proceda altfel. Stim ce este bine, ce este rau si care sunt consecintele pentru alegerea fiecareia dintre aceste optiuni. Decizia ne apartine, consecinta e asteptata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In calitatea lui de omniscient, Dumnezeu cunoaşte omul in integralitate.
Insinuezi că El poate fi... păcălit? Nu poţi să-l fentezi pe Dumnezeu aşa cum poţi fenta oamenii.

| rocco09 a răspuns:

Accesul in Rai nu e pe baza faptelor bune! Biletul de intrare in rai L-a platit Iisus cand s-a rastignit incarcat cu pacatele noastre! Tu poti doar sa accepti, si sa-L rogi sa le "plateasca " si pe ale tale sau poti sa mergi direct in iad oricate fapte bune ai facut pentru ca cel putin odata in viata ai pacatuit si ai sfidat legea Lui Dumnezeu ...si plata se face in iad! Cel putin asa spune Biblia

| SmexyBoy a răspuns:

Nu exista iad dragul meu...
Sa vine cine vrea aici cu versete Biblice care atesta existenta zonei sau locului in care cei nemantuiti se chinuiesc, sau sa ne spune cineva ce se intampla cu cei ce nu sunt mantuitii...

Nu va dau raspunsul...

| Inferno explică (pentru SmexyBoy):

Mda, nu dai raspunsul si preferi sa te rezumi la o intrebare. "genial".

| SmexyBoy a răspuns (pentru Inferno):

Ti-am dat raspunsul...

| Inferno explică (pentru SmexyBoy):

La intrebarea mea, dar nu si la a ta. "sau sa ne spune cineva ce se intampla cu cei ce nu sunt mantuitii...

Nu va dau raspunsul... "

| SmexyBoy a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Sti dragul meu, biblia nu are nevoie de adaugare sau omitere din continutul ei
Asta o spune ultimele versete ale cartii Apocalipsa(Revelatie).
Si Biblia da singura raspunsul la acest cuvant sau loc "IAD".

Presupun ca esti crestin nu?

| SmexyBoy a răspuns (pentru Inferno):

Ai putea sa o consideri o reformulare... si totusi nu dau raspunsul,
Iadul reprezinta...
Ia sa vedem cine stie raspunsul?