| rusel a întrebat:

Buna la toti!
as vrea sa va intreb daca stiti vestea buna despre regatul lui Iehova care in curand ca veni?
daca da, va rog sa-mi spune-ti ce stiti, si ce schimbari trebuie sa facem in viata noastra casa putem trai in Paradisul promis de Iehova. cei care nu stiu as vrea sa se uite la pacina unde am postat intrebarea, si daca vor sa alle ce trebuie sa faca in viata lor adica ce schimbari ca sa primeasca viata vesnica, sa se uite la comentariile postate de cei care stiu, ce fel de oameni trebuie sa fim si ce schimbari trebuie sa facem in viata noastra!

70 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sunt cu basmele alea iar ai incurcat apa cu bautura? ce paradis ma paradisul ti-l faci aici si iadul tot aici
asa ca du-te in paradsul tau si lasene pe noi pactosii in paradisul terestru

| rusel explică (pentru RAY):

Asta e paradisul tau?
rautatea care exista in lume, si inselatorie, batjocoruri?

| RAY a răspuns (pentru rusel):

Ce scrii acolo il facem cu mana noastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru tine : ce parere ai despre LGBT (lesbiene, gay, bisexuali si transgen)? Cum ti se par tie?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Mie?
degustator pentru ca lucrurile astea nu sunt de la Dumnezeu, ci de la cel rau

| rusel explică (pentru RAY):

Corect!
si tu ai vrea sa faci rau cu mana ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Acum lamureste-ma si pe mine cum respecti tu partea cu "iubeste-ti aproapele" si partea cu "toleranta crestina".

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Ui-te sa fiu mai explicita, barbatul este creat sa fie cu o femeie
adica la momentrul potrivit!
eu imi iubesc apropiatii cu inima, ma refer la fratii la parintii si la prietenii adevaratii! daca am respect pentru ala de ex vecinul asta nu insemna ca il iubesc
in lumea asta sunt atatea lucruri care te fac sa judeci sa barfesti, dar lucru asta nu e bun, ca este cine sa judeca cel drept

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Crestini adevarati stiu care sunt lucrurile de la cel rau si care sunt lucrurile de la cel Drept
stiu multe lucruri despre Dumnezeu si mai ales ce vrea el de la noi casa fim fericiti si sa-i bucuram inima!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Si cu toate astea, tu te apuci sa-i judeci pe altii. Ii consideri dezgustatori.Printr-o simpla intrebare ti-am demonstrat ca nu esti capabila sa respecti partea cu "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", nu dai dovada de "toleranta crestina" si ai incalcat partea cu "nu judecati, ca sa nu fiti judecati". Pana acum ai 3. Mai vrei sa-ti pun alte intrebari? Atat ai inteles tu de la isus? Cat despre LGBT, asa ceva nu ti se pare normal dar un sarpe vorbitor da?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

hee hee ala mi-e aproapele? ala? lucuri degustatoate vrei sa le vad cu ochii buni?

| rusel explică:

Cred ca n-ai inteles nimichee hee)
eu vorbesc despre sf lumii cai rai vor muri si cei fideli vor trai, da casa ramanem fideli ce trebuie sa facem?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca Dumnezeu a zis sau isus iubiti ce este rau
mai de graba a zis aruncati de la voi ce este rau

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Daca am iubi ce este rau, cred ca vom ajunge sa facem rau asa ca trebuie sa uram raul casa nu-l facem. si poti pune cate intrebari vrei

| rusel explică:

Nu cred ca ma cunosti cu toate ca sunt fatalaughing
dar ti-e nu iti place de cat sa razi de alti, dar de ale tale nu vezi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Ia uimeste-ma... de ce LGBT sunt "rai"? Nu cred ca esti in masura sa zici ca sunt rai si cu atat mai putin sa te consideri tu mai buna decat ei. Din moment ce printr-o simpla intrebare tu ai incalcat 4 "reguli" crede-ma, nu vrei sa-ti mai pun si altele.

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Daca pui intrebari nu m omorilaughing)
si nu cred ca am zis ca sunt buna
daca baiatul a zis ca sunt bou nu ma cunoaste plus de asta nu sunt bou ca nu sunt baiat sunt fata...
eu nu cred ca in lumea asta exista cine-va perfect nici unu.
si cum spui tu de lgbt crezi a Dumnezeu a lasat pe pamant chestile astea?

| Stallone a răspuns:

Sa faci dintr-o secta e pacat.

| rusel explică (pentru Stallone):

Te rog eu sa fii mai explicit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Un sarpe vorbitor ti se pare mai normal si mai natural decat homosexualitatea?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Nici una nici alta!

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Te gandesti la sarpele care i-a vorbit lu eva?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Da. N-avea rost sa mai mentionez tufisul si magarul vorbitor nu?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

hee hee ok alta intrebare mai ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Cum iti definesti zeul : "poate sa faca aproape orice" sau "atotputernic"?

| rusel explică (pentru GalinaBlanca):

Din cate stiu Isus cand a fost batjocorat tintuit pe stalpul sacru fel si fel de lucruri urate i sa-ntamplat, el n-a zis nimic nici cand rau n-a avut nici vorba inpotriva celor rai, a zis este cine sa judece cel drept, ci cel drept este Dumnezeu!
eu daca urasc ce este rau asta nu insemna ca judec, tu crezi ca Dumnezeu ii place ce este rau cum a spus LGBT?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Eu pe Dumnezeu il numesc Sfantul.
eu nu cred in zei bine acum depinde la ce te-ai referit tu la zei sau la Dumnezeu.
si eu stiu ca el este atotputernic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

"Iehova" este un zeu. Daca este atotputernic, poate sa : minta, sa-l distruga definitiv pe isus, sa se faca vazut personal fara ca cei ce il vad sa moara, sa-l ierte neconditionat pe satana, sa ignore sau sa stearga liberul arbitru al oamenilor, sa creeze o Valhalla (daca nu stii ce inseamna, documenteaza-te) doar pentru atei si sa-i trimita pe toti crestinii in iad? Poate face toate aceste lucruri sau nu? Daca nu poate face chiar si un singur lucru, el nu mai este atotputernic.

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Ui-te fiecare crede in Dumnezeu asa cum simnte si cum considera, dar atotputernic insemna ca poate face orice gandeste-te a facut lumea,oameni,stelele, cerul, ingeri, tot este de la el! a facut lucruri frumoase nu rele sau rau, dar daca daca stramosi nostri n-au ascultat de el, de aia lumea crede ca Dumnezeu este un Dumnezeu rau dar de nu este rau,
dar daca el ar fi un Dumnezeu rau oare de ce a mai creat lumea, pamantul ca lumea sa-l locuiasca, de ce l-a mai dat pe unc Fiu al sau? pentru noi ca jertfa? El este un Dumnezeu iubitor. tu crezi ca el vrea sa ne vada suferind, suparati?