| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara!

Daca o fiinta supranaturala a facut lumea, de ce ne-a facut cu nevoia de hrana? Fiintele de pe Pamant se mananca intre ele. De ce a vrut Dumnezeu sa asiste la asa spectacol grotesc?

18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Spectacol grotesc?
Cind, in anii 70 in parcul Yellowstone lupii au fost căsăpiți aproape cu totul, s-a înțeles cel mai bine rolul prădătorilor in natura. Prin lipsa lupilor, s-au declanșat niste schimbări care au perturbat serios ecosistemul zonei. Astfel că în anii 2000 au trebuit să repopuleze zona cu lupi. Viețuitoarele trăiesc într-un echilibru perfect. Interesant e că e un echilibru sensibil, ușor de perturbat. Scoate doar o specie, și poți distruge chiar ale cateva zeci. De exemplu, daca ar dispărea albinele, oamenii ar fi muritori de foame. Adio fructe și legume! Dar și animale, care consuma plante care au nevoie de albine pentru a se înmulți. Deci toate au un rol pe planeta asta, nu e un spectacol grotesc. Că așa ni se pare noua, asta e altceva.

| Robert2526 a răspuns (pentru cristi202):

Daca ar disparea albinele( natural) cel mai probabil o alta vietate le-ar lua locul.
Deci nu ti se pare nimic grotesc ca fiintele de pe planeta asta sa se ucida intre ele si sa se manance una pe alta?

| cristi202 a răspuns (pentru Robert2526):

Care alta vietate? Nu veni cu chestii utopice. Eu am venit cu un exemplu real. De ce nu au luat locul lupilor alta vietate? Nu așa ar fi trebuit să fie, duoa cum spui tu?
Nu mi se pare grotesc. Daca mi s-ar părea, nu as mai minca deloc. Dar îmi place porcul (nu cand e in coteț, ci în farfurie), sau puiul, sau curcanul. Și aș fi fățarnic sa zic că ce maninc eu e fain, iar ce maninca alte ființe e grotesc.
De ce a lasat Dumnezeu lucrurile așa? Nu știm. Și de aceea nu putem să ne pronunțăm. Pe undeva, toate astea au un sens.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă. Dar fiindcă nu este așa, întrebarea nu are sens.

| Robert2526 a răspuns (pentru sadrian46):

Ok, mergem mai departe atunci, biologic vorbind atunci. De ce am evoluat avand nevoie de hrana?

| sadrian46 a răspuns (pentru Robert2526):

Pentru că altfel nu puteam. Numai plantele mănâncă pietre. De undeva trebuie să iei energia necesară vieții.

| Wr3nch a răspuns:

Ca pedeapsa ca nu am vrut sa stam cuminti, si ne-am dorit cunoastere. Pentru ca daca nu se papa din fructul oprit nu stiam ce e bine sau rau.

| Robert2526 a răspuns (pentru Wr3nch):

Pai daca am mancat fructul ala. inseamna ca si inainte de el, tot mancam. Ce mancam?

| Wr3nch a răspuns (pentru Robert2526):

E povestea simbolica cu pacatul originar. Ca daca adam si eva sedeau cuminti si nu mancau, eram si acum in paradis. Dar ca pedeapsa ca 2 oameni care nici macar nu intelegeau conceptul de nesupunere si pedeapsa nu au ascultat, toti oamenii sunt atinsi de pacatul originar, si condamnati sa isi castige mantuirea.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu ne-a făcut cu nevoie de hrană, ci căderea omului l-a făcut dependent de hrană, apă, aer, etc.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pentru ca asa n-ar mai exista shaorma

| Pocait01 a răspuns:

Din contră. Este o binecuvântare. Dumnezeu a făcut posibilă viața în continuare fără prezența Sa obligatorie pentru a da posibilitatea unui timp în care omul să-și continue existența și să-l salveze.
Nu este nimic grotesc în a vâna pentru a supraviețui, dar îi mulțumim Domnului că trăim vremuri în care auzim oameni că fac mofturi la mâncare.

| sadrian46 a răspuns (pentru Pocait01):

Fără prezența Sa obligatorie. Îmi place de tine. Cam așa este, Dumnezeu este absent de pe aici, are alte treburi.

| Pocait01 a răspuns (pentru sadrian46):

De ce este absent, totuși? Pentru că noi L-am alungat. Sau mai precis spus, noi ne-am răzvrătit împotriva Lui. Dacă El a spus să nu mințim, de ce o facem? Dacă El a spus să nu curvim, de ce populăm atât de mult site-urile de pornografie? Dacă El a spus să ne iubim aproapele, de ce ne omorâm între noi cu arme și vorbe? Ba mai mult, trântim și vreo două vorbe "da ce rău fac dacă..." sau "ba nu! este bine să fac așa!"
Dacă El a spus să ascultăm de Fiul Său(Mat. 3:17), de ce NU o facem? Ba mai mult, Îl omorâm.
Pentru că "odată venită Lumina în lume, oamenii au iubit mai mult întunericul decât lumina, pentru că faptele lor erau rele."

Cum să întervină Dumnezeu în ajutorul omului rău, a cărui fapte sunt, evident, rele? Tu ai ajuta un om pe care-l iubești la prepararea otrăvii pe care vrea să o bea? Sigur că nu!

Ba mai mult decât atât. Dumnezeu când l-a creat pe om din Pământ l-a pus stăpân peste acesta și omul era supus lui Dumnezeu. Dar Satana l-a mințit pe om, acesta nu a mai avut completă încredere și supunere față de Dumnezeu și s-a vândut Satanei deci nu mai este sub directa autoritate a lui Dumnezeu ci a Satanei(Efes. 2:1-2, Ioan 14:30). Deci nu doar că Dumnezeu în cele mai multe cazuri nu vrea să ajute păcatul, dar nici acolo unde chiar ar fi nevoie de ajutor nu poate interveni pentru că oamenii respectivi nu sunt ai lui ci ai Satanei, moștenire primită de la părinți.
De aceea noi toți pocăiții vă aducem vestea bună și vă spunem că Dumnezeu vă iubește și dorește să vă înfieze din orfelinatul Satanei ca să vă dea un viitor și o nădejde(Ier. 29:11), să vă păzească ca să fiți împreună lucrători cu El(Matei 5:14), dar asta se poate întâmpla DOAR dacă și voi doriți să fiți copiii Săi ascultând de El, crezând în El și făcând fapte demne de credința voastră.

| sadrian46 a răspuns (pentru Pocait01):

Tu ai ajuta un om pe care-l iubești la prepararea otrăvii pe care vrea să o bea? Sigur că nu! Să nu fii așa de sigur. Și nici să nu fii așa de sigur pe tine. Dar nu am nici o intenție să compar ceea ce aș face su nu aș face eu tu, și ce face sau ce gândește Dumnezeu.
vă spunem că Dumnezeu vă iubește. Care Dumnezeu, cel al vostru? Și dacă noi îl negăm și nu ne pasă de el, ne iubește în continnuare? Și ce face dacă ne iubește? Sau ne iubește teoretic?
DOAR dacă și voi doriți să fiți copiii Săi ascultând de El. Uite eu nu doresc. Sunt fiul părinților mei, iar nu al unei ființe despre care tu știi din auzite și crezi prin repetare în fiecare sâmbătă sau duminecă, depinde de ce fel de pocăit ești.

| cristi202 a răspuns (pentru Pocait01):

Frumos răspuns!

| Pocait01 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu este Dumnezeul cuiva, este Dumnezeu și atât. El este Creatorul. Cel care a creat ce noi am stricat. Nu contează cine crede, sau cum crede, sau ce crede despre El.

Da, El ne iubește în continuare și lucrul acesta s-a arătat la cruce. Ne iubește atât de mult încât dacă dorim să ieșim din starea noastră penibil de păcătoasă ne primește ca și copii ai Săi în casa Lui ca și moștenitori ai Săi pentru că pentru asta ne-a creat și după ce am căzut în păcat S-a dat pe Sine ca jerfă pentru noi iar acum stă la dreapta Tatălui și mijlocește pentru noi.

Dar dacă tu crezi că prin iubire înesamnă să te ajute la jocurile de noroc, să-ți dea sănătate să vorbești urât sau să-și încalce dreptatea venind să facă ce vrea El pe teritoriul Satanei a cărei stăpânire noi i-am dat-o... atunci te înșeli.

Da, știu din auzite pentru că de aceea mi-a dat Dumnezeu auz(Rom. 10:17), iar credința ne-a dat-o tot Dumnezeu ca să ne poată salva astfel(Luca 17:3-6; Efes. 2:8).

Prin "Să nu fii așa de sigur." la un exemplu ce aparține bunei morale înțeleg că degeaba continui subiectul dragostei cu tine. Dar să știi că decât să vezi și să înțelegi dragostea fiind parțial paralizat și în dureri la spital(așa cum a pățit o persoană din familie care ulterior s-a și botezat FA 19:4-5), mai bine o cunoști mergând la Biserică, citind din Cuvântul lui Dumnezeu și rugându-te ca Domnul să-ți schimbe în bine felul de a gândi și comporta, adică să te pocăiești și să primești și tu ceea ce oamenii din vechime nu aveau posibilitatea: Duhul Sfânt(Ioan 14-17).

| calutulfericit a răspuns:

Dumnezeu e un prieten imaginar,care folosit ca analgezic pentru mintea umana.
Existenta lui Dumnezeu este imposibila,avand in vedere ca el iti cere sa CREZI in el.
Am o sticla de apa pe masa si o vad ca exista, ii simt pe limba, are gustul de plastic, ii miros mirosul de plastic vechi sau nou(dupa caz), ii aud sunetul de sticla franta, cand o strang.Toate cele 5 simturi omenesti.

Sticla aceea are un rol indispensabil mie,car apa cu ea oriunde doresc.(daca e performanta,adica electronica car apa si unde doresc si ramane rece pentru o buna perioada).

Sticla aia STIU CA EXISTA,STIU CE ESTE SI STIU SI CE BENEFICII INDISPENSABILE MIE IMI ADUCE.

Pe Dumnezeu nu l VAD, nu-l AUD, nu-l SIMT, nu-l MIROS, nu-l gust.
DECI NU AM NICIO CERTITUDINE CLARA CA EXISTA.

P.S. Cine imi aduce ca si contraargument exemplul cu Einstein, profesorul si creierul, e mic copil.In ziua de azi poti sa tii vezi creierul la RMN sua la CT.
Dar in sine exemplul e prost toata lume are creier LOL.

Revenind.

Daca n am CERTITUDINE CA DUMNEZEU EXISTA,de unde stiu ca tot ce mi se intampla bun e datorita lui?

Raspunsul crestinului:trebuie sa crezi!

PAI SCUZATI MA happy,daca o sticla o vad o aud,o miros,o simt,o gust si ii vad clar beneficiile,normal sa STIU CA EXISTA.

Insa pe Dumnezeu nu l vad,nu l aud, nu-l miros, nu-l gust, nu-l simt, N AM CERTITUDINE CA EXISTA si N AM CERTITUDINE CA EL E RESPONSABIL DE BINELE DIN VIATA MEA.
(ca nu i singurul zeu de care am auzit de pe planeta si nici singurul complet cum cred crestiniihappy )

p.s. simtitul de bine e doar efectul unor reactii chimice in mintea ta.happy
Concluzie: o sticla e o certitudine, Dumnezeu nu.Cu asta am zis totul.happy