| anonim_4396 a întrebat:

Chiar asa ne pedepseste Dumnezeu daca nu ne punem ambitia in planul Lui? Ne trimite in iad, unde o sa ardem ca o torta si unde o sa muncim pe vesnicie? Pai va dati seama ce frica trebuie sa avem noi de Dumnezeu si de viata aceasta ca nu putem sa o traim dupa propriile reguli? Eu nu cred ca exista un asemenea loc de tortura.Banuiesc ca fiecare suflet este pus de Dumnezeu intr-un plan al Raiului cu un anumit grad al fericirei Lui Dumnezeu sau de manie, conform faptelor noastre de pe Pamant.Voi ce credeti?

10 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ma distreaza maxim ca voi nici in ce scrie carea fictionala intitulata "biblia" nu aveti incredere, dar altmineti in ce vi se transmite din generatii referitor la mod de gandire; practic, fii fericit sa te anunt ca nu esti singurul credincios in ale pseudo-crestinismului, ca mai ai inca 70% din Romanica in spate care "crede dar nu crede"... tipic romanesc. Felicitari!

| halogen001 a răspuns:

Tot asa cum Dumnezeul cel inexistent din cartea cu povesti ajuta si iubeste oamenii in sensul ca nu ii ajuta cu nimic si ii lasa in nestiinta, sa moara in razboaie, de boli, de frig si de foame, tot asa Dumnezeul cel inexistent din cartea cu povesti ii va rasplati sau ii va pedepsi, adica nu va face nimic din toate astea.
E o fantezie sa poti crede ca un zeu atotputernic in loc sa faca niste zei dupa chipul si asemanarea lui ar face niste oameni simpli si primitivi care se inmultesc ca animalele pe care mai apoi sa-i mai si iubeasca.
Un zeu ar face zei, nu oameni si le-ar da cunoastere reala. Daca omul ar fi fost creatia preferata a unui zeu care a facut totul si stie totul, atunci acel om ar fi avut Universul la de getul mic, nu ar fi fost prizonierul nestiintei si neputintei cum a fost omul mii de ani pana cand a reusit prin munca si stiinta sa se mai ridice putin.

| CostinAlamariu a răspuns:

Iadul exista. Scrie clar in Biblie. Dar nu Dumnezeu te arunca acolo.

Ai o idee foarte gresita despre iad. In primul rand tu te arunci acolo, nu Dumnezeu.
Dumnezeu te iubeste nespus de mult si vrea sa fii cu El, dar e decizia ta zilnica, in fiecare clipa a vietii tale daca vrei sa-I urmezi lui Hristos sau vrei sa-ti urmezi proprile inclinatii.

Iar focul iadului nu este un foc normal asa cum isi imagineasa oamenii. Focul iadului este exact acelasi cu lumina raiului. Focul iadului si lumina raiului sunt prezenta lui Dumnezeu. Diferenta e felul in care sufletele percep aceasta prezenta. Cei din rai sunt odihniti de prezenta lui Dumnezeu fiindca ei cu voia lor au ales sa-i urmeze lui Dumnezeu, dar cei din iad sunt chinuiti de prezenta plina de iubire a lui Dumnezeu fiindca Îl urasc pe Dumnezeu si isi urasc propria constiinta si proprile alegeri si propria viata.

Iadul nu este neaparat o pedeapsa ci este o consecinta logica a urii tale. Pana la urma gandeste-te ca urasti pe cineva care este pretutindeni. Pai nu e normal sa fie un chin sa stai mereu in prezenta Celui pe care Îl urasti? Lumina si iubirea lui Dumnezeu se simt ca un foc mistuitor, constiinta ta plina de patimi si pacate te chinuie ingrozitor o eternitate si regretul e insuportabil. Asta e iadul.

Dar nu Dumnezeu a facut iadul, ci oamenii care se aleg pe ei insisi in locul lui Dumnezeu, ei au facut iadul. (Si ingerii rai, bineinteles). Dumnezeu nu e nedrept. Te lasa sa alegi. Îl alegi pe El sau te alegi pe tine?

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Dacă nu-și pune cineva ambiția în planul Său atunci va fi mântuit ca prin foc, dar nu are treabă cu moartea a doua.
Trimiterea în iad se face persoanelor care nu au ce căuta în locul sfânt, Împărăția lui Dumnezeu.

| NotNamed a răspuns (pentru h379m3973423):

Întrebare de baraj, o pun doar din pura curiozitate pentru a vedea cat de incuiati mintali din cauza educatiei precare si a nivelului de crestinizare sunteti:
Crezi ca un ateu ca mine, deci care nu crede in Dumnezeu, este bun in viața, adică respecta oamenii, nu înjură, iubește, socializează si ajuta persoanele la bine si la greu, are o soarta asigurata in iad doar pentru ca nu a crezut in al sfant?
Multi crestini mi.au zis ca iadul ma asteapta. Bineinteles ca daca exista Dzeu ma duc in rai pentru ca am fost un suflet bun dar care doar nu a crezut in ceva ce n.a vazut cu ochii sai macar o dovada palpabila a existenței sale. Ce parere ai tu?

| h379m3973423 a răspuns (pentru NotNamed):

Salut,
Dacă nu crezi în "al sfant" înseamnă că nu ești sfânt, atât de simplu.
Dacă nu am încredere în proful de mate... cum să iau 10?

| iurii75 a răspuns (pentru NotNamed):

Cum crezi dacă fiind angajat într-o firmă fac nu ceea ce cere patronul ci ceea ce este bine in ochii mei, dar totuși nu fur, nu distrug proprietatea patronului... Pot spera la un salariu din partea lui?
De fapt de multe ori chiar fac ceea ce cere el, drept că nu când cere el ci când socot eu că e bine. Voi încălzi mult timp locul in acea firmă?
Și apropo, nu există un loc de chin, iad, nu este biblică această învățătură. Din contra, Biblia spune că "Fiindcă cei vii știu* că vor muri, dar cei morți nu știu nimic și nu mai au nicio răsplată, căci până și amintirea li se uită. 6 De asemenea, iubirea lor și ura lor și gelozia lor au pierit deja și nu mai au parte de ceea ce se face sub soare. ( Ecleziastul 9)
Cât despre "doar nu a crezut in ceva ce n.a vazut cu ochii sai macar o dovada palpabila a existenței sale. "- poate pur și simplu n-a încercat să deschidă ochii și să privească?

| NotNamed a răspuns (pentru iurii75):

Ba a încercat sa privească, dar indiciile l-au dus altundeva.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru NotNamed):

Ai incercat sa privesti si indicile si te-au dus altundeva?
Vai ce tlistut. Ma scuzi daca nu te cred?

Daca ti-as spune ca eu am argumente solide pentru existenta lui Dumnezeu, ai fii deschis sa cugeti la ele? Ai fi "open minded" cum se zice mai nou?
Am un vag presentiment ca nu. Mi-ar placea sa ma înșel, dar nu stiu daca ma înșel.

Dovezi si argumente ca exista Dumnezeu sunt o gramada. Cu tona. Numai sa vrei si sa fii deschis sa le analizezi onest mai trebuie.

Nu te pun eu acum in oala cu nimeni dar marea majoritate a ateilor sunt atei nu pentru ca n-au suficiente argumente ci pur si simplu pentru ca nu vor sa creada. Toata argumentele din lumea asta ar fi in zadar pentru o inima impietrita si o minte incapatanata si blocata.

Personal, nu vad rostul sa fii ateu. Fiindca concluzia logica si filozofica a ateismului e nihilismul, iar concluzia logica a nihilismul e sinuciderea. Doar prin faptul ca inca nu te-ai sinucis pana acum demonstrezi ca nu iti traiesti propria paradigma filozofica la concluzia ei logica. (Din fericire)
De asta spun ca sa fii ateu nici n-are rost. Mai bine ai fi intr-o cautare, mai bine ai spune ca cercetezi, ca inveti, ca incerci sa intelegi ce zice cutare si cutare religie sau filozofie, dar sa te declari inca de pe-acum ateu si gata mi se pare o nerozie pe care nici macar n-o pot lua in serios. Ateismul e un nimic. E un non-sistem in care nimic nu are sens, nimic nu conteaza, nu exista nici macar adevar. Totul e relativ. De asta zic ca mai bine te-ai declara "in cautare" sau "in studiu". Macar asa esti pe o cale. Inca nu stii unde o sa ajungi dar ai curajul si barbatia sa mergi pe calea asta si sa vezi unde te duc pasii.

Spuneai ca esti un om bun cu implicatia ca n-ar fi corect sa ajungi in iad. Bravo, ce sa spun, la gradinita ai fi luat o bulinuta rosie si lauda de la doamna invatatoare, dar in viata reala nu-i pasa nimanui cat de bun esti tu la suflet. Nici macar Dumnezeu nu cere de la tine sa fii bun. A fii bun e ceva copilaresc, ceva infantil si simplu. Toata lumea e buna in felul lui. Dumnezeu cere mult mai mult de la oameni decat sa fie "buni". Dumnezeu ne cere sa fim iubitori, rabdatori, loiali, curajosi si intelepti, nu "buni".

Ai responsabilitatea sa cauti adevarul. Dar se vede ca esti leneș.

"Boss eu am incercat, dar indicile m-au dus altundeva ce sa fac eu?"

Hai serios? Ai incercat? Cat timp ai incercat? 40-50 de ani? Nu?
Probabil vreo 3-4 zile in total.
Ai auzit de pariul lui Pascal? Zicea Pascal ca mai sigur e sa creada in divinitate si atunci chiar daca de fapt nu exista n-a pierdut nimic.
Evident mi se pare o gandire superficiala daca te opresti la atat, dar cred ca e un argument destul de bun sa cauti in continuare, sa depui un efort onest in a intelege lucrurile.

Nu pentru ca esti ateu o sa ajungi in iad, ci pentru ca leneș fiind nu ai miscat niciun deget sa studiezi problema ca sa iesi din ateism in cele din urma cand mai intelegi niste lucruri. Lenea te trimite in iad.

| NotNamed a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Este un punct bun de vedere ce spui tu insa e incomplet, e scris si gandit fix ca sa ma denigreze pe mine ca ateu, insa voi crestinii niciodata nu va autosesizati in vreun fel. Nu o spun la modul generalist, ca religia voastră e o minciuna. Ci la modul ca o implicați uneori prea mult in vietile voastre de parca ar fi singura optiune, purul adevar respectiv singura sursa de inspirație. Si totusi nu aduceti asta in discutie. Faptul ca voi alegeți sa credeți într-un creator special fara sa puneți accent pe alte lucruri filosofice, științifice sau de alta natura mult mai profunde, este de inteles pentru voi, si pentru mine, dar ca sa condamni un ateu pentru ca pur si simplu s-a nascut diferit, prin a nu crede, mi se pare o prostie in concordanță cu alte personalități care traiesc printre noi. Spui ca este o sinucidere sa fi ateu, un lucru rau in concluzie. Dar de exemplu, oamenii care se nasc LGBT, este un lucru grav, o sinucidere? Pe ei de ce nu ii judecați aspru? Exista o mare lagatura intre exemplele astea pentru ca sunt fel si fel de personalități care se nasc si se afla printre oameni, si care sunt mai prost văzuți sau perceputi. Totusi spuneti sa accepti o persoana, dar pentru unele categorii de oameni etichetați aspru prin faptul ca este o sinucidere de personalitate pentru ca este într-o contradictie personala cu ceea ce se afla in capul vostru.

Crede-mă, nu este o documentatie de 2-3 zile fara inteles asa cum ai crede-o tu din cauza societății dezgustatoare care ne înconjoară si care ne-a făcut sa ne pierdem increderea în capacitatea mentala a celor din jurul noatru, din tara noastra. Este o chestie mult mai profundă de atat, pe durata mai multor ani. Nu vin ca un ateu simplist care sa spuna ca pur si simplu nu crede, ca biblia minte, ca D-zeu nu exista si punct sau ca alte evenimente de natura credincioasa nu au existat. Nu, nu este vorba despre asta. Nu am studiat in aprofunzime totul, acum incep sa asimilez, sa studiez si sa meditez asupra lucrurilor acestea. Sunt constient, realizez si descopar ca sunt multe indicii pe planeta mult mai profunde, din toate timpurile, si de ieri si de acum 100.000 de ani, indicii care se leaga foarte bine intre ele si care sugereaza ceva interpretabil dar care in font arata cu degetul spre ceva ce pe tine te-ar face sa contracarezi verbal. Sunt constient ca biblia nu minte, are un sâmbure de adevar prin faptul ca este foarte codificata. Voi o cititi si o cinstiti pentru ceea ce scrie in mod direct, inteles pe care și un copil il percepe insa exista ceva muuuult mai profund de atat si care are o legatura cu indiciile care se gasesc pe intregul glob din toate timpurile si care sugereaza, ma repet, ceva ce pe tine te-ar face sa contracarezi verbal, sa nu fii de acord, posibil, nu te cunosc, nu afirm. Un exemplu codificat ca biblia ar confirma existenta dinozaurilor inca de la inceput pentru ca scrie ca Dumnezeu a facut mai întai animalele si dupa omul este o chestie banala, pe care oricine ar constata-o daca s-ar gandi putin, insa exista evidente mult mai profunde si care pot fi percepute si sesizate doar meditand întreaga planeta si povestile ei de orice natura. M-am uitat la multe documentare in care sunt afisate dobezi, declaratii ale oamenilor de stiinta, evenimente sociale sau stiintifice confirmate de pe aceasta planeta, evenimente astronomice, martori, multe evidente, care pot fi verificate din mai multe surse, si care se leaga puternic intre ele, chiar si cu cele din biblie/coran sau orice alta carte sau povestiri de aceasta natura divina care pur si simplu ma fac sa cred de fapt, și o spun direct, într-adevăr, într-un creator. Însa acel creator nu este o singura persoana din rai ci fiinte extraterestre care ne vegheaza si care au vizitat, viziteaza si vor vizita pamantul multi ani de acum incolo si care ne-au ajutat si au influențat/modificat evolutia noastra spre mai bine, chiar daca in fond pare ca o ducem rau dar daca te nasti sarac si cu necazuri poti sa te maturizezi si sa evoluezi decat daca te-ai fi nascut într-o lume roz si ai fi lipsit de principii si evoluționism pentru ca traiul este unul perfect.
In fine, pana la urma nu e o chestie pe care trebuie sa o induc sau sa o induci fortat in capul cuiva. Vorba aia, "crede in ce vrei tu dar nu judeca". Iti multumesc ca ai răspuns și n-ai jignit in mod direct. Seara faina!