| anonim_4396 a întrebat:

Imi este foarte greu sa postesc. Credeti ca daca n-as manca carne si as manca numai lactate, verdeturi etc. ar fi bine din punct de vedere religios?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Orice formă de post e mai bună decât să nu postești deloc,dacă e însoțit de comunicare cu Dumnezeu,disponibilitate de a face voia lui, iertarea altora etc, altfel e dietă, cură de slăbire. Dacă renunți la anumite mâncăruri pentru a te apropia de Dumnezeu, dovedești că spiritul e mai tare și mai important decât trupul dar trebuie să ai în vedere ce spune Dumnezeu despre post- Iată posul plăcut Mie dezleagă lanțurile răutății, deznoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriți și rupe orice fel de jug. Împarteți hrana cu cel flămând și adu în casa ta pe nenorociții fără adăpost, dacă vezi un om gol acopere-l și nu întoarce spatele semenului tău.Isaia 58-6-7

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia nu spune ca daca nu postim nu putem avea o relatie buna cu Dumnezeu.Mai mult, Dumnezeu vrea ca noi sa facem bine altora si sa ii ajutam, decat sa postim.Isaia58:5-7

| sublime89 a răspuns:

Cum ar putea fi "bine din punct de vedere religios"? Poate ar fi bine din alte privinte, dar religios, nu vad cum. De ce l-ar interesa atat de mult pe D-zeu ce mananci tu? Daca tot voia sa ne interzica anumite mancaruri, putea foarte bine sa le faca toxice pentru noi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Postul este un exercitiu de vointa.
Vegetarienii nu consuma mortaciuni iar veganii nici lactate sau oua.Si reusesc ani de zile.
Tu te vaiti pentru doua saptamani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Postul este o perioada de jertfa, de purificare, in care mancarea isi are rolul ei.insa daca nu poti,tine pe celelalte,infraneaza-ti limba,fa bine,ajuta-i pe ceilalti, cu vorba, cu fapta, cu gandul, roaga-te si altele.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu, nu ar fi bine. Nu trebuie sa privesti postul ca pe un lucru greu de indeplinit.Si inca ceva, postul nu inseamna doar sa nu maninci carne, lactate si oua. Postul mai inseamna si sa ierti pe toti care ti-au gresit, sa pastrezi curatie cu sotul/sotia(daca esti casatorit/a), sa-ti ceri iertare de la toti oamenii carora le-ai gresit, sa petreci mai mult timp rugandu-te, sa vorbesti mai putin, sa incerci sa pacatuiesti cit mai putin, sa nu asculti cintece lumesti, etc.

| piticull a răspuns:

E o prostie ce zici.
Astia de la TV spun ca nici painea nu mai e buna, nici oul ca are sare...
Mananca ce vrei,