| Mooonsure a întrebat:

Buna dimineata, am cativa prieteni care fac parte dintr-o alta religie decat a mea, este vorba de crestin-penticostal. Vorbiti-mi desrpre ea! Va multumesc!

37 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Buna Mooonsure, am citit raspunsurile pe care le-ai primit la intrebare.
Repede mai sar "crestinii" ortodocsi cand e vorba de vorbire de rau fata de o persoana sau de a judeca pe cineva.
Tot ce ti se spus nu este nimic adevarat!
Penticostalii nu sunt o secta periculoasa, ci sunt niste oameni cu frica de Dumnezeu care fac Voia Lui.
Si este cult religios, nu secta.
Acum am auzit cateva critici si despre vorbirea in limbi, as vrea sa spun si eu cateva vorbe despre asta, pentru ca vorbesc in cunostinta de cauza.

*Prin vorbirea in alte limbi, fiecare credincios se zideste pe sine: "1 Corinteni 14:4 Cine vorbeşte în altă limbă se zideşte pe sine însuşi; dar cine proroceşte zideşte sufleteşte Biserica."

*Prin vorbirea in alta limba,dam posibilitatea duhului nostru sa se roage.

*Prin vorbirea in limbi, omul spune taine necunoscute, pe care diavolul nu le poate auzi si nu le poate intelege, pentru ca atunci cand te rogi la Dumnezeu si diavolul aude ce ii ceri si de multe ori intervine pentru a crea probleme, dar vorbirea in alte limbi este singura modalitate de a vorbi cu Dumnezeu, fara ca diavolul sa inteleaga ce ii ceri.
Satana uraste vorbirea in alte limbi pentru ca el stie ca ea este semnul scriptural al crestinului care a primit botezul cu Duhul Sfant:

"Marcu 16:17 Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;

Acum unii spun ca vorbirea in limbi nu este adevarata si este doar o bolboroseala,acum te intreb si ii intreb,cum poate un om sa bolboroseasca timp de o ora?

Sau cum poate un om sa se roage in chineza la perfectie,cand el nu stie o boaba de chineza,ci se roaga pentru ca asa i-a dat Domnul sa se roage pentru un frate de credinta chinez care a fost in necaz?

In biserica penticostala se intampla minuni, vindecari, insa nu in toate, trebuie sa gasesti o biserica in care Dumnezeu lucreaza si atunci vei intelege mai bine.
Nu apleca urechea la vorbele nebunilor, care nu stiu ce vorbesc.
Si sper ca Dumnezeu sa ii ierte, desi hula impotriva Duhului Sfant nu va fi iertata niciodata!

De ex.in Biserica in care merg eu o femeia a facut comotie cerebrala,iar sotul ei era necredincios si dupa ce biserica s-a rugat pentru ea,si-a revenit si s-a sculat din patul in care era,chiar si medicii au ramas uimiti, iar sotul ei vazand ca Dumnezeu exista si lucreaza si inca asculta rugaciunile copiilor Sai, s-a intors si el la Dumnezeu si sunt multe alte marturisiri frumoase si adevarate.
Chiar si cu oameni ortodocsi insa depinde si de biserica, ca nu toate bisericile penticostale sunt cu adevarat bune, mai sunt si exceptii!

Daca mai ai intrebari, iti raspund cu mare drag (la orice fel de intrebari), deoarece noi nu avem nimic de ascuns.

| AliGab a răspuns (pentru Esperança):

Te rog frumos sa mai citesti inca o data aceste raspunsuri caci majoritate ortodocsilor nu au judecat persoane, ci viziunea penticostala. Multumesc

| Esperança a răspuns (pentru AliGab):

Nu poți critica sau judeca ceva ce nu cunoști în întregime. Căci cel care vorbește fără să cunoască adevărul, este ca cel care judecă fără dovezi.

| OOOLEOOO a răspuns:

Te referi la pocaiti?

Religia penticostala este o secta care se apropie mai mult de dumnezeul crestin decat cea ortodoxa (Parerea mea).

O secta unde se canta si se lauda creatorul, se roaga mai tot timpul, muzica este importanta in aceasta secta (asta chiar imi place).

O companie buna. Dar nu incerca ceva pervers cu ei, fiindca nu le place.

Daca esti prieten cu ei poate o sa ajungi si la biserica lor, nu uita daca ajungi acolo fara astre si fuste prea scurte.

| Dorugar a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Crestinii au Dumnezeu?
Asta zau ca nu am stiut!
Poi atunci din ce cauza "dumnezeul crestin" nu a dat o scriptura originala crestinilor, si acestia au fost nevoiti sa fure scripturile iudeilor si sa le modifice "crestineste", adica in mod mincinos?
O fi cumva "dumnezeul crestin" mai prost decat Dumnezeul Iudeilor sau al musulmanilor?

| badboy18 a răspuns (pentru Dorugar):

Ai de capu meu Dorugar...te credeam mai destept laughing insa ma dezamgesti. iti spun si tie ceea ce i-am zis si unui alt user acu 2 zile. Documenteaza-te si apoi vorbeste...

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns (pentru Dorugar):

''Crestini au un Dumnezeu?''

Fiecare religie are un dumnezeu propiu.

Fiecare religie e bazata pe svonuri legende si carti, transmise...cu timpul fiecare ia cate o idee din aceste povesti si isi face un adevar.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru DanionM):

Omul modern are nevoie de o religie moderna, nu te poti baza pe legende si povesti timp indelungat, in plus ortodoxismul ajunge printre cele mai mari afaceri din lume, nu se mai poate numi religie aia cand dai bani pentr a fii iertat.

Patriarhul Romaniei vine la sfintirea catedralei din Negresit Oas cu Paznici la mana dreapta si la mana stanga. Unde este credinta crestina, si singuranta ca Dumnezeul crestin ofera protectie credinciosului?

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Nu fac parte din alta religie ci dintr-o alta banda.
Religia este crestina, iar crestinismul este facut din mai multe culte sau secte care au la baza crestinismul catolic, adica cel de Roma, care daca ar fi vorba sa o judecam dupa FAPTE, o putem califica fiind drept cea mai bicisnica organizatie criminala din istoria umanitatii!
Si asta nu ai voie sa uiti!

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns (pentru DanionM):

In privinta istoriei crestinismului ai dreptate doar pe jumatate, tu uiti sau nu stii ca primii crestini erau de religie mozaica la fel ca si toti apostolii lui Isus.
Asa ca a spune despre ortodoxie ca patreaza linia directa a apostolilor, este o prostie imensa care se poate explica doar prin lipsa de cultura!

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Fugi cat poti de aceasta religie. Am un prieten care a fost la evanghelisti vreo 2 ani si tot in ortodoxie si-a gasit linistea.

| Mooonsure explică (pentru AliGab):

Se face ca o prietena destul de buna de-a mea este in aceasta religie, si nici ea nu prea e de acord cu toate chestiile alea, ca n-are voie sa poarte cercei, blugi, bluze cu umerii goi ..etc!

| AliGab a răspuns (pentru Mooonsure):

La fel este si cu ortodoxia daca o traiesti cu adevarat. Si eu eram inraita pe pantaloni si alte lucruri lumesti. Nu am renuntat la ele de tot dar sunt constienta ca ar trebui sa renunt. Eu nu la asta m-am referit ci anume la faptul ca exista ceva acolo care nu-i curat. Si exemplul pe care il da AlinuTsSaa este unul din motive (vorbirea aceea in limbi din care nici ei nici altii nu inteleg ceva, dar spun ca intelege Dumnezeu - hai sa fim seriosi). mai este necredinta in Maica Domnului ca este fecioara: pai Fiul lui Dumnezeu putea veni din orice femeie? Altfel fiacare femeie, oricat de pacatoasa ar fi ar naste cate-un dumnezeu...Pai oare Dumnezeu nu este doar Unul in Treime slavit? Mantuirea: ei se cred deja mantuiti, dar mantuirea nu este garantata din aceasta viata. Mai sunt originile acestei religii despre care te invit sa cauti pe google. Ortodoxia este adevarul lasat de Domnul Iisus Hristos prin Sf. Apostoli, de 2000 de ani. Cum pot venii anumiti oameni sa-mi spuna ca au descoperit ei "adevarul" acum 200 de ani? Si multe altele care mi s-au povestit de catre prieteni care au revenit in ortodoxie dupa un dus rece pe la diferite grupari religioase de acest gen care se mai autonumesc si crestine.

| Mooonsure explică (pentru AliGab):

Stai,ca nu stiam ca ei vorbesc in limbi care nici ei nici altii nu inteleg, si ca doar Dumnezeu intelege? uite ca asta nu mi-a zis prietena mea!

| AliGab a răspuns (pentru Mooonsure):

Este bine sa o intrebi si despre asta...

| AliGab a răspuns (pentru Mooonsure):

Si nu spun sa renunti la prietenii tai... dar crezi ca increderea in oameni este mai presus de credinta ta? Prieteni adevarati iti respecta credinta si punctul de vedere, nu te silesc in vreun fel si nu insista sa intrii intr-o anumita grupare religioasa. Si prieteni poti gasi si in biserica ortodoxa (crede-ma, mie mi i-a dat Dumnezeu cand aveam mai mare nevoie de ei si cand i-am cerut, de la 0 prieteni adevarati am ajuns in 2 ani si jumatate de incercari la mai bine de 20 happy ). Fii cu bagare de seama daca hotarasti sa te duci la ei si inainte de asta roaga-L pe Dumnezeu sincer sa iti arate calea cea dreapta. Vei simti in sufletul tau care este si ma indoiesc ca linistea ta se va regasi la penticostali. Sa-ti ajute Domnul si Maica Sa

| AliGab a răspuns:

Apostolica? Iarta-ma dar ma faci sa zambesc :).
Asta inseamna vorbirea in limbi: http://www.youtube.com/watch?v=rPVPvAcJnJg
Si originea lor: http://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Penticostal%C4%83

| AliGab a răspuns:

Da, am citit

| AliGab a răspuns:

Aoleu... erau limbi prin care sa se faca intelesi cu ceilalti ca sa poata propovadui Evanghelia. De ce ar fi trebuit sa vorbeasca niste limbi necunoscute de nimeni? Ca sa bolboroseasca? Vai vai vai!

| AliGab a răspuns:

Doar ca sa bolboroseasca rugaciuni neintelese de nimeni sau sa propovaduiasca Sf. Evanghelie? Si cum puteau propovadui daca erau necunoscute limbile in care vorbeau? Nebuni si orbi... voi intelegeti ceva ca eu nimic.

| AliGab a răspuns:

Doamne mare este lumea asta. Daca voi credeti asemenea lucruri ilogice este treaba voastra, personal nu am de ce sa cred asta si sa ma fereasca Dumnezeu caci altfel as lua-o razna. Cat despre rugaciune poate o sa fii suprins/a ca tocmai in urma unei rugaciuni profunde intr-un moment de mare cumpana a vietii mele am ajuns la ortodoxie din nou.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Neata. Normal. Daca ii intrebi ce confesiune (secta) sunt, vor zice ca sunt crestini. Desigur incearca sa zica ca s-ar inseamna cu cei din Biserica catolica (universala, pana in anul 1054 la Marea Schisma) insa daca ii "tragi de limba" iti vor raspunde din ce congregatie sunt.Ei au aparut din alta secta, cea baptista (diavolul se bucura cand poate sa destarme "biserici", sau congregatii). In anul 1901 au aparut ei. Penticostalii sunt neoprotestantii. Denumirea de penticostali vine de la Cinezecime, cand Sfinti Apostoli au vorbit in limbi cu ajutorul Duhului Sfant. Ei vor sa se asemene sau sa imite crezand caci chiar sunt "stapaniti" insa daca stam sa ne gandim aceasta minune nu mai are de ce sa mearga, mai ales la unii care au invatatura gresita. In rest, marea majoritate a timpului care este dedicat in "congregatie" fac fariseisme, prozeletism (aduna pe oamenii mai slabi la minte la ei) si canta.

Răspuns utilizator avertizat
| roxaa15 a răspuns:

Si eu am prienteni penticostali si am si o colega baptista, an cunoscut si adventisti si martori. Toti sunt oameni cu bune si rele dar parerea meaca daca ma nasc ortodoxa Dumnezeu stie de ce ma nascut in acesta religie si asa raman

| Mooonsure explică:

Nu e vorba de asta, o cunosc de cand eram mici,am dormit la ea nopti... si mama si tatal ei ma plac,dar incep sa vada ca am o influenta "proasta"(normala din prisma mea). caci eu sunt ortodoxa,ma mai dau cu fond de tei,chestii ca de fete, ma mai imbrac cu o rochie mai scurta. Imi e frica sa nu creada ca le "stric" fata, si ea nu este o fire mai timida, este si ea infipta, rebela..si parintii ei..cred eu, cred ca din cauza mea este asa, cand de fapt eu sunt mai linistita.