| Andry01 a întrebat:

Ce parere aveti despre parintele Daniil Horga de la Calugareni? A fost cineva la el? Pe internet parerile sunt impartite. Eu vreau sa merg la el ca preot cu har, nu pentru practici..suspecte. Multumesc.

2 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Daca esti crestin ai si tu har :
"Căci în har sunteţi mântuiţi, prin credinţă, şi aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu; Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni."
(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel – 2/8, 9)
"Căci harul mântuitor al lui Dumnezeu s-a arătat tuturor oamenilor,"
(Epistola către Tit a Sfântului Apostol Pavel – 2/11)
Preotii, din cate stiu eu, pazesc Legea (cele 10 porunci), asa ca nu prea mai sunt sub Har :
"Cei ce voiţi să vă îndreptaţi prin Lege v-aţi îndepărtat de Hristos, aţi căzut din har;"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 5/4
Trebuie sa stii ce sa faci sa te mantuiesti, si vei primi har de la Dumnezeu. Daca citesti Evanghelia cu intentia de a o intelege vei gasi acolo tot ce ai nevoie ca sa ai TOT CE VREI si sa devii sfant (adica crestin adevarat).
O sa te intrebi probabil de ce crestinii sunt sfinti - iti dau doar un citat:
"Caci pacatul nu va avea stapanire asupra voastra, fiindca nu sunteti sub lege, ci sub har." (Rom.6:14)
Raspunsul complet ar fi ca pacatele se sterg la botez, si tot la botez crestinul este scos de sub Lege asa ca unde nu este Lege nu este nici calcare de Lege, prin urmare nici pacat (pacatul este calcarea de Lege)

| xZeRo a răspuns:

Buna ziua! Parintele acela este un om virtuos.
https://doxologia.ro/......i-fara-har