| Raya2 a întrebat:

Bună, știe careva sigur dacă trebuie sa plătești când te spovedești?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu le da idei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic că da, dar să îi prezinți că dorești să faci o danie către bsiserică.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am dat de fiecare data cativa lei!

| CostinAlamariu a răspuns:

NU, nu trebuie să plătești și mai mult de-atât, e un păcat EXTREM de mare (numit păcatul simoniei) să ceri bani pentru sfintele Taine. Dumnezeu a dat gratuit harul preoției preotului deci tot gratuit trebuie să-l împărtășească cu laicii.

Dacă dai peste un preot care îți cere bani pentru oricare dintre Sfintele Taine te rog să-i scrii o scrisoare sau un email episcopului locului ca să-l "urecheze" pe preotul respectiv.

| Raya2 explică (pentru CostinAlamariu):

Mulțumesc mult pentru răspuns

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
Nu este normal să plătești, dar de fiecare dată dacă te duci la un preot al bisericii, îți va lua bani dacă îi dai, sau mai mult de atât, îți cere el. În schimb, dacă te duci să te spovedești la un stareț al unei mănăstiri, acela nu îți va lua bani, nici dacă îi dai tu de bună voie (nu îi va lua), nici nu îți va cere el. Dacă vrei să faci bine acelei mănăstiri, pui 10, 20, 30, 40 (cât ai) lei în cutia milei. Dar, starețul nu îți va cer bani, în schimb un preot de biserică..., nu se știe.
Sănătate!
Doamne ajută!