| JessicaJess30 a întrebat:

de unde stii ca Biblia e adevarata?

Răspuns Câştigător
| Katherine20 a răspuns:

În Biblie scrie despre vremurile din urmă. Multe din cele scrise acolo, au început să se îndeplinească...

24 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sper sa iti fie utile aceste informatii.
Puteţi avea încredere în Biblie, deoarece promisiunile şi profeţiile ei au devenit întotdeauna realitate. Iată doar un exemplu. Deşi israeliţilor captivi li s-ar fi putut părea de necrezut, Iehova Dumnezeu, autorul Bibliei, promisese că îi va elibera din captivitatea puternicului Babilon şi îi va restabili în Ierusalim. Aceasta părea o speranţă puţin probabilă, deoarece Babilonul era puterea mondială dominantă din acel timp, care devastase în întregime Ierusalimul. Dar, cu aproximativ două sute de ani mai înainte, Iehova indicase chiar numele conducătorului persan Cirus ca fiind cel care va înfrânge Babilonul şi va elibera poporul Său şi a prezis modul în care va cădea sistemul fluvial defensiv al Babilonului. Puteţi citi această relatare în Isaia 44:24–45:4.
Cartea Să aducem argumente din Scripturi explică modul în care s-a împlinit această promisiune: „Când a fost scrisă profeţia, Cirus nu era nici măcar născut. . . Profeţia se împlineşte în amănunţime începând din 539 î.e.n. Cirus deviază apele Eufratului, făcându-le să se scurgă într-un lac artificial; porţile Babilonului, care dădeau spre fluviu, au fost în mod imprudent lăsate deschise, în timp ce oraşul petrecea, iar Babilonul a căzut în mâinile mezilor şi perşilor de sub conducerea lui Cirus. După aceea, Cirus i-a eliberat pe evreii exilaţi şi i-a trimis la Ierusalim cu instrucţiuni ca să reconstruiască acolo templul lui Iehova". Orice promisiune ca aceasta, care a fost făcută de Dumnezeu, orice profeţie conţinută în Biblie a devenit în mod infailibil realitate.
Un alt exemplu de profeţie care s-a împlinit este chiar faptul că, în secolul nostru, încrederea a slăbit. Biblia a prezis că aceasta va fi o caracteristică a timpului în care trăim, deoarece ea numeşte era care a început în 1914, odată cu primul război mondial, „zilele din urmă" şi spune că acestea vor aduce „timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă" (NW). Ea a făcut cunoscut că în zilele noastre oamenii vor fi „iubitori de sine,. . . lăudăroşi, aroganţi,. . . nemulţumitori, fără evlavie, fără afecţiune naturală, neînduplecaţi, defăimători,. . . trădători, obraznici, îngâmfaţi". Şi a mai prezis: „Oamenii răi şi înşelători vor merge din rău în mai rău" (2 Timotei 3:1–4, 13). Este exact ceea ce vedem în timpul nostru.
Puteţi avea încredere în Biblie, deoarece ea este autentică în întregime. Nimeni nu a pus vreodată cu succes la îndoială autenticitatea Bibliei. Renumitul om de ştiinţă Sir Isaac Newton a spus: „În Biblie găsesc indicii mult mai sigure ale autenticităţii decât în oricare altă istorie profană". Nici vorbă de fals aici ca în „jurnalul" lui Hitler! Şi cum este Biblia în comparaţie cu alte scrieri antice? În cartea The Bible From the Beginning se spune: „În ce priveşte numărul mss [manuscriselor] antice care confirmă o scriere, precum şi numărul anilor existenţi între original şi mss care îl confirmă, Biblia are un avantaj net faţă de operele clasice [ale lui Homer, Platon şi alţii]. . . Numărul tuturor mss clasice, luate împreună, este foarte mic în comparaţie cu cele biblice. Nici o carte antică nu este atât de bine documentată ca Biblia". Orice este legat de Biblie îndreaptă atenţia spre autenticitatea ei completă.
Puteţi avea încredere în Biblie, deoarece ea este exactă în întregime în toate afirmaţiile pe care le face. Biblia spune că Dumnezeu „întinde miazănoaptea deasupra spaţiului gol şi ţine suspendat pământul pe neant" (Iov 26:7). În loc să repete teoriile fanteziste de atunci, cum ar fi aceea că pământul este susţinut de elefanţi, Biblia a declarat ceea ce s-a stabilit mai târziu ca fiind adevărul ştiinţific — faptul că pământul este „suspendat" în spaţiu. În plus, cu peste două mii de ani înaintea lui Columb, Biblia a declarat cu claritate că pământul este rotund. — Isaia 40:22.
Puteţi avea încredere în Biblie datorită onestităţii şi francheţei sale. Scriitorii Bibliei nu au falsificat nimic. Chiar şi atunci când lucrurile pe care le-au spus s-au reflectat în mod negativ asupra lor, asupra compatrioţilor lor şi asupra conducătorilor lor, ei au prezentat în mod onest faptele. De exemplu, în evanghelia sa, apostolul Matei a recunoscut în mod deschis că, uneori, apostolii lui Isus Cristos au demonstrat lipsă de încredere, s-au luptat între ei pentru prestigiu şi chiar l-au abandonat pe Isus atunci când el a fost arestat. — Matei 17:18–20; 20:20–28; 26:56.
Un alt motiv remarcabil pentru a avea încredere în Biblie este acela că sfatul dat de Biblie s-a dovedit întotdeauna practic şi de folos, ori de câte ori oamenii au avut suficientă încredere ca să-l pună în practică (Proverbele 2:1–9). Sfaturile Bibliei referitoare la modul în care se poate face faţă problemelor vieţii contrastează în mod radical cu sfaturile deseori schimbătoare date de „experţi". Iată ce întrebare pune ziarul The Sunday Times din Londra în legătură cu redactorii care oferă asemenea sfaturi în numeroase ziare naţionale: „Nu sunt în fiecare an mii de oameni care îşi pun inima în palma unor amatori talentaţi, care, în realitate, oferă sfaturi la întâmplare?" Scriitorii Bibliei nu oferă sfaturi la întâmplare. Ei au consemnat sfaturi demne de încredere, inspirate de Dumnezeu, care nu şi-au pierdut valoarea de-a lungul timpului. — 2 Timotei 3:16, 17.
„Sfaturile Bibliei m-au protejat împotriva unei tendinţe care mi-ar fi putut ruina viaţa", spune Ellen, care are acum peste 30 de ani şi care se bucură de o căsnicie fericită. „Părinţii mei, care erau divorţaţi, au arătat puţină încredere în aranjamentul căsătoriei, iar ei m-au încurajat de fapt să trăiesc doar cu cineva decât să mă căsătoresc cu el. Când mă gândesc la siguranţa pe care o dă vieţii mele faptul de a urma principiile biblice, mă bucur că am avut încredere în Biblie, chiar mai mult decât în sfatul părinţilor mei." — Vezi Efeseni 5:22–31; Evrei 13:4.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

"Când a fost scrisă profeţia, Cirus nu era nici măcar născut".

De unde stii asta?

| dragos38 a răspuns (pentru danay72):

Hello,hello, doar o vorba sa-ti mai spun si atat, biblia nu spune nimic despre forma pamantului si apropo pamantul nu este rotund daca la concluzia asta ai ajuns, citind biblia probabil? ai citit si tu fraza accea cu (rotocol care inseamna rotund, disc)Pamantul are forma unei sfere, putin turtita la poli si bombata la ecuator, turtirea si bombarea se datoreaza rotirii pamantului in jurul axei sale.Multa vreme sa crezut ca pamantul este plat si sta pe loc.Si asta tot datorita bibliei Macar stii ce este ecuatorul, hai sa-ti zic eu caci sigur nu stii daca ai facut geografie prin clasa 5 sau a 6 acolo ai invatat ca ecuatorul este o linie imaginara situata la mijlocul pamantului care imparte pamantul in 2 emisfere egale S si E iar pe la mijlocul celor 2 poli trece ecuatorul.deci pamantul nu este plat nici patrat, nici rotund(rotocol) ci este o sfera, si se misca, are 2 miscari una de revolutie si una in jurul propriei axe.bafta pe mai departe.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Din istorie. Dar cunosti aceste lucruri.

| danay72 a răspuns (pentru dragos38):

Mersi pentru informatii, dar am facut si eu geografie si stiu ca pamantul e sferic.Biblia vorbea intr-un limbaj simplu, pentru ca scrierea ei s-a incheiat in 98 e.n si cu toate acestea, termenul ebraic folosit pentru cerc era redat si prin sfera.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Istoricii vorbesc de doi autori ai cartii lui Isaia (unii vehiculeaza ca ar fi existat si un al treilea). Profetia despre Cyrus ar fi fost scrisa de un contemporan al acestuia, la mijlocul secolului VI i. d. Hr. Uite si o referinta istoriografica.

https://books.google.ro/......tps?/books

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Oricum cunosti punctul de vedere al martorilor cu privire la acest subiect, dar cateva idei sunt aratate in textul urmator.
Există numeroase dovezi care arată că Isaia a scris în întregime cartea ce îi poartă numele. De exemplu, o dovadă în sprijinul unităţii cărţii este expresia „Sfântul lui Israel", care apare de 12 ori de la capitolul 1 la capitolul 39 şi de 13 ori de la capitolul 40 la capitolul 66, în total de 25 de ori, în timp ce, în restul Scripturilor ebraice, expresia nu apare decât de şase ori. Şi apostolul Pavel atestă unitatea cărţii citând din toate părţile profeţiei şi atribuind întreaga lucrare unui singur scriitor: Isaia. (Compară Romani 10:16, 20; 15:12 cu Isaia 53:1; 65:1; 11:1.)
De remarcat că, începând din anul 1947, au fost scoase la lumină din întunericul unor peşteri aflate nu departe de Khirbet Qumran (în apropierea coastei nord-vestice a Mării Moarte) mai multe manuscrise vechi. Între aceste documente, cunoscute în prezent sub numele de Sulurile de la Marea Moartă, se află şi profeţia lui Isaia. Acest document bine conservat, scris cu măiestrie într-o ebraică premasoretică, datează de la sfârşitul secolului al II-lea î.e.n., având deci o vechime de aproximativ 2 000 de ani. Prin urmare, textul lui este cu aproape o mie de ani mai vechi decât al celui mai vechi manuscris masoretic disponibil, care stă la baza traducerilor moderne ale Scripturilor ebraice. Între cele două texte există câteva diferenţe minore de scriere a cuvintelor, precum şi câteva deosebiri în ce priveşte construcţiile gramaticale, dar în privinţă doctrinară ele sunt identice. Aceasta este o dovadă convingătoare că Bibliile actuale conţin mesajul original, redactat de Isaia sub inspiraţie divină. În plus, aceste suluri vechi infirmă ipoteza criticilor care pretind că ar fi existat doi „Isaia", întrucât fraza cu care începe capitolul 40 se află pe ultimul rând al coloanei care conţine capitolul 39 şi continuă pe coloana următoare. După cum se poate observa, copistul n-a ştiut nimic despre o presupusă schimbare a scriitorului sau despre o împărţire a cărţii în acest loc.
Dar, noi am mai discutat.O zi frumoasa.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Sunt convins ca apostolul Pavel sau copistul nu ar fi stiut de faptul ca Isaia ar fi avut doi autori. Descoperirea este este rezultatul hermeneuticii moderne. Sunt convins ca Deutero-Isaia a incercat sa continue maniera lui Proto-Isaia, folosind inclusiv expresiile primului, derapajele stilistice fiind involuntare. Stiu ce cred martorii lui Iehova despre subiect, ce voiam sa subliniez e faptul ca nu ISTORIA, ci CREDINTA este cea care va determina sa afirmati ca profetiile lui Isaia au fost scrise in intregime intr-o perioada anterioara domniei lui Cyrus. Istoric vorbind, lucrurile stii ca stau diferit. De altfel, chiar faptul ca profetiile lui Isaia au folosit un actor nominal, nu unul simbolic, fapt absolut exceptional pentru profetiile biblice care fac referire la viitorul indepartat, a fost elementul care l-a deconspirat initial pe Deutero-Isaia. O zi frumoasa si tie.

| IMPERO a răspuns:

Adevarata in sensul ca exista dar nu inspirata de Dumnezeu,cel putin unde instiga la ura,violenta, minciuna,jaf, excrocherie, viol, pedofilie, proxenetism si chiar crime.

| T0T a răspuns:

De unde stii ca stiu?

| AirănMeidăn a răspuns:

Pai nu ai de unde.

| Dorugar a răspuns:

Un religios ti-ar raspunde ca este adevarata pentru ca asa scrie in Biblie.
Un istoric ti-ar raspunde ca Biblia este adevarat pentru ca este o cronica a istoriei poporului iudeu. Ceea ce este partial adevarat.
Iar cineva initiat ti-ar raspunde ca Biblie crestina NU este adevarata pentru ca ea este scriptura religiei mozaice FURATA de crestini si marsavita de acestia cu multe minciuni, pentru ca ea Biblia nu este adresata crestinilor ci iudeilor, si nici Isus nu s-a adresat vreodata crestinilor, nici nu a dat invataminte sau Legi crestinilor, si nici nu si-a sacrificat viata pentru pacatele crestinilor...ci s-a adresat celor de aceeasi religie cu el...asa ca tot ceea ce iti spun popii, nu sunt decat niste minciuni spuse ca sa-i ameteasca pe prosti!

| Buresbista123 a răspuns:

Eu cred in Zeus, deci cartile mele preferate sunt Legendele Olimpului.Referitor la biblie, n ai ce zice decat ca e o carte odioasa

| aabaaab3278 a răspuns:

Cam aceeasi intrebare am pus si eu, dar nu mi s-a raspuns concret. In Biblie scrie ca este cartea cea adevarata, in Coran scrie acelasi lucru.
Si in toate cartile sfinte scrie despre cartea respectiva ca este adevarata.

| Lucică1998 a răspuns:

Pentru ca absolut toate faptele istorice, locurile exista si profețiile s-au împlinit in mare parte

| ada92 a răspuns:

Biblia a fost scrisă de-a lungul a peste 1 600 de ani. Scriitorii ei au trăit în epoci diferite şi au provenit din medii diferite. Unii au fost agricultori, pescari sau păstori. Alţii au fost profeţi, judecători sau regi. Luca a fost medic. Chiar dacă scriitorii ei au provenit din medii atât de diferite, Biblia este coerentă de la prima până la ultima pagină. Numeroasele ei profeţii reflectă o cunoaştere amănunţită a viitorului, lucru care depăşeşte capacitatea omului. Conţine afirmaţii ştiinţifice exacte despre lucruri pe care cercetătorii le-au descoperit doar relativ recent. Iar dacă ținem cont de îndrumările scrise în Biblie vom simți adevărată ei valoare

| Sean a răspuns (pentru ada92):

Cateva exemple te rog de "afirmatii stiintifice exacte despre lucruri pe care ceretetatorii le-au descoperit relativ recent"
In biblie exista contradictii, cooerenta cum zici tu ca este nu ii mare lucru, daca ei o carte care are jumate din pagini scrise si o continui tu cu povestea ta aplicata pe povestea cealalta va iesi tot o carte coerenta asta nu inseamna ca ti-a soptit celalalt autor ce sa scrii in continuare, doar ca ai citit tu cu atentie cartea si ai putut continua, dar pot aparea anumite contradictii cum exista si in Biblie.

| ShizAnime a răspuns:

Nu este. Este doar o carte care doreste sa ne dovedeasca existenta lui Iisus. Si ne baga in cap multe prostii.

| Woosprit a răspuns:

Cati crestini s-au intrebat vreodata asta?

| doctorandus a răspuns (pentru Glumetz):

„Ierusalimul nu făcea excepție, altfel decât că nu prea era un oraș—conform standardelor noastre era doar un sat. Pe vremea lui David, populația sa era de doar câteva mii, care trăiau pe circa doisprezece acri, aproximativ egali cu două blocuri de teren din centrul Manhattanului."
—Michael Coogan, God and Sex. What the Bible Really Says.

| JessicaJess30 explică:

Eu cred in existenta Bibliei si chiar o citesc. Eu cred ca e adevarata deoarece s-au intamplat lucruri de alungul timpului care au fost profetite in Biblie

| Nergal a răspuns:

Minciuni peste tot, religia si mai ales biblia este o neintelegere a unor fiinte ce ne-au insamantat planeta si au venit doar pentru a verifica, din cauza fricii toate acestea au fost percepute drept divinitate si o putere ce nu tine de conceptia umana. eu nu ma consider nici un crestin nici un satanist sau orice alt religios. doar ca pot realiza ca este imposibil ca in acest univers infinit, noi sa fim singurele forme de viata, ceea ce sustine religia

| Nergal a răspuns:

Un copil de 7 ani scrie povesti mai veridice ca biblia