| rusel a întrebat:

Buna la toti!
as vrea sa va intreb daca stiti vestea buna despre regatul lui Iehova care in curand ca veni?
daca da, va rog sa-mi spune-ti ce stiti, si ce schimbari trebuie sa facem in viata noastra casa putem trai in Paradisul promis de Iehova. cei care nu stiu as vrea sa se uite la pacina unde am postat intrebarea, si daca vor sa alle ce trebuie sa faca in viata lor adica ce schimbari ca sa primeasca viata vesnica, sa se uite la comentariile postate de cei care stiu, ce fel de oameni trebuie sa fim si ce schimbari trebuie sa facem in viata noastra!

70 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca vine asa de curand, ma intreb: o sa ai timp sa inveti si tu, naibii, sa scrii pana atunci? Ca presupun ca si Iehova ala al tau are si el mandria lui; nu se uita la toti analfabetii!
Si, ce faci? Iti spamezi propria intrebare? Ca vad ca tu intrebi, tu raspunzi!

| rusel explică (pentru ardnaxur1961):

Era neaparat sa comentezi cu insulte?
tu niciodata n-ai gresit?, sa iti scape cateva litere in plus?
daca esti Destept, cred ca iti vei da tu seama, de ce am postat intrebarea...

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru rusel):

Nu. N-am gresit, din doua motive:
Primul ar fi ca stiu limba romana. E limba mea materna si ar fi o dovada de prostie cronica sa nu-ti cunosti propria limba.
Al doilea este existenta butonului "editeaza", care apare cand dai un raspuns si care iti permite sa corectezi imediat eventualele greseli de tastare.
Iar tu, decat sa sari, complet necrestineste, la gatul meu, mai bine te-ai gandi ca, daca scrii in halul asta, nu va avea nimeni rabdarea sa-ti citeasca postarile pana la capat. Nici eu n-am avut; dupa primele doua randuri, m-a batut limba ta romana si am renuntat. Probabil asta e si motivul pentru care simti nevoia sa-ti raspunzi singur la intrebare; altcineva nu se prea oboseste.

| rusel explică (pentru ardnaxur1961):

Se pare ca alti au inteles, si au avut rabdare, si chiar tu te dai batutlaughing?
Care zici ca cunosti limba Romana...nu vreau sa ma cert cu tine, dar de cat sa insulti mai bine nu mai comentezi.si te-am mai zis daca esti Destept iti vei da tu seama de ce am postat intrebarea.

| Dumnezău a răspuns:

In primul rand,nu stii sa scrii. Oare Yehova, YHWH, doreste si oameni prosti in asa-zisa sa imparatie? Normal ca ii doreste, nu degeaba fericiti sunt cei ce saraci cu duhul, dupa cum Yeshua ne invata.Adica va invata,ca va stie de naivi si creduli.

In al doilea rand,esti parte a cultului martorilor lui Iehova? Il cheama Dumnezeu,macar crestinii tipici se marginesc la a-i da doar cateva denumiri. Oricum, acest Iehova al vostru e imaginar.

In al treilea rand, regatul lui Iehova se traduce prin Armageddon, adica Judecata de Apoi, adica distrugerea acestei lumi.Masochism? Distrugerea lumii nu e o veste buna, nu cand ne asteapta o eternitate in asa-zisul Rai, alaturi de garantul raului si minciunii, Iehova/Dumnezeu.Omenirea nu e pacatoasa, doar proasta si directionata gresit de trenduri, snobism si efectul de turma.Dar daca un zeu crede ca se cuvine s-o distruga, atunci nu e zeul bun caruia i se face reclama.

Raiul nu este un Paradis, pentru ca un Paradis trebuie sa existe.Te-a facut religia si societatea sa crezi ca exista un loc unde te duci dupa moarte.Pentru ca,bineinteles,nu prea le convine ideea de moarte totala,neurmata de nimic.

Nu imi zice un Dumnezeu sau o religie ce fel de om sa fiu, pentru o banala recompensa.Voi, crestinii nu realizati, insa traiti in cel mai complex sistem de sclavie. Aveti sindromul Stockholm, dar nu sunteti constienti de asta.Sclavi obedieti ce baliti in fata recompensei promisa pentru cumintenie si pupincurism.Asta sunteti, niste sclavi ce nu merita nici macar executati pentru penibilul de care dau dovada.

| rusel explică (pentru Dumnezău):

Iehova in Romana nu Yehova sau YHWH, Tu sti sa scriihee hee
uita-te la tine cum ai scris, de partea, sau partea?
Daca nu intelegi ce scriu aicea, uita-te la ce ai scris Tu poate o sa intelegi ce vreau sa iti spun!
Noua Martori Lui Iehova n-i se spune ce sa facem prin intermediul Bibliei.
Suntem sclavi a lui Dumnezeu.
Si paradisul va veni incurand, asa spune Biblie si eu cred, nu spune luna, ora sau ceva de genu...Dar ne anunta ca va veni incurand, Doar ce-i rai vor fii distrusi care nu asculta de Dumnezeu asa spune Biblia, de acceia Noi Martori a Lui Iehova Suntem Nevoiti casa-i Predicam si altora vestea Buna despre Ragatul lui Iehova care va veni in curand, Si ce schimbari trebuie sa facem casa putem trai in Paradis, Biblia spune ca trebuie sa-i Demonstram prin Fapte Lui dumnezu ca-i slujim din inima, nu ca suntem fortati sau doar vorbele se gasesc la noi si fapte de loc...

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

In curand Iehova Dumnezeu va pune capat suferintei si va aduce paradisul pamantesc stabilit de El in cer.Acesta e singura solutie la problemele omenirii. Daniel2:44.Iar pentru a ajunge in paradisul promis, trebuie sa ascultam si sa aplicam ce spune Biblia, chiar daca acest lucru ar putea parea greu. 1Ioan5:3

| rusel explică (pentru danay72):

Ma bucur foarte mult ca ai raspunshappy
dar cine se va duce la cer, si cine va ramane pe pamant?
trebuie sa stii, si ce-i care se vor duce la cer, ce misiune au?

| danay72 a răspuns (pentru rusel):

144000 la cer si vor fi regi si preoti cu Isus pe o perioada de 1000 ani.Cei care vor fi pe pamant vor fi marea multime care vor trai intr-un paradis pamantesc. Apocalipsa5:9,10; 14:1-3.; 7:9, 14.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru danay72):

Da.Bravo.

| RAY a răspuns:

Ce sunt cu basmele alea iar ai incurcat apa cu bautura? ce paradis ma paradisul ti-l faci aici si iadul tot aici
asa ca du-te in paradsul tau si lasene pe noi pactosii in paradisul terestru

| rusel explică (pentru RAY):

Asta e paradisul tau?
rautatea care exista in lume, si inselatorie, batjocoruri?

| RAY a răspuns (pentru rusel):

Ce scrii acolo il facem cu mana noastra

| rusel explică (pentru RAY):

Corect!
si tu ai vrea sa faci rau cu mana ta?

| Wøodenpints a răspuns:

Păi,la mine e simplu. Bere şi ţâţe. Şi nişte jocuri video, filme, cărţi, pentru când mă plictisesc de tâţe.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru tine : ce parere ai despre LGBT (lesbiene, gay, bisexuali si transgen)? Cum ti se par tie?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Mie?
degustator pentru ca lucrurile astea nu sunt de la Dumnezeu, ci de la cel rau

| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Acum lamureste-ma si pe mine cum respecti tu partea cu "iubeste-ti aproapele" si partea cu "toleranta crestina".

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Ui-te sa fiu mai explicita, barbatul este creat sa fie cu o femeie
adica la momentrul potrivit!
eu imi iubesc apropiatii cu inima, ma refer la fratii la parintii si la prietenii adevaratii! daca am respect pentru ala de ex vecinul asta nu insemna ca il iubesc
in lumea asta sunt atatea lucruri care te fac sa judeci sa barfesti, dar lucru asta nu e bun, ca este cine sa judeca cel drept

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Crestini adevarati stiu care sunt lucrurile de la cel rau si care sunt lucrurile de la cel Drept
stiu multe lucruri despre Dumnezeu si mai ales ce vrea el de la noi casa fim fericiti si sa-i bucuram inima!

| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Si cu toate astea, tu te apuci sa-i judeci pe altii. Ii consideri dezgustatori.Printr-o simpla intrebare ti-am demonstrat ca nu esti capabila sa respecti partea cu "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", nu dai dovada de "toleranta crestina" si ai incalcat partea cu "nu judecati, ca sa nu fiti judecati". Pana acum ai 3. Mai vrei sa-ti pun alte intrebari? Atat ai inteles tu de la isus? Cat despre LGBT, asa ceva nu ti se pare normal dar un sarpe vorbitor da?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

hee hee ala mi-e aproapele? ala? lucuri degustatoate vrei sa le vad cu ochii buni?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca Dumnezeu a zis sau isus iubiti ce este rau
mai de graba a zis aruncati de la voi ce este rau

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Daca am iubi ce este rau, cred ca vom ajunge sa facem rau asa ca trebuie sa uram raul casa nu-l facem. si poti pune cate intrebari vrei

| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Ia uimeste-ma... de ce LGBT sunt "rai"? Nu cred ca esti in masura sa zici ca sunt rai si cu atat mai putin sa te consideri tu mai buna decat ei. Din moment ce printr-o simpla intrebare tu ai incalcat 4 "reguli" crede-ma, nu vrei sa-ti mai pun si altele.

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Daca pui intrebari nu m omorilaughing)
si nu cred ca am zis ca sunt buna
daca baiatul a zis ca sunt bou nu ma cunoaste plus de asta nu sunt bou ca nu sunt baiat sunt fata...
eu nu cred ca in lumea asta exista cine-va perfect nici unu.
si cum spui tu de lgbt crezi a Dumnezeu a lasat pe pamant chestile astea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Un sarpe vorbitor ti se pare mai normal si mai natural decat homosexualitatea?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Nici una nici alta!

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Te gandesti la sarpele care i-a vorbit lu eva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Da. N-avea rost sa mai mentionez tufisul si magarul vorbitor nu?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

hee hee ok alta intrebare mai ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Cum iti definesti zeul : "poate sa faca aproape orice" sau "atotputernic"?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Eu pe Dumnezeu il numesc Sfantul.
eu nu cred in zei bine acum depinde la ce te-ai referit tu la zei sau la Dumnezeu.
si eu stiu ca el este atotputernic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

"Iehova" este un zeu. Daca este atotputernic, poate sa : minta, sa-l distruga definitiv pe isus, sa se faca vazut personal fara ca cei ce il vad sa moara, sa-l ierte neconditionat pe satana, sa ignore sau sa stearga liberul arbitru al oamenilor, sa creeze o Valhalla (daca nu stii ce inseamna, documenteaza-te) doar pentru atei si sa-i trimita pe toti crestinii in iad? Poate face toate aceste lucruri sau nu? Daca nu poate face chiar si un singur lucru, el nu mai este atotputernic.

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Ui-te fiecare crede in Dumnezeu asa cum simnte si cum considera, dar atotputernic insemna ca poate face orice gandeste-te a facut lumea,oameni,stelele, cerul, ingeri, tot este de la el! a facut lucruri frumoase nu rele sau rau, dar daca daca stramosi nostri n-au ascultat de el, de aia lumea crede ca Dumnezeu este un Dumnezeu rau dar de nu este rau,
dar daca el ar fi un Dumnezeu rau oare de ce a mai creat lumea, pamantul ca lumea sa-l locuiasca, de ce l-a mai dat pe unc Fiu al sau? pentru noi ca jertfa? El este un Dumnezeu iubitor. tu crezi ca el vrea sa ne vada suferind, suparati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Eu te-am intrebat ceva si tu mi-ai raspuns altceva. Fie incerci sa eviti subiectul, fie inca nu esti capabila sa raspunzi. Mai documenteaza-te asupra bibliei, zeului tau si a altor lucruri de genu asta.
"dar atotputernic insemna ca poate face orice "... corect, asta ar fi definita la "atotputernic". Totusi, din biblie rezulta ca dumnezeu nu poate sa minta. Si daca stai sa te gandesti, nu poate sa faca nici ce te-am intrebat eu mai sus. Mai sunt multe alte chestii pe care zeul tau nu poate sa le faca. Cel mai corect ar fi ca atunci cand va definiti zeul sa ziceti "poate sa faca aproape orice".
Am o ultima intrebare :dumnezeu, isus si "sfanta fantoma" sunt personaje diferite sau sunt acelasi personaj?

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Nu pentru ca Isus a fost creat, Isus a avut un inceput spre deosebire Iehova Dumnezeu care nu are nici inceput nici sfarsit.Isus nici macar nu s-a gandit vrodata sa incerce sa Fie egal cu Tatal sau.BiBlia arata cu claritate ca Tatal este mai mare de cat Fiul. numai Iehova este cel atotputernic, asa dar el nu are egal.

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Dar sa nu uitam ca Biblia il numeste pe Iehova Atotputernic!
face orice lucru bun. poate facea si lucruri rele dar daca este un Dumnezeu bun la el nu se gaseste rau, asta nu inseamna ca daca nu face rau nu este atotputernic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Deci foarte pe scurt, cei 3 sunt :
a - personaje diferite
b - acelasi personaj

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Sunt personaje diferite

| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

Atunci ai o religie politeista.

| rusel explică (pentru anonim_4396):

Eu nu cred de cat in Dumnezeu asa simnte inima meahappy si sper ca ai auzit despre ragatul care trebuie sa vina in curand, dar zi-mi acum tu crezi sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru rusel):

"tu crezi sau nu"... nu, sunt ateu.

| KinoAndreea a răspuns (pentru rusel):

Da dar stii faza asta e la fel cu a te spanzura. Unii o fac pentru ca au avut un esec care il considera ei urias, in viata si considera ca vor sa schimbe ceva.De exemplu sa zicem ca o fata nu a avut niciun iubit pentru ca nimeni nu o placea dintre baieti si ea a hotarat sa se faca lezbiana doar pentru ca acolo a avut mai mult succes, cum e si in piesa lui Katy Perry -Firework in care in gay se uita atent la alt baiat si si-a dat seama ca si el era gay si s-a dus si la sarutat...nah.In melodia respectiva era vorba sa nu te lasi descurajat ( mai era si un copil cu cancer, si unu care jefuit de hoti) poti asculta piesa.

| rusel explică (pentru KinoAndreea):

Eu am citit in biblie, ca Iehova Dumnezeu,'' uraste ce este rau''
de aceeia si noi ca Dovada de iubire, pentru Dumnezeu trebuie sa uram raul,
lezby,gay,fornicatia,adulteru, imoralitatea, minciuna, vorbirea necuvincioasa, si etc.
Lucruri care vin de la cel rau, nu de la Dumnezeu...acuma iti pun eu intrebarea
Tu vrei sa consideri lucrurile astea bune? adica ceva Normal?

| KinoAndreea a răspuns (pentru rusel):

Chestiile astea cu gay, lesby etc., nu pare ceva NORMAL adica..nu e. Doar ca asa am gandit si am auzit si mi s-a spus si am ajuns la parerea asta.
Pana la urma fiecare cu gusturile lui.Gusturile nu se discuta.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

In primul rand vreau sa te laud pentru interesul tau daca acesta este sincer.Referitor la intrebarile tale in calitate de Martor al lui Iehova iti pot raspunde in felul urmator.Vestea buna despre regat este aceea ca Rregatul lui Dumnezeu condus de insusi Isus, va scapa omenirea de rautate, de moarte si va curata pamantul de toata stricaciunea, va instaura din nou Paradisul care era la inceputul omenirii si le va da viata vesnica celor care vor invia din morte cu conditia sa fie ascultatori.In primul rand pentru a beneficia de aceste masuri pe care Dumnezeul le ia pentru ca noua tutoror sa ne fie bine, trebuie sa invatam cat mai mult despre Iehova Dumnezeu, despre Isus si despre scopurile sale cu privire la pamant, trebuie sa facem aceasta printr-un studiu biblic gratuit cu un martor al lui Iehova.Invatand adevarul trebuie sa ne aducem viata in armonie cu ceea ai invatat,uneori fiind nevoie sa te schimbi(anturaje,obiceiuri,etc). Schimband unele aspecte si invatandd mai mult iti vei dori sa ii aduci inchinare adevaratului Dumnezeu, asta inseamna ca iti vei dori sa i te dedici lui, acest lucru il vei face printr-o rugaciune, in care ii promiti ca vei face vointa pentru totdeauna, faputl ca ai invatat mai multe despre el si ai o relatie de prietenie cu Dumnezeu te va ajuta sa le vorbesti si altora despre vestea buna despre regat si despre ceea ce tu ai invatat. Facand asa te vei boteza in apa si vei continua viata de crestin autentic.Vei intra sub protectia lui Dumnezeu Iehova, si vei putea duce o viata plina de satisfactiii alaturi de cei ce fac la fel.(Daca ai intrebari le astept).

| rusel explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Ma bucur foarte mult ca un adevarat crestin imi raspunde cu intrebari pe care le asteptam sa le aud si le si stima! dar vroiam sa le auda si cei care nu stiu ca de ex cei 2 baietii unu m-a facut bou si altul zice ce sunt cu basmele astea, poate ca iei nu stiu despre vestea buna, despre regat, si de aia vroiam sa aud ce stie lumea despre Dumnezeu si mai ales daca stie vestea buna despre regat, daca nu o stiu sa ne uite la comentarile postate de totii si sa vada, sa realizeaza care comentariu este corect, si sa afla si iei vestea buna despre regatul lui Iehova care va veni incurand. si ce trebuie sa facem si ce schimbari trebuie sa facem in viata noastra casa traim in paradisul, lui Dumnezeu!

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru rusel):

Sa sti ca uneori cei care aud,nu iau in seama si isi vor schimba punctul de vedere doar atunci cand se vor afla la stramtorare,multi stiu despre ceeste vorba dar ignora, nu vor sa dea importanta, pur si simplu, bineinteles ca asta nu e spre binele lor, nu stiu ce inseamna adevarata viata.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru rusel):

Cu unii din cei care ai zis ca a vorbit urat am mai discutat, insa ei sunt aici doar sa faca ce ai spus asa ca nu merita sa iti bati capul, merita ca cei ce manifesta interes asa ca tine sa cunoasca, Isus spunea sa nu dam cainol ce seste sfant nici sa nu aruncam perlele porcilo ca s-ar putea sa le calce in picioare, adsica arata dispret.

| rusel explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Multumesc pentru incurajare Frate!
sper sa mai comentam, casa-i invatam si pe alti despre Vestea Buna a Regatului, conteaza sa fim curajosi, si sa nu lasam pe nimeni sa ne inpedice sa nu predicam si Vestea Buna altora!

| rusel explică:

Cred ca n-ai inteles nimichee hee)
eu vorbesc despre sf lumii cai rai vor muri si cei fideli vor trai, da casa ramanem fideli ce trebuie sa facem?

| rusel explică:

Nu cred ca ma cunosti cu toate ca sunt fatalaughing
dar ti-e nu iti place de cat sa razi de alti, dar de ale tale nu vezi...

| Stallone a răspuns:

Sa faci dintr-o secta e pacat.

| rusel explică (pentru Stallone):

Te rog eu sa fii mai explicit!

Răspuns utilizator avertizat
| rusel explică (pentru GalinaBlanca):

Din cate stiu Isus cand a fost batjocorat tintuit pe stalpul sacru fel si fel de lucruri urate i sa-ntamplat, el n-a zis nimic nici cand rau n-a avut nici vorba inpotriva celor rai, a zis este cine sa judece cel drept, ci cel drept este Dumnezeu!
eu daca urasc ce este rau asta nu insemna ca judec, tu crezi ca Dumnezeu ii place ce este rau cum a spus LGBT?

Răspuns utilizator avertizat
| rusel explică (pentru GalinaBlanca):

In Biblie scrie ca crestini Adevarati nu folosesc crucea in Inchinare, si iti spun si de ce...
CRUCEA este venerata de milioane de oameni.insa adevarati crestini nu o folesesc...un motiv important este acela ca Isus Cristos nu a murit pe cruce.
Cuvantul grecesc tradus de obicei prin,, cruce'' este stauros. sensul lui principal este,, par sau stalp vertical''
Biblia arata:,,[stauros] nu se refera niciodata la doua bucati de lemn incrucisate intr-un anumit unchi...nimic din textul grecesc al[ Noului Testament] nu sucereaza ca ar fi vorba despre doua bucati de lemn.
dupa cum sitim Isus a murit dupa legea evreiasca, evrei ce-i care pacatuiau era data porunca de la Dumnezeu sa fie tintuiti pe un stalp, si iti explic de ce se folosea un stamp.
in locurile alese pentru executiile publice nu existau intotdeauna copaci.
De accea, se infigea in pamant un simplu par
pe aceest par, proscrisilor li se legau sau li se tintuiau mainile deasupra capului, si uneori si picioarele.
asta era legea la evrei, cu privire la pacat,
Cum stim ce-i care l-au tintuit pe Isus l-au crezut ca e vinovat, si au dat porunca sa fie tintuit pe un stalp, cu mainile asupre capului.
poti sa afli din cartea''CE NE INVATA in realitate BIBLIA?'' acolo afli si cine a spus ca Isus a murit pe Cruce.

| miriam18 a răspuns:

Nu conteaza in ce religie esti sau ce trebuie sa faci. Cel mai indicat este sa faci fapte bune, adica sa nu fumezi sa nu bei sa ajuti pe ce i sarmnai si cel mai important sa IL ai pe Dumnezeu in inima ta si sa te inchini numai Lui

| rusel explică (pentru miriam18):

Da!
dar de unde aflam noi despre Scopurile Lui Dumnezeu, si mai ales ce vrea El de la noi?

| Cunoostinta a răspuns:

Este foarte interesant, cand cei care se pricep sa critice, o fac fara sa le pese de parerea celui care vrea sa spuna ceva. Totusi Dumnezeu le spune, daca vor sa auda, ca gresesc, facand acest lucru. Tot El mai spune, ca daca poti sa faci un bine ( nu rau, ca e critica cu rea intentie) sa il faci, cand sta in puterea mainii tale. Totusi la majoritatea oamenilor, le place raul, deoarece o arata destul de clar prin vorbe sau fapte. Dumnezeu apreciaza binele facut (fiecare dupa cum poate si cat poate) nu raul. Si cel mai mare bine, este acela de a le face cunoscuta evanghelia (sau vestea buna - potrivit traducerii corecte in limba romana, deoarece evanghelie, nu este un termen care poate fi inteles de toti). Iar vestea buna, atrage si responsabilitati, pentru a avea parte de foloasele care le va aduce ea. Adica o persoana, dupa ce ajunge sa inteleaga bine, la ce se refera, va sti si ce schimbari are de facut, in viata si personalitatea sa. Mai multe detalii despre aceste lucrurii la:http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2012166