| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! Când vine Domnul pe pământ toți morții vor fi la fel cum erau înainte (adică dacă moare îmbrăcat în costum alb tot așa va fi și după aceea)?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Intrebarea ta necesita un raspuns mai complex.
Potrivit Bibliei vor fi 2 invieri: prima a celor drepti exact cand Domnul Hristos va veni, si a doua inviere a celor nedrepti va fi dupa o mie de ani dupa prima inviere.

Cei drepti vor avea trupuri imbracate in slava, trupuri care nu mai poarta amprenta pacatului, a bolii si a mortii. Nu vor fi nici goi, ci vor fi ca Adam si Eva inainte de caderea lor in pacat. (Ca numai dupa caderea lor au vazut ca sunt goi; deci pana atunci nu se vedeau goi).

Cei nedrepti vor fi inviati tot in trupurile muritoare. Cat despre hainele lor nu stiu cum vor fi, deoarece Biblia nu face nicio afirmatie in privinta aceasta. Ei vor fi inviati pentru a fi judecati. Imbracamintea acestora nu va avea vreo importanta, dar presupun ca va fi orice imbracaminte.
Sa nu uitam ca sunt religii in care mortii sunt imbracati in fasii de panza in mod complet (iudeii de exemplu). Nu cred ca vor ramane asa, deoarece toti cei rai inviati isi vor face planuri cum sa atace cetatea Ierusalim care s-a coborat pe pamant impreuna cu sfintii dupa cei o mie de ani.

3 răspunsuri:
| Justme1997 a răspuns:

Nu te-ai hotărât cu ce sa te îmbraci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu știu ca toți vor fi îmbrăcați în alb, deci le vor fi schimbate hainele

| Akdjncjs a răspuns:

Nu