| anonomam a întrebat:

Buna,puteti sa-mi spuneti care sunt toate treptele monahale(egumen,arhimantrit,frate, staret, ...etc)?

Răspuns Câştigător
| fanernest123 a răspuns:

1. Frate
2. Rasofor = purtator de rasa. Adica poarta haina monahala dar nu este inca calugarit
3. Monah
(4. La batranete unii monahi primesc schima mare. Un set nou de vesminte ce simbolizeaza faptul ca acest monah este dedicat complet rugaciunii)
Egumen = staret = Monahul care conduce obsetea monahala.
Arhimandrit este un titlu onorific pentru anumit monahi.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am observat că te chinuie întrebări referitoare la probleme religioase. De ce oare? Biserica și mănăstirea sunt locuri unde se vorbește despre Dumnezeu. Dar te-ai gândit vreodată că poate el nu este acolo?