| Gabriel1254 a întrebat:

Buna seara, sunt nou aici si am o intrebare, ce se face cu prosopul si lumanarea care ti se da dupa pomenirea mortului? Nu a fost o inmormantare ci un fel de pomenire unde era mancare de pomana pe masa si preotul era acolo in fata mesei si mie mi-au dat un prosop cu o lumanare din care nu stiu ce sa fac cu ele. Mai va rog un lucru, nu doresc raspunsuri la gluma.Multumesc.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai o locuință stabilă și suficient loc în ea, ca să păstrezi lucrui importante și valoroase poți să le păstrezi.
Dar nu este păcat să le folosești, dar în mod pios sau nedegradant.
De exemplu lumânarea când te rogi acasă, sau la biserică. iar prosopul ca să te ștergi pe mâini sau pe corp.

| Gabriel1254 explică (pentru sadrian46):

Va multumesc frumos pentru raspuns.Doamne ajuta.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu trebuie să faci ceva anume cu ele, dar totuși ar fi frumos să nu le arunci.

| Gabriel1254 explică (pentru Florin9Florin9):

Atunci pot folosi prosopul la curatenie, ca de exemplu la bucatarie? si lumanarea sa o pun la morti?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Gabriel1254):

Da, e ok.

| Gabriel1254 explică (pentru Florin9Florin9):

Multumesc frumos pentru raspunsuri.Doamne ajuta.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Gabriel1254):

Cu plăcere, poate vor fi unele persoane, cum ar fi acele babe care te obligă să stai în genunchi în biserică sau care îți zic că e mare păcat să mergi la biserică fără bani, și alte lucruri, mai pe scurt care duc lucrurile puțin la extrem, și să-ți zică e nu e ok să faci curățenie cu prosopul, dar tu să nu te stresezi. Doamne ajută!