| goldheart a întrebat:

Este vreun "iehovist" ( adica Martor al lui Iehova, cred ) dispus sa purtam o discutie pe tema biblica saptamana viitoare? (pe mess, bineinteles) Astept "oferte" si adrese de mail/id-uri. Multumesc.

3 răspunsuri:
| tbogdan22 a răspuns:

Sectantii astia sunt funny rau cand incearca se te convinga de ceva, o sa vezi ca te intreaba la inceput ce religie esti, si apoi au un set de citate, etc, standard care le parcurg, foarte bine gandite si foarte bine spuse, daca in discutie aduci argumente ce nu se incadreaza in vreun tipar se pierd.

| goldheart explică (pentru tbogdan22):

Ai mare dreptate, sa stii. I-am analizat putin si ...acum sunt ff confuza cu privire la doctrinele lor si-as vrea sa ma lamuresc...

| tbogdan22 a răspuns (pentru goldheart):

Uite daca vrei sa te familiarizezi si cu alte puncte de vedere lasa-l un mesaj cu id-ul tau de yahoo.
Eu sunt ortodox, dar pentru cultura mea generala am studiat si catolicismul, am avut discutii cu peroane din diverse secte, sau musulmane, am notiuni de ezoterism crestin, sa nu mai spum sa am avut o perioada in care am fost ateu, important este ca am depasit-o happy.
Sunt de parere ca nu trebuie sa te lasi influientata de parerile si de argumentele nimanui, ci doar sa le aduni ca sa te ajute sa iti faci propria opinie.
Nu poti merge pe o cale daca nu esti convinsa de aceasta, prin propriile argumente si trairi, altfel te vei razgandi la cele mai mici semne de intrebare, nu este nimic gresit in asta ci e firesc sa iti actualizezi parerile despre ceva in timp, asta este evolutie, dar de obicei nu radical.