| andraalexandra a întrebat:

Buna!
Cum a luat fiinta Dumnezeu?
Stiu ca este o intrebare la care nimeni nu poate raspunde... dar sunt foarte curioasa...
Raspunsul cel mai frumos si >explicativfundabig grin

Răspuns Câştigător
| Irinushh a răspuns:

Stiu ca este greu de inteles, dar Dumnezeu nu are nici inceput, nici sfarsit. Noi nu putem intelege acest lucru deoarece suntem muritori si ni se pare normal ca totul sa aiba un inceput si un sfarsit. Astazi am auzit la biserica ca in Rai nu exista timp si nu puteam intelege cum este posibil asa ceva, insa mi-am dat seama ca este peste puterea mea de a intelege, eu fiind un muritor. happy sper ca ti.am clarificat cate ceva :*

| Rapplex a răspuns (pentru Irinushh):

Atunci este ipocrizie sa vorbesti despre asta.Cum spui tu ca nu are inceput si sfarsit, cand nu intelegi acest lucru?laughing. Sper ca iti dai seama de eroarewinking

| Irinushh a răspuns (pentru Rapplex):

Ai fost vreodata la Biserica? Ai auzit vreodata o slujba? Clar ca nu! degeaba incerci sa imi bagi mie vina si sa ma faci pe mine proasta, crede-ma ca am pus si eu intrebarea asta la ora de religie si acelasi raspuns l-am primit oh go on Ciuda te roadee rau omule!

| Rapplex a răspuns (pentru Irinushh):

Spre dezamagirea ta, am discutat cu foarte multi oameni cu facultati teologice(profesori, preoti etc.) si stii ce mi-au spus? Mi-au spus ca pe toti ii invata aceeasi "poezie", si nu stiu sa raspunda la anumite intrebari. Daca cineva iti spune un lucru, nu inseamna ca acel lucru e si adevarat.Si eu pot spune anumite lucruri, dar daca nu le demonstrez nu au nicio valoare.Am fost la Biserica, si am auzit mai multe slujbe, dar in afara de cateva cuvinte rostite din Biblie nu se intampla nimic.

| Irinushh a răspuns (pentru Rapplex):

Spre fericirea ta admir faptul ca discuti cu altii si ca esti convins de raspunsul tau, dar nu te lua de raspunsurile mele deoarece consider ca nu am primit funda pe asa o mare aiureala...

| Rapplex a răspuns (pentru Irinushh):

Aici intra in ecuatie si persoana care a pus intrebarea.

| Irinushh a răspuns (pentru Rapplex):

Exact! Si nu eu sunt persoana care nu poate sa isi deschida orizonturile si recunoasca ca unele lucruri nu pot fi intelese de un om big grin dar hai sa incheiem ca nu e nevoie de conversatie la un raspuns oh go on

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor. Acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul,o fiinta atat de minunata si de complexa, creata dupa chipul si asemanarea Lui.

| Esperança a răspuns:

Raspunsul lui Dumnezeu la aceasta intrebare intrebatoare este unul singur: "Eu sunt Cel ce sunt!"

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

L-au inventat oamenii not worthy

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Ar trebui să existe anterior întrebarea :
Există ca realitate Dumnezeu, sau este numai în imaginația unora, care își doresc să existe un Dumnezeu.

După ce am un răspuns corect la această întrebare, mă gândesc și la întrebarea pusă de tine.

| cristi202 a răspuns:

Problema e la "cum a luat fiinta". Ca sa ia fiinta, e nevoie de timp. Un timp cind nu a fost, un timp cind a inceput sa fie. Ori, timpul e o caracteristica a Universului in care traim, deci daca exista ceva in afara Universului, cum e Dumnezeu, e si in afarat timpului. Problema e ca e greu de inteles, caci noi raportam totul la timp, insa cu Dumnezeu nu e asa, El nu e in timp, deci nu are cum sa aiba un inceput, odata ce inceputul tine numai si numai de timp. El pur si simplu este si atit. Nu a fost, nu va fi. Incearca sa vezi timpului ca pe o axa, o linie dreapta. Prezentul e ca un punct ce se misca pe axa cu viteza de 60 de sec pe minut, 60 de minute pe ora, 24 de ore pe zi. Asa il percepem noi. Insa la Dumnezeu lucrurile stau altfel. El nu se misca in prezent cu noi. Pentru El fiecare punct de pe axa timpului e prezent. El nu a fost cind Isus Hristos a fost rastignit, El este acolo, El nu va fi la sfirsitul lumii, El este acolo. Nu situ cit poti intelege, insa daca reusesti, vei intelege cum exista Dumnezeu si cum de exista fara sa fi luat fiinta.

| DomineRex a răspuns:

Dumnezeu a luat fiinta datorita nestintei umane.Cand omul vedea un fulger credea ca Dumnezeu este furios, cand un vulcan "facea "urat" credeau ca Dumnezeu e furios si trebuie aruncat cineva acolo ca sa il faca pe Dumnezeu mai bland, cand era o eclipsa lumea credea ca Dumnezeu e furios si faceau tot posibilul sa il "calmeze" pe Dumnezeu.La ce te astepti cand oamenii traiau intr-o perioada cand nu puteau explica fenomenele naturale, iar ca sa le dea o explicatie logica au spus Dumnezeu a fost, el a facut cu tare si cu tare lucru.Pana in ziua de astazi cand am ajns la un singur Dumnezeu modern, care ne raspunde intr-un mod logic cum a aparut universul si implicit viata, de ce si pentru ce traim.

| Rapplex a răspuns (pentru DomineRex):

Oamenii de acum sunt mai prosti decat aia de acum 2000 de ani, si degeaba le explici cum au aparut zeii, ca nu sunt in stare sa proceseze asa ceva, si te fac satanistlaughing.

| DomineRex a răspuns (pentru Rapplex):

Atat timp cat crestinii nu o sa arunce pe cineva in aer cum fac musulmanii, zic eu ca mai pot fi tolerati, dar musulmanii pe de alta parte nu no talking.

| Rapplex a răspuns (pentru DomineRex):

Sunt suportabili ca oameni, dar cand dau drumul din lesa prostiei, e prapad. Unii inca mai cred ca Pamantul este plat si este centrul Universului(cunosc persoane).

| DomineRex a răspuns (pentru Rapplex):

Eu nu am avut onoarea sa cunosc asemena persoane cultivate, dar am auzit ca 50% dintre romani cred ca pamantul este plat.

| ndc a răspuns:

Crestinii sustin ca Dumnezeu a existat dintotdeauna, nu a "luat fiinta" niciodata.

| mabo a răspuns:

Dumnezeu nu a luat fiinta, a existat dintotdeauna! indiferent c ti-ar spune lumea pentru funda sa stii ca asta e singurul adevar!

| Rapplex a răspuns (pentru mabo):

D-zeu, nu este limitat de timp daca ne luam dupa Biblie si oamenii religiosi. "Totdeauna"=0. 000000000000 fara timp.

| CatelusaFlaffy a răspuns:

Dumnezeu a creat oameni, el le-a dat oamenilor o conceptie (inceput-sfarsit) pentru ca noi sa putem limita anumite lucruri, pe cand aceste notiuni pentru dumnezeu nu esista aceste notiuni.Dar raspunsul este din totdeauna

| Rapplex a răspuns (pentru CatelusaFlaffy):

Fara timp, "totdeuna" este egal cu 0winking

| calinut1 a răspuns:

Dumnezeu exista dintodeauna. Nu are un inceput nici un sfarsit exista dinaintee de a toate dinaintea unversului> si numele lui este : eu sunt cine sunt.

| Rapplex a răspuns (pentru calinut1):

Tu intelegi ce spui?laughing

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Sunt doua ipoteze:

I. Dumnezeu a fost mereu, Vesnic pe Pamant si peste tot.Aici totul tine de credinta pe care i-o porti Domnului.

II.Bing-Bang Multi cercetatori au ajuns la concluzia ca la "Inceput" totul a fost concentrat intr-un singur punct.Panac cand acel punct a explodat si a luat nastere universul.
Sper ca te-am facut sa intelegi partea I, parea II cam grea de crezut.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, sa spunem metaforic ca exista prin urmatoarele argumente 1 a luat finta dupa explozia de acum 14 mld de ani din energia lui s-a format dar este o problema timpul il controleaza si pe el, desi nu este autostiitor de toate, 2 s-a format inainte de big bang dar apare problema fara timp nimic nu poate fi creat, 3 este un extraterestru de o alta planeta aici a pus niste microbi care au dat viata si sa dezolvat apare o alta problema microbi nu suportau gazul terestru desi mureau si daca chiar traiau nu extraterestru acela near fi creat si viata sa dezolvat singura independenta, 1 argumentul desitilor cum ca el doar a creat universul si atat apare vechea problema timpul, fara timp nu exista spatiu, energie, masa e imposibil, 2 argumentul crestinilor a creat totul a aparut din nimic total fals totul apare din ceva, orice lucru e sub forma de energie, masa, spatiu dumnezeu cum a rezultat daca acestea nu existau cumva trebia sa apara acestea is basme sa spui ca noi oamenii nu putem sa intelegem, noi oamenii am creat zei si toti ne putem scapa de ei, am inteles acum o suta, o mie ca sa explici un fenomen apelai la zei dar acum atatea informati aveam, cum isi explici ca pe corpul tau ai milioane de bacteri? ca exista sute de milioane de specii absolut nimic nu putea crea viata, argumentul stintei este singurul care poate explica prin DOVEZI ATENTIE MARE DOVEZI NU VERSETE VECHII DIN BIBLIE, STINTA NE SPUNE CA LA INCEPUT A EXISTAT UN FEL DE GAURA NEAGRA UNDE TIMPUL ERA OPRIT DINTR_O DATA A EXPLODAT ELIBERAND CANTITATI URIASE DE ENERGIE IN CLIPA ACEA SA FORMAT TIMPUL DOVEZI STELELE CELE MAI VECHII AI 12, 3 MLD DE ANI, SA RADIOGRAFIAT UNIVERSUL O DATA TOTUL ERA UN PUNCT SINGULAR, CAND URLI AI ECOU ASA E SI CU BIG BANGUL ECOUL LUI E PESTE TOT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin hocus pocus.