| papushikadulcee a întrebat:

Buna Seara! Este adevarat ca este pacat sa te duci la biserica in acea perioada a lunii la fete? Funda! Daca scrie in bibles spuneti-mi unde!

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns:

Oricat de stupid si absurd pare, este considerat pacat.

| dragos9234 a răspuns:

Nu este pacat, este prostie pura.
Du-te si intreaba popa.

| dracu14 a răspuns:

Da,stiu ca e ciudat dar e considerat pacat...

| Kattan a răspuns:

Se pare ca Dumnezeu discrimineaza...
http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o
http://www.youtube.com/watch?v=p-RGN21TSGk
... makes you think.

| Macabre a răspuns:

Este MARE păcat, uite :
„Femeile cele cu scurgeri de sânge obişnuite lor, să nu se atingă de cele sfinte până în a şaptea zi, dispune canonul 2 al Sf. Dionisie ca şi al 7-lea al lui Timotei. Acestea porunceşte pe legea veche, ba nici să se împreuneze cu bărbaţii, care să se întâmple ca din acestea să se nască slabi, bolnavi cei zămisliţi atunci. De aceea şi dumnezeiescul Moise a ucis pe tatăl copilului celui lepros, deoarece din cauza neînfrânării lui n-a aşteptat curăţirea femeii. Iar ceea ce se va necinsti în timpul necurăţiei sale şi se va atinge de dumnezeieştile taine, poruncesc a fi neîmpărtăşiţi 40 de zile."
„Iar în privinţa femeilor, care au curăţirea lunară, dacă se cuvine, aflându-se ele aşa, să intre în casa lui Dumnezeu, socotesc că şi a întreba este de prisos; deoarece cred că nici ele fiind credincioase şi cucernice n-ar îndrăzni aflându-se aşa, sau să se apropie de masa cea sfântă, sau să se atingă de Trupul şi de Sângele lui Hristos; căci nici ceea ce avea curgerea sângelui de 12 ani, nu s-a atins de El spre vindecare, ci numai de poalele Lui; dar este lucru neprihănit a se ruga, oricum ar fi cineva, şi a-şi aduce aminte de Stăpânul, oricum s-ar afla, şi a se ruga spre a dobândi ajutor; iar cel ce nu este cu totul curat şi cu sufletul şi cu trupul, se va opri de a se apropia de cele sfinte, şi de Sfintele Sfinţilor."

| GsvMcmxc a răspuns:

Oamenii nu au habar ca baiatul ii plin de ''Har,, si ii invarte ca pe zar.Pacatele sunt motive clar menite sa-ti darame psihicul.Numai va lasati viata sa va fie controlata de impostorii.Merg la fete cand vreau eu, nu imi ingradeste nimeni viata si nu ma ghidez dupa idei absurde si stupide.Cand sistemul de valori nu functioneaza normal, intr-o lume condusa de valori materiale calea este o sinucidere morala.

| petronela1999 a răspuns:

Da este păcat, iar dacă te duci la biserică în acea perioadă trebuie să stai lângă uşa de la intrare, nu ai voie să umblii prin biserică.