| goldheart a întrebat:

Buna! Este vreun "iehovist" ( adica Martor al lui Iehova ) dispus sa purtam o discutie pe tema biblica? (pe mess, bineinteles) Astept "oferte" si adrese de mail/id-uri. Multumesc happy

28 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Ce fel de discutie? Amicala/ contradictorie, etc? Nu sunt martor, dar poate ar fi o idee buna sa specifici daca esti nu esti religioasa ca celalalt sa stie despre ce veti discuta. aveam o colega in liceu martora; din experienta stiu ca sunt destuli de sensibili dpdv religios si nu cauta certuri pe teme biblice, astea din cate am observat eu

| goldheart explică (pentru Andrei7520152):

Vreau o discutie amicala pe tema acestei ''Organizatii religioase''. Am cateva curiozitati privitoare la doctrinele lor, dar nu am o cultura teologica solida, deci nu ii pot contrazice cu nimic deocamdata. Daca ai cunostinte martore, care sunt dispuse sa discute despre religia lor, nu ma deranjeaza... astept in continuare ''oferte'' happy

| sabin89 a răspuns:

Inteleg ca ai o inima de aur si vrei sa-i ajuti pe aia...cum le zice? sa se intoarca de la caile lor gresite. Buna initiativa. Succes!

| 220V a răspuns:

Tu esti martora?

| goldheart explică (pentru 220V):

Nu, nu sunt.

| 220V a răspuns (pentru goldheart):

Atunci ce esti?

| goldheart explică (pentru 220V):

Ortodoxa happy

| 220V a răspuns (pentru goldheart):

Rau

| goldheart explică (pentru 220V):

De ce?

| 220V a răspuns (pentru goldheart):

Religia instiga tot timpul la conflicte, deci, nu e buna

| goldheart explică (pentru 220V):

Aaa, m-am prins... esti ateuwinking Si eu am momente cand sunt atat de confuza, incat nu mai stiu in ce sa cred, asa ca devin agnostica pentru scurt timp. De aceea vreau sa aflu mai multe despre religie...

| 220V a răspuns (pentru goldheart):

Daca ii intrebi pe cre(s)tini nu o sa afli nimic, asa mai bine te informezi de pe net, daca vrei te ajut, iti dau niste video

| goldheart explică (pentru 220V):

Am incercat si metoda asta, dar nu inteleg mare lucru...si as fi vrut sa analizez in paralel si doctrinele martorilor, si ale ortodocsilor...

| 220V a răspuns (pentru goldheart):

Martorii o sa te bage mai rau in ceata, uite, daca stii engleza http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| goldheart explică (pentru 220V):

M-au bagat deja...dar vreau sa ma conving cine are pana la urma dreptate

| 220V a răspuns (pentru goldheart):

Uita-te la acel video si o sa intelegi unele lucruri

| 220V a răspuns:

Asa crezi tu?

| 220V a răspuns:

Da, cred ca ascult

| 220V a răspuns (pentru 220V):

Presupun ca si tu asculti, nu?

| 220V a răspuns:

Dar tu ce asculti, muzica bisericeasca, no offencelaughing?

| 220V a răspuns:

Eu urasc manelele cel mai mult, nu vreau sa aud de ele, tara e plina de specimene ce asculta asa ceva

| goldheart explică:

P.S.: Rog seriozitate maxima!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre ateism nu vrei o discutie?

| BackAgain a răspuns:

Goldheart, gasesti cati vrei la un liceu/profil de teologie sau manastiri/biserici, dar (cum a zis si Rigel) depinde ce fel de discutie vrei xD

Gagicarule, Iehova era Creatorul la vechii evrei (religia iudaica/iudaism/mozais/ebraism - cum vrei s-o numesti ca toate sunt corecte)...adica tot Dumnezeu (Vechiul Testament din Biblie este, de fapt, Cartea Sfanta de la evrei - numita Tora, unde, original, Dumnezeu este numit Iehova). Intelegi? xD

| Gagicaru a răspuns:

Cine naiba mai e si ala

| Colita_Cristian_1992 a răspuns:

Doresc sa corespondez cu martor a lui iehova esti imi place religia