| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma gândesc foarte serios sa imi iau un telefon Xiaomi (redmi note 5/mi a2 lite) însă nu stiu pe nimeni care sa fi avut un telefon xiaomi, iar in review-uri de pe internet părerile sunt impartite. Voi ce părere aveti?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calm, astia care comenteaza sunt debili. Gindeste-te ca in India sunt lideri de piata. In China vind milioane de telefoane. Ai auzit de Xiaomi sa explodeze? Samsung au retras Note 7 de pe piata cu totul din cauza asta! Ca pret-performanta rup tot in momentul de fata. Ti-as recomanda un model Android One, ca mai recent cica baga reclame in MIUI. Eu am un Mi A1 de prin toamna si toata bune, plus ca am Android 8.1. Vezi ce magarete au facut Samsung mai recent cu update-urile.

| anonimg a răspuns:

Eu scriu de pe un Xiaomi Redmi Note 5 global version, și este varianta AI de pe gsmarena (seamănă identic cu Note 5 Pro).
Dacă îl iei pentru baterie (cum l-am luat eu) îl recomand; dar dacă îl iei pentru cameră, nu-l recomand.
Puteam să iau la banii aceștia un Samsung S7 edge sh și care arăta bine, care face poze cu mult mai bune decât Xiaomi; dar aș fi stat să plang lângă baterie, sau trebuia zilnic să iau după mine un power bank (încărcător de rezervă).
Nu l-am luat pentru poze, pentru că nu voi lua cu mine în cer și pozele sau filmulețele slow motion. L-am luat ca să îmi fac treaba cu el aici pe pământ.
Raport preț calitate este foarte bun. Are 4gb RAM și 64 interni, plus posibilitatea de a adăuga un card.
Să iei neapărat global version dacă vrei să meargă și pe rețelele din Romania.
Am vrut să iau un Asus cu baterie de 5000 mAh, dar am zis că îl voi lua pe acela care apare primul dintre acestea două.

| LPCTSTR a răspuns:

Mergi pe Samsung sau Hwawei că-s telefoane.

| gelu1970 a răspuns:

Mi a 2 lite

| RobertMoon a răspuns:

Noile Xiaomi sunt telefoane bune, dar cele de acum 2-3 ani sunt niste petarde, în China sunt telefoane populare, au specificații bune, design reușit (adică ce nu reușesc chinezii să facăhee hee ), dar totuși calitativ nu se vor compara niciodată cu Coreenii, americanii, pe termen lung și durabil știi ce zicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut eu. L-am ținut 2 ani, acum e la tata de vreun an, foarte bun telefon, încă merge ca nou.

| TwoSlicesPizza a răspuns:

Allview daca esti sarac, dar sa stii ca ele se strica rapid bateria ( adica in cam 1 an:)), in fine cel putin asa e lamine)
https://www.emag.ro/......DSRSN2BBM/

| Robert150103 a răspuns:

Nu ii asculta pe astia cu Samsung. Xiaomi e foarte bun, mai ales pentru pret. Daca chiar vrei unul, recomand xiaomi mi a2 lite deoarece soft-ul de facut de google si se misca foarte bine. Redmi note 5 are sora mea si e ok, doar ca interfata e cam naspa. Eu zic sa mergi pe mi a2 ca ai garantat 2 ani de upgrade-uri de la Google si e si stock Android, adica e Android simplu, fara toate modificarile inutile. Samsung-urile nu le recomand deloc, mai ales daca vrei un telefon cu Android-ul la zi. Samsung isi lasa telefoanele dupa un an si nu le mai upgradeaza. Parerea mea, mergi pe mi a2 lite, nu vei regreta, baterie buna, performanta buna, camera buna, pret foarte bun. Recomand! Si pentru cei se sunt curiosi folosesc Google Pixel ca telefonul meu. Niciodata nu m-a dezamagit!

| Georgiana100 a răspuns:

Nu mai umblati cu jafuri, oameni buni... Un Samung din 2017 ar fi cea mai buna optiune...