| Badaio11 a întrebat:

Buna ziua TPU,

Sambata urmatoare urmeaza sa ii fac tatalui meu parastasul de 40 zile. La biserica cimitirului unde a fost inmormantat mi s-a cerut sa duc 3 galeti + 300 de lei doamnei de la lumanari + cinstea preotului pentru pomenirea de la mormant. Ce simbolizeaza aceste 3 galeti? Si ce face tanti de la lumanari cu cei 300 de lei? La inmormantare am mai platit o pe aceeasi tanti ca sa duca apa zilnic la mormant. Acum mi se par absurde solicitariile ei. Plus ca eu sunt din Bucuresti iar aici trebuie sa chem un alt preot pentru pomenire cu invitatii. La bis de langa Bucuresti unde l-am inmormantat pe tata, preotul nu a acceptat sa vina alt parinte la slujba de inmormantare ori parastase dar a si refuzat sa vina in Bucuresti, mentionand ca el este in parohia lui. Sunt nevoit sa apelez la mai multi preoti, mai multi bani. Pe zi ce trece devin ateu... Sunt dezamagit profund de Preotimea Bis. Ortodoxe Romane. Ce parere aveti despre toate acestea? Eu nu prea ma pricep cu datinile, am 26 de ani, sunt baiat si nu cunosc f multe despre obicieiuri si spaga data ca sa te ierte Dumnezeu!
Multumesc frumos!

29 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Dar ce răi pot fi unii oameni! Poate bietul preot nu are bani să-şi bage benzină în maşina luxoasă sau poate îi trebuie bani să-şi întreţină vila cu piscină sau mai nou(nou pentru mine că aceste lucruri se întâmplă de mult timp)am înţeles că se fac licitaţii pentru straie preoţeşti cu pietre swarovski şi o vrea omul să-şi ia şi el una!

Şi acum lăsând ironia la o parte, ai impresia că pe tatăl tău îl mai ajută cu ceva pomenile şi banii aruncaţi pe fel şi fel de tradiţii idioate care nu au nici cea mai mică legătură cu Hristos şi cu apostolii? Fii serios!
Concluzia e una singură: România îşi merită soarta!

| William a răspuns:

Nu le mai da bani, simplu. Daca nu vor sa isi faca treaba ii reclami.

NOname
| NOname a răspuns:

Asta păţeşti, dacă te laşi manipulat de dogme cretine şi de proclamatori ale superstiţiilor, şarlatani lacomi, profitori, josnici şi ipocriţi.

O înmormântare decentă şi fără zarvă şi idiotisme, cred că este un mod mult mai bun de a onora amintirea unui om. Dar este trist când totul se rezumă la popi, bani, găleţi, babe, bani şi, ah da, bani.

Nici să mori nu te lasă liniştit. Ce e mai josnic decât să profiţi de durerea unui om? Şacalii naibii!

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Nu ai iubit intens, in schimb urasti intens!

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Şi urăsc intens, desigur, dacă-mi dai motive!
Tu văd că tot încerci să-mi amplifici intensitatea. Dar stai liniştit, n-ai nicio şansă - eşti prea neînsemnat.
Cel mult te pot despreţui pentru idei şi gesturi despreţuibile.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Vai, ce mult regret ca de la nivelul micimii mele nu ma pot ridica la inaltimea magnificei tale personalitati!

| Badaio11 explică (pentru Jardelin):

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri. In procedura Sfantului Sinod totul pare foarte simplu. Asa cum stim cu totii ...coliva, lumanari, vin. Fara alte cheltuieli suplimentare ori obiecte gen galeti etc. Insa exista o fraza prin care biserica accepta anumite " obiceiuri " numite locale ori pagane. Banuiesc ca f multa lume a plecat capul respectand " obiceiul local ori pagan " fapt ce le-a usurat portofelul.

| milan9 a răspuns (pentru Jardelin):

Daca ii dai 300 poţi sa îi iei în schimb toate lumânările de pe masă happy, iar găleţile, găleţile poate să i le dea în cap, pentru că nu fac parte dintr-o ţinută obligatorie. Dacă există totuşi o simbolistică, NU există una obligatorie în Biserica Ortodoxă, nu?

| Jardelin a răspuns (pentru milan9):

Prietene cred ca te adresezi cui nu trebuie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

N-ar trebui sa fii gelos pe persoane care pot sa spuna lucrurilor pe nume, pentru ca prin ele vorbeste duhul sfant

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, tocmai de aia am facut o plecaciune pina la pamint!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Ti-ai mai batut joc de-o virtute

| danay72 a răspuns:

Ai zis bine, sunt doar datini, nimic nu are un temei biblic. Apoi Isus a zis gratis ati primit, gratis dati.Matei10:8.Totul e doar o afacere de care si Dumnezeu s-a saturat. Apocalipsa18:4

| anonimg a răspuns:

Eu zic sa iesi din biserica aceasta cautand adevarul in Sfintele Scripturi; caci biserica ortodoxa n-are nici in clin nici in maneca cu Dumnezeu.
Iar in privinta tatalui tau, nu te mai osteni pentru pomeni si parastase, deoarece tot Biblia spune ca un om mort nu mai are nevoie de asa ceva, ci de mancare si bautura are nevoie doar cand este viu. Daca intrebi ortodocsii de ce fac pomeni, toti iti vor raspunde in cor -impreuna cu preotii lor: "Ca asa se face"; dar nu vei gasi vreun raspuns rezonabil, deoarece nici nu exista. "Asa se face" ca orbii conduc pe alti orbi; toti vor cadea in groapa.

""Vino dupa Mine", i-a raspuns Isus, "si lasa mortii sa-si ingroape mortii."" (Matei.8:22)
Cuvantul acesta pentru tine este.

| Esperança a răspuns (pentru anonimg):

Corect ceea ce spui, dar mulţi văd, puţini înţeleg!

| milan9 a răspuns:

Taxe ce nu ar trebui sa existe... Aviz plozilor si adolescentilor care vor sa se faca preoti: sa se faca doar daca sunt pregatiti sa se si sacrifice ei pentru Biserică şi nu să sacrifice ei Biserica pentru interesele lor.
Iar dacă acei tinerii ce doresc o astfel de misiune de fapt sunt pe interes atunci n-au decat sa se ocupe de bisnita dar sa lase in pace Biserica.

| milan9 a răspuns:

Vaz ca ies sectantii sa faca reclama la unicitatea fiecareia din cele 40000 de secte aparute ca ciupercile in ultimul secol...

Câte "direcţii corecte" pot exista, din moment ce Hristos a mărturisit că Biserica este Una singură, alături de care va rămâne până la sfârşitul veacurilor:
- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27

Sau:
"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi BISERICA MEA şi porţile iadului nu o vor birui."( Matei 16, 18. )
"Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin."( Matei 28, 20. )

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni TOATE CONTRADICTORII...

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura.

| milan9 a răspuns:

Pomenirile care se fac pentru sufletul semenilor noştri sunt FAPTE DE MILOSTENIE!
Milostenia este o formă de a face fapte bune. De aici pleacă diferite forme şi ocazii de concretizare a milosteniei.
Aşa cum te poţi ruga pentru sufletul cuiva şi Dumnezeu primeşte rugăciunea, tot la fel, o milostenie- ca faptă bună- făcută pentru cineva (consacrare sau "dedicaţie" fără de care însăşi acea faptă bună nu ar fi existat) este primită de Dumnezeu...

Tot ce se face la biserică pentru ei nu reprezintă decât forme ale rugăciunii.
Actele de milostenie sunt ca nişte "dedicaţii", ca un alt fel de rugăciune sau efort. Unul indirect.
Sunt de fapt propriile noastre fapte bune, dar pentru că ele au fost ocazionate de amintirea celor dragi, indirect ele sunt DATORATE deci celor pentru care ne rugăm. E ca o rugaciune MATERIALIZATA. Una insotita si de ceva concret, ce poate ajuta semenilor...

| milan9 a răspuns:

Tot ce se face la biserică pentru ei nu reprezintă decât forme ale rugăciunii.
Actele de milostenie sunt ca nişte "dedicaţii", ca un alt fel de rugăciune sau efort. Unul indirect.

Sunt de fapt propriile noastre fapte bune, dar pentru că ele au fost ocazionate de amintirea celor dragi, indirect ele sunt DATORATE deci celor pentru care ne rugăm. E ca o rugaciune MATERIALIZATA. Una insotita si de ceva concret, ce poate ajuta semenilor...

| milan9 a răspuns:

Scuze, am mai spus asta, dar pentru ca postarea si intrebarea cu pricina este aceeasi, reiau idea...
"Trebuie sa recunoastem cu totii ca cei prezentati in acele filmulete chiar NU au ce cauta in misiunea preoteasca...
Si nu inteleg de ce nu sunt dati afara de la prima abatere astfel de oameni nepotriviti - cei mai mari dusmani ai Bisericii Ortodoxe.

Exista si astfel de cazuri regretabile.
Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei..."

| milan9 a răspuns:

Cuvantul "obiceiuri" sau "traditii" se poate referi atât la "obiceiurile corecte ale crestinilor" cât şi la cele greşite ale grecilor spre exemplu.

Deci, în analiza cuvântului OBICEI-OBICEIURI, trebuie ţinut cont de context:

Iată, aici este vorba de OBICEIURI SFINTE ale CREŞTINILOR:
Fapte 16, 21:"Şi vestesc obiceiuri care nouă nu ne este îngăduit să le primim, nici să le facem, fiindcă suntem romani." (acuzatorii păgâni se refereau la "obiceiurile" sfinte ale apostolilor)
"Nu vă lăsaţi înşelaţi. Tovărăşiile rele strică obiceiurile bune." I Corinteni 15, 33 etc…

Sectanţii ar trebui să se îngrijoreze foarte tare chiar, pentru că printre singurele locuri în care cuvântul "obicei" este folosit CRITIC este următorul:

"Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este OBICEIUL UNORA, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea." Evrei 10, 25

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni TOATE CONTRADICTORII...

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singură...

| milan9 a răspuns:

Pomenirile care se fac pentru sufletul semenilor noştri sunt FAPTE DE MILOSTENIE!
Milostenia este o formă de a face fapte bune. De aici pleacă diferite forme şi ocazii de concretizare a milosteniei.
Aşa cum te poţi ruga pentru sufletul cuiva şi Dumnezeu primeşte rugăciunea, tot la fel, o milostenie- ca faptă bună- făcută pentru cineva (consacrare sau "dedicaţie" fără de care însăşi acea faptă bună nu ar fi existat) este primită de Dumnezeu...

| Naяutσ a răspuns:

I-as da peste bot femei cu lumanarile, ii dai 3 galeti si s-o i-a dumnezeu.

| Jardelin a răspuns:

Pai, tu devii ateu din cauza unor popi?! Unde ti-e ratiunea? Popii sint trecatori, dar credinta cea corecta, ramine! E normal din cauza smintelii unor preoti sa te indepartezi de Dumnezeu?

Si pe mine m-a stropit un popa cu masina cind a trecut printr-o balta si nu am devenit ateu din cauza asta!

| YesViRginia a răspuns:

Imi pare nespus de rau ca ai ajuns sa fi astfel prostit.Ar trebuii sa cauti un om serios si sa il inmormantezi pe tatal tau sau sa il arzi, asa cum faceau si stramosii nostri. Vrei sa se linisteasca sufletul tatalui tau? 3 galeti si bani preotului nu vor ajuta sufletul tatalui tau.Incearca totusi in aceste 40 de zile si in restul vietii tale daca se poate, sa fi un om mai bun la inima, sa ajuti pe cel in necaz si cel care crezi ca-l poti ajuta.Lasa de la tine si devino bland.Preocupate de sufletul tau si mai putin de trupul tau in aceste zile de jale.Imi pare rau pentru suferinta ta, dar sa stii ca toti ajungem acolo.Maine poti fi si tu acolo.Grabeste-te si linisteste-ti inima si sufletul.Mentaltut e id-ul meu in caz ca vrei sa ma intrebi ceva.

| marYmaraYa a răspuns:

Problema este ca tu nu tiai ales singur religia ci ai mostenito de la parintii tai. Daca tea-i fi nascut cu 5 case mai incolo poate erai catolic si aveai alte probleme sau nelamuriri.Ca sa-ti dai seama daca ai pornit pe un drum bun sau gresit trebuie sa consulti o harta.In cazul asta fiind Biblia.Acolo spune printe altele ca multi oameni respecta traditii si obiceiuri omenesti in locul cuvantului lui Dumnezeu.Parastasele si toate lumanarile nu au nici o valoare in fata lui Dumnezeu si nu ii sunt de nici un ajutor tatalui tau.Studiind Biblia vei intelege ce-i place lui Dumnezeu si ce nu-i place.Pt. mai multe inf.vezi www.jw.org.