| BuffaloSoldier a întrebat:

Cred in Dumnezeu dar am o indoiala in privinta existentei raiului si iadului. Imi suna putin a poveste pentru cei mici. O poveste inventata pentru cei cu frica de moarte care mai au speranta la o viata de apoi Si in plus, nu inteleg de ce un Dumnezeu iertator si iubitor ar trimite atat de multi oameni in "iad" sa se chinuie o vesnicie in infern. Care este parerea voastra? Daca suntei de parere ca exista, argumentati. Ofer funda celui mai bun raspuns!

45 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

PArca am pus eu intrebarea, exact gandurile mele

| RAY a răspuns:

Isi recomand niste documentare, mai departe vei vedea tu daca mai crezi sau nu
Stiinta Il Respinge Pe Dumnezeu? - Dezbatere
https://www.youtube.com/watch?v=6xU6ckzbpL8

Are Dumnezeu un viitor? - Dezbatere
https://www.youtube.com/watch?v=A7GBznyiV3k
Documentare Stiinta

Este creatia un model viabil al originii in era stiintifica moderna? - Dezbatere
https://www.youtube.com/watch?v=VAG9q99NG_k

Exista Dumnezeu?
https://openload.co/f/byKchUFepno
Noi l am inventat pe Dumnezeu?
https://openload.co/f/7_E18AKYhDc

Richard Dawkins - Dumnezeu: o amagire
https://drive.google.com/......hrQms/view

eu unu nu cred in basme de genu, dar consider ca iadul e o idee buna pentru uni indivizi care nu pot determina binele de rau, dar nu consider ca un om fara religie este rau sau bun, asta tine mai mult de empatie nu de religie, credinta, faza cu raiul este o speranta spre ceea ce ne dorim toata viata, avem un scop final dupa o viata de suferinta

De ce suferim? 1/3
https://youtu.be/8mI5r4PWAhU

acest mit este prezent in multe miturii unde cel bun este rasplatat cu un rai iar cel rau cu iadul, crestinismul a stiut sa copieze mai multe miturii intr o singura religie

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru RAY):

Da, stiinta il va respinge mereu pe D-zeu, vreo noutate?

| RAY a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Cand faci afirmati de asta mincinoase prezinta si dovezii, nu stiinta nu respinge nimic

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru RAY):

Eu asta am dedus din ce ai aratat.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru RAY):

Adica mai ai nevoie si de dovezi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai indoieli in privinta cu iadul si raiul dar crezi in existenta unui batranel cu barba care traieste pe un norisor?

| BuffaloSoldier explică (pentru suntserios):

Nu stiu... oamenii credeau inca din antichitate in zei si Dumnezeu e tot un zeu pana si dupa nume. Nu stiu, poate ca exista ceva.Pana la urma nu am de pierdut nimic daca cred in existenta lui laughing dar daca nu cred si chiar exista ce am facut?

| Steregoi a răspuns (pentru BuffaloSoldier):

Acum ateii si oamenii de stiinta se inchina la Soare si la stele si cred ca omul e praf de stele adica stelele ar fi taticii lor si mamele lor.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Dar unde a zis de batranel care traieste pe un norisor? Stereotipuri...

| SG1995 a răspuns (pentru BuffaloSoldier):

La.ba, asta e intrebare idioata, si da si eu cred ca exista ceva, dar nu de frica unei presupuse judecati.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti pe calea cea buna. Mai citeste, mai priveste in jur, mai discuta cu unul-altul despre motivele credintei sau necredintei lor, si ar trebui sa realizezi ca si magicianul care a facut poc din deshte de a creat totul ca se plictisea stind in mijlocul unui mare nimic nu exista. P.S. Pariul lui Pascal e o mizerie. Daca crezi in ceva improbabil iti dispare curiozitatea de a cauta adevarul.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Gresit. D-zeu ne-a creat din iubire. Singurul fapt pentru care am ajuns unde suntem e ca nu l-am iubit si noi la fel de mult.

| Sn4k3 a răspuns:

Cum adica crezi in Dumnezeu, dar nu in rai si iad laughing? Normal ca toata chestia asta suna a poveste din moment ce nu a fost nimic dovedit si vorbim de toate chestiile astea ''supranaturale''. Nu prea are logica indoiala asta a ta.

| SG1995 a răspuns (pentru Sn4k3):

Nici viceversa nu s-a dovedit, deci nici ateismul gnostic nu e obiectiv, d'aia sunt teist (agnostic).

| AC4S4 a răspuns:

Dumnezeu ne-a lasat Biblia, iar in Biblie scrie clar despre Iad (departarea vesnica de Dumnezeu) si Rai (apropierea vesnica de Dumnezeu). Acestea probabil nu sunt cum le interpreteaza oamenii.
Dumnezeu ne iubeste si ne-a dat sansa de a fi mantuiti, prin Fiul Sau. Cei care nu accepta aceasta Cale vor muri negresit, alta Cale nu este.

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu nu e Mos Craciun.

| AliGab a răspuns:

Nu Dumnezeu trimite oamenii in iad, ci oamenii se trimit pe ei prin faptele lor sau prin necredinta lor. Daca nu ar exista rai si iad, inseamna ca omul ar fi indreptatit sa faca orice pe acest pamant, nu ar mai exista reguli, nu ar mai exista Adevar si minciuna, nu ar mai exista bine si rau. Dumnezeu este iubire nemarginita. Ne ofera posibilitate de mantuire in fiece clipa, dar este vina oamenilor ca nu stiu sa fructifice sansele la mantuire. Pe de alta parte Dumnezeu este si drept. Sa spunem ca sunt 2 oameni care o viata intreaga au facut rau, dar unul isi regreta viata celalat nu. Dumnezeu din iubire de oameni il iarta pe cel care regreta raul facut, dar cum il poate trimite in rai pe cel ce nu regreta nimic din raul facut in viata aceasta? Nu s-ar transfrma raiul in iad daca un suflet care nu se pocaieste ar ajunge in rai?

| Nilsson a răspuns:

Am mai raspuns despre acest subiect aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16254942/

Daca iadul ar fi vesnic asta ar insemna ca si raul sa existe vesnic, ceea ce e absurd. Pedeapsa pentru pacat este moartea, adica inexistenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu, daca vrei sa ma intrebi ceva, intreaba-m-a linistit. Osa iti raspund. ce vrei sa stii despre Rai si Iad?

| PumpkinDoll a răspuns:

Pai nu prea ai cum sa te indoiesti in privinta raiului si a iadului pentru ca daca tu crezi in sfanta fantoma automat trebuie sa crezi si in ele, sau cel putin asa ar fi logic

| SG1995 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Altul cu doi neuroni. -__-

| PumpkinDoll a răspuns (pentru SG1995):

Cineva care crede in asa zisa viata de apoi...rai,iad, sau cum dracu vrei sa-i spui, imi spune mie ca am 2 neuroni

| SG1995 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Cum ai tras concluzie ca cred in rai/iad, daca cred in reincarnare, mai apoi ce dovezi imi aduci ca nu exista ceva dincolo de viata asta? Din ce stiu nu exista dovezi nici ca sa se afirme ceva, nici ca sa se infirme, deci nu fa pe desteptu ca esti la fel de subiectiv ca mine, iar daca esti ateu convins, poate chiar mai subiectul avan vedere ca eu sunt teist agnostic nu unul de facto.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru SG1995):

Rai,iad,reincarnare...mi se par ca fiind acelasi ''bullshit'' pentru ca potrivit celor care cred intr-o divinitate,sufletul lor ar trebui sa ajunga in asa zisa viata de apoi,la reincarnare trebuie sa existe si acolo un asa zis suflet,ca sa se reincarneze si de fapt acest ''suflet'' nu exista. Iubire, tristete, bucurie, toate emotiile vin de la creier si atunci cand cineva vorbeste de suflet face creierul uman de ras, deci de ce sa cred ca o sa am o alta viata sau ca ma duc in nu stiu ce dimensiune daca nu exista nici o dovada...si pe langa asta mai suna si a basm si de ce sa nu accept faptul ca atunci cand mor sunt ''pa'' putrezesc si pur si simplu nu mai exist, nu mai e nimic pentru mine la fel cum nu era cu foarte multi ani inainte sa ma nasc

| Teffan a răspuns:

Iadul crestin este furat din conceptul de lumea de dincolo din paganism, care in mitologia nordica se cheama Hel.de aici si similarilatile numelui in engleza.Hell-Hel.
doar ca, crestinii au pervertit acest concept si l-au trasformat dintr-un loc neutru(in hel se duc toti oamenii dupa ce mor si este doar o continuare a vietii in alt plan, nu sunt torturati si nici rasplatiti), intr-un loc de tortura vesnica cu scopul de a PASTRA oamenii crestini, prin FRICA.

| SG1995 a răspuns (pentru Teffan):

Iadul ai dreptate ca e furat, dar nu de la germanici, adica e absurd sa crezi ca evrei atinci au intrat in contact cu germanici inaintea romaniilor, ci de la greci "hell" e varianta englezeasca pentru "hades", apropos iadul la nordici/germanici este hölle nu hell, mai apoi germani nu aveu un iad ci decat Wallhalah si Helheim, primul era destinat razboinicilor, al doilea batraniilor sau celor care mureau de boli.

| Teffan a răspuns (pentru SG1995):

Nu conteaza, am dat doar un exemplu pentru a scoate in evidenta cele 2 asemanari intre numele hel(cu un singur l, care reprezinta una dintre "lumile de dincolo din mitologia nordica), si denumirea de hell(cu 2 de l) care desemneaza iadul crestinesc.
deci la helheim m-am referit si eu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hel_(location)
https://en.wikipedia.org/wiki/Underworld
Motivul pentru care aceasta radacina s-a pastrat,adica HEL, din HELHEIM, un loc prin care se spune ca toti oamenii vor trece, nefiind un loc de tortura(pentru ca conceptul de "pacat" se intalneste numai la religiile distructive abrahamice), care a trecut la HELL cu 2 de l,este pentru ca popoarele germanice nu au fost prea iubitori de crestinismul care le acapara cultura(cum nu a fost toata Europa de altfel),prin urmare, s-a pastrat denumirea veche, bineinteles, dar conceptul s-a schimbat intr-un loc de tortura vesnica.
Aceasta este inca o observatie asupra crestinismului:Crestinismul a INGHITIT paganismul, l-a asimilat.de asta toate sarbatorile din ziua de azi care par a nu avea treaba cu crestinismul, sunt catalogate ca drept crestine. Vorbim de crestinismul non protestant, si mai ales catolicismul care e paganism 90%.

Iar greci, germani, e acelasi lucru.Cu totii avem acelasi sange european, la origini.Ca suntem mixati in ziua de azi,unii mai mult, altii mai putin, iar unii sunt mai negrii, este alta poveste dar ne tragem cu totii din marea familie indo europeana, de unde a pornit toata mitologia europeana si hindusa.
deci cand ma gandesc la hades ma gandesc de asemenea la Helheim.Cand ma gandesc la Elysium, ma gandesc si la Wallhalah.
Cand ma gandesc la Zeus, ma duce cu gandul la Thor iar Hermes este Odin.
Gebeliezis este Thor.
Etc etc.

| SG1995 a răspuns (pentru Teffan):

Daca Hermes este Odin, iar Zeus este Thor, rezulta ca Thor ii e superior lui Odin din punct de vedere ierarhic, iar Hermes e mai puternic ca Zeus. Chestiune flagrant gresita, de ce? Atat Zeus cat si Odin conform mitologiei lor de origine sunt parinti tuturor zeiilor, adica Odin=Zeus, dar vai de fapt cei doi zei au aceleasi pozitii, dar atribute diferit, astfel ca atributul lui Zeus ii revine lui Thor, fiul lui Odin, de aici ne dam seama de sincretismul stupid promovat de persoane precum Dietrich. Baietas fa-ti o favoare si nu te fa de cacao, si da referitor la crestinism ai dreptate, cand a iesit de sub stigmata de secta ebraica a copiat tot ce s-a putut de piata religioasa respectiva, doar asa supravietuia.

| Teffan a răspuns (pentru SG1995):

Nu esti "baietas" cu mine iar prin tonul tau mi se pare ca nu meriti niciun fel de conversatie,baietasule.

Sa aduci numele de dietrich cand vorbesti cu mine este o eroare,tu crezandu-ma satanist spiritual.
Am sa-ti spun ca NU doar satanistii spirituali au conceptul ca :"toti zeii sunt aceeasi,difera doar numele",ci si pagani traditionali precum sunt eu,precum sunt multi altii,care difera SEMNIFICATIV de tot ce inseamna joyofsatan si satanism.

In primul rand,este EVIdENT ca Zeii Europei sunt aceeasi peste tot,dar orbi ca tine vor exista mereu.
Acesti Zei sunt dERIVATI din religia proto indo europeana, care a precedat mitologiile actuale ale Europei.
Indo Europenii sunt stramosii nostri, ai tuturor NATIILOR NATIVE europene. Zeii salasluiesc in rasa alba, si orice Zeu alb european este acelasi cu alt zeu alb european de atributia respectiva.
Iubirea este aceeasi peste tot.
Prin urmare nu poti spune ca Aphrodita nu e aceeasi cu Freyja!
doar traditiile difera, numele si povestile, si este absolut NORMAL ca acestea sa se schimbe de-alungul miilor de ani.
dar conceptul este acelasi.
Esenta ramane aceeasi.
Chiar daca miturile difera, chintesenta este aceeasi, si ce ne leaga este rasa.Pana si miturile se aseamana EXTREM de MULT, unele intre ele.
Ai auzit vreodata de comparative mythology?
Nu e vorba de niciun sincretism pentru ca europenii au practicat aceeasi religie peste tot, din Grecia pana in Norvegia.Tot ce difera sunt numele, traditiile(care au aceeasi insemnatate ) si povestile din mituri(care invata acelasi lucru, adica virtutile europene).
de ce exista comparative mytology si de ce OARE, mitologiile se aseamana intre ele?
Pentru ca la origini, am avut religia proto indo europeana, de unde a pornit TOTUL!
Poftim:
http://www.burzum.org/eng/library/paganism19.shtml

https://en.wikipedia.org/wiki/Proto-Indo-European_religion
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparative_mythology

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Iadul si raiul au fost interpretate gresit. Te vei duce in rai la a doua venire a Lui Hristos sau daca nu vei muri pacatos pe Pamant. Ai vis ca crezi in D-zeu, deci, de ce ai indoieli? Daca nu vei fi luat in rai se va spune ca vei fi dus in iad doar ca iadul nu e ceea ce se spune ca e, vei intra in inexistenta pentru vesnicie nu vi fi chinuit, unde scrie asta in biblie? - ca vei fi chinuit? Interpretarea gresita a bibliei poate duce la pierderea unei credinte nevinovate. Poate se refera ca vei muri in chinuri dar nu ca vei suporta chinuri pentru vecie. Moartea e ca un somn, cat timp ti se pare ca trece dupa ce adormi pana te trezesti? Daca n-ai visuri ti se va parea o clipa. Dupa ce mori nu e duci in lumea de apoi ci te vei trezi la judecata Lui D-zeu. Tie ti se va parea ca a trecut o clipa cand de fapt au trecut zeci de ani. Nu D-zeu trimite oamenii in iad ci necredinta lor ii trimite in iad. Ca sa-ti faci o imagine mai buna de ansamblu am sa-ti vorbesc cu un fel de pilda: Gandeste-te ca D-zeu nu a creat lumea pacatoasa. Pacatul a intrat ca un virus din pricina neascultarii. Acum, pentru a distruge virusul, D-zeu ii va evacua pe cei ce au putut lupta cu virusul si au iesit invingatori si va distruge virusul extrem de contagios impreuna cu cei contaminati. Este dureros si nici Lui Dumnezeu nu-i place asta dar e singura cale de a mai salva ceva. Oneori trebuie sa ne punem in locul Lui si sa ne gandim :"oare de ce face El asta?"

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Eu cred ca raspunsul lui AliGab ar trebui sa fie castigatorul

| Nevroza a răspuns:

Religia este subiectiva la fel ca si Biblia. Am auzit preoti ortodocsi cu idei diferite despre existenta Raiului si al Iadului, dar mai ales despre Dumnezeu.

Biblia se poate interpreta in 100 si mii de feluri, de aici si atatea versete si capitole.

Unii au folosit Biblia pentru a controla masele, prin frica. Tie frica sa faci ceva deoarece este pacat. Astfel, vei fi torturat.

Cred in Dumnezeu dar nu imi place conceptul de Iad si Rai. Desi unii ar merita indeplin aceasta pedeapsa la cate fac pe pamant(nu ma judecati.). Insa in viziunea mea nu exista, cum poate la altii nici nu exista Dumnezeu: exemplu suntserios si RAY.

Fiecare are dreptul la o viziune asupra lui Dumnezeu, de aici si atatea concepte.

Nu e bine de judecat. Subiectul acesta trebuie pastrat in constiinta ta.

| alin131 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu Tatal cel din ceruri roaga-te la Iisus Hristos sa te ajute cu o problema pe care o ai si dupa ce te ajuta multumeste-I si citeste Noul Testament (varianta tiparita inainte de 2005) si roaga-l pe Iisus Hristos sa iti ofere intelepciune cand citesti ca sa poti intelege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alin131):

Man, ce pastile ai luat, ca pare ca te simti bine!?

| xerxes1 a răspuns (pentru alin131):

Roaga-te cui vrei si apoi citeste asta:
Făuritorul de mituri – Pavel și născocirea creștinismului", de Hyam Maccoby.

| Jouliete a răspuns:

Oamenii cred in Dumnezeu înca din vechime datorita venirii lui Isus pe pamant, iar daca acesta se dovedeste a exista, cei ce nu au ascultat si au pacatuit rau vor ajunge in iad, acum sa nu crezi ca iadul este un subsol cu flacari, ci mai degraba moarte totala ca si cand nu mai existi deloc.Iar raiul se refera la pamantul creat doar cu natura in care se afla oamenii curați si buni. iar aici, in aceste 2 locuri vor ajunge oamenii dupa judecata de apoi cand lumea va fi distrusa de el sau se va autodistruge, fiecare om va fi judecat de catre Dumnezeu si in functie de asta va ajunge in rai sau iad.Cel mai bine este sa citesti Biblia. Dar acum depinde de fiecare daca mai crede in religie. Poți fii om bun si fara sa crezi in cineva doar pentru ca vrei sa te salveze ca sa traiesti in continuare. Poți fii on bun fiindca îți doresti sa fii moral in viata dar nu pentru un anume scop(ca acesta de a ajunge in rai) fiindca aceea e adevarata valoare.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Dacă crezi ca exista Dumnezeu, automat exista rai și iad. Totul este inclus

| SG1995 a răspuns (pentru BADBUNNYaruncacubanii):

Acum inteleg, tu esti ateu pentru ca Bibia, pentru cei doi neuroni ai tai conceptul de Divinitate nu e legat de vreo "carte sfanta."

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns (pentru SG1995):

Prietene din punctul tău de vedere toată lume are probleme cu neuronii și doar tu ești ala sănătos? Ți-am spus destul de clar ca dacă crezi ca exista Dumnezeu este logic sa crezi ca exista și rai sau iad. De ce am spus asta? Pentru ca dacă crezi în Dumnezeu crezi in Biblie, iar Biblia ne învață că raiul și iadul exista. De unde ai dedus tu ca din punctul meu de vedere "conceptul de Divinitate nu e legat de vreo carte Sfânta"? În primul rand cred ca tu ești ala care are probleme cu neuronii și în al doilea rand este fix problema mea dacă sunt ateu sau nu. Cine ești tu mai putulica sa ma judeci pe mine? E viata mea și fac ce vreau cu ea. Asa ca Vezi-ți de inteligenta ta suprema ca presupun ca asa te consideri, o persoană cu inteligenta superioara o data ce toată lumea din jur pentru tine are probleme cu neuronii mare scula ce ești hai hai

| SG1995 a răspuns (pentru BADBUNNYaruncacubanii):

Nene nu musai sa te raportezi la Biblie, deisti sau panteisti cum sunt eu isi baga ceva in ea "carte sfanta".

| LOVW a răspuns:

Normal că există iadul și raiul, acum știu că sunt oameni care nu cred în ce este scris în Biblie ( sau parțial ), dar cu adevărat există aceste două locuri. În Biblie este menționat iadul:
Luca 16:19-31, Isaia 14-11, etc.
Acela este loc de chin, Dumnezeu nu s-a gândit să facă iadul pentru oameni, de fapt El l-a făcut pentru diavol ( căci el n-a ascultat de Domnul și a dorit să fie mai mare ca El ). În geneza, este scris că Dumnezeu a făcut omul după chipul Său (înfățișare) și asemănarea Sa ( liberi ), pentru ca omul să reflecte caracterul lui Dumnezeu. El a creat omul pentru slava Sa ( Isaia 47:7). Pentru oameni Dumnezeu a luat chip de rob, pentru a veni și a Se jertfi pentru păcatele OMULUI ( vedem că Dumnezeu a făcut imposibilul pentru om, ca acesta să se întoarcă la El, crezând în El să aibă mântuire, fără nici o altă faptă ). Vedem că Dumnezeu s-a gândit la a doua moarte a omului ( adică a merge în iad ), iar ca noi să nu ajungem acolo a dat pe Iisus Hristos. Raiul este Împărăția lui Dumnezeu, acolo trebuie să fie casa omului, acolo totul este frumos și bine ( în Apocalipsa se vorbește destul de mult despre ea ). Cum întrebai și tu, de ce Dumnezeul Cel adevărat și iubitor poate trimite oamenii în iad. Ei bine, sper că ți-ai dat seama că Dumnezeu nu vrea ca omul să nu ajungă acolo, Iisus n-a murit doar ca să citească sau să audă oamenii de moartea Sa, bineînțeles vor auzi și vor accepta jerta Sa fiind mântui, dacă vrei să afli mai multe despre această acceptare îți voi da un link- :
https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/
Pe acest site vei găsi sute de întrebări și răspunsuri. Eu personal îți mulțumesc că răspunzând la acestă întrebare am aflat mai multe din Scripturi.
Domnul să te binecuvinteze!

| rexiomaria a răspuns:

Buna, eu nu cred in D-zeu, dar cred ca asta e un lucru bun, ca iti pot oferi o perspectiva (probabil) noua.
Intr-adevar, Raiul cat si Iadul par povesti, dar nu chiar pentru copii, si pentru adulti.
Pana la urma, ce ar putea face un copil asa rau incat sa ajunga in Iad? Nu prea multe, si in primul rand, multor copii le este frica Iad mai mult decat iubesc Raiul, copiilor nu prea le pasa de viata de apoi, ei sunt tineri si fericiti, nu prea se gandesc ei la moarte.

La fel ca si Arca lu' Noe, si aia e o "intamplare" din biblie, dar nu multi cred asta. Ciudat ca asta e exclusa dar Raiul si Iadul nu sunt, nu?

Dar vreau sa te intreb, cum este D-zeu iubitor iertator?
Crezi ca Satana a facut Ebola, Sida, si alte bolii? D-zeu le-ar fi putut extermina inainte sa suferii oamenii de ele, si chiar daca sufereau de acele boli, D-zeu ar fi putut sa ii vindece, dar nu vedem oamenii cu Ebola si Sida care pur si simplu intr-o zi sunt vindecati, nu?

Dar copii care se nasc cu retardism(dizabilitate intelectuala, nu insulta)? Cu Sindromul Down? D-zeul iubitor nu i-ar putea vindeca? Ii e lene sau ce? rolling on the floor

Eu cred ca un D-zeu iertator si iubitor nu ar crea acel loc, dar apoi sa il "foloseasca".

DAR...
Daca ar exista, ceea ce nu cred, cel mai probabil exista pentru ca ceea ce scrie in biblie, cum este caracterizat D-zeu ca iertator si iubitor, este o minciuna, iar el este o divitate sadica si psihopata, incapabila sa simta iubire, cel putin, fata de noi.

| Emperor666 a răspuns:

Dumnezeu nu exista deci nici iadul si raiul, astea sunt niste basme ca sa-i sperie (sa-i tina sub control pe enoriasi).

| 1va45iuk a răspuns:

Existenta raiului si iadului o confirma chiar si Hristos. Judecand lucrurile rational si uman in legatura cu sufletul unui om ce se intampla dupa moarte este cam asa. La 3 zile dupa moartea trupeasca sufletul se desparte de trup. Din acel moment gandirea, cunostinta, constiinta, nu mai sunt limitate de trup si constientizeaza ceea ce este, ce a fost, devine un fel de geniu, iar starea este asemanata ca si exemplu: ti ai parasit partenerul din prostie si te ai bucurat pe moment, dar peste o ora constientizezi ca nu ai avut nici un avantaj. Iar cat despre iad si rai. iadul este doar pentru Lucifer si îngerii lui. Omul de fapt nu intra intr o dimensiune in care e numai foc si cadavre si sf uri de astea, de fapt acel foc care arde se refera la suferinta ca acea de dorul cuiva facand referire la exemplul anterior, cand te desparti de cineva sau iti moare simti acea durere.La fel si cu Dumnezeu, te doare ca nu ai facut nimic pentru a fi langa El, caci ce semeni, aia culegi. Daca din 10 hectare semeni 1 de cereale si 9 de știr atunci fii sigur ca ai sa mori de foame. Dar ce este cert este ca omul dupa moarte nu devine mai constiincios ci are toate cele cu care a plecat din lumea asta, lacomia, dorinta de placere, pacate pe care si le si asuma.