| anonim_4396 a întrebat:

In cadrul slujbei de cununie ortodoxa se face vreun juramant? Ma refer la intrepretarea momentului de dupa inconjurarea mesei cu Isaia dantuieste cand mirii pun pe rand mana pe Sf. Evanghelie si Sf. Cruce iar dupa preotul zice "Iata fiilor prin punerea mainilor [...]ati savarsit juramant ca veti pazi legatura voastra curata[...]". Multumesc

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu se face, dar se spune ca ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat