| Iuliana95 a întrebat:

stie cineva cum a aparut catolicismul in Romania?

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Buna.
Catolici sunt dintotdeauna in Romania (minoritari). Mai ales in regiunile unde sunt sasi (nemti.) si-au pastrat odata cu venirea lor in Romania si credinta, traditiile, infiintand familii.
Catolicii pot avea ca strabunici sau chiar rude mai indepartate Italieni, Spanioli, si de alte nationalitati veniti cu multi ani in urma in Romania.
Ei de fapt nu aparut ca sectele din sec. XX in Romania (prin prozeletism).
Insa trebuie retinut ca Romania este singura tara cu origine latina care are ca religie majoritara cea crestin-ortodoxa (restul sunt catolice, iar celelalte ortodoxe [majoritatea, sau tarile cu care ne invecinam sunt de origina slava, in afara de Grecia si altele]).

6 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Din cate stiu eu catolicismul a aparut odata cu ocupatorii catolici. In speta, principalii ocupatori catolici au fost ungurii (si sasii). Cand s-au stabilit in Ardeal, au adus si religia catolica cu ei.

| OOOLEOOO a răspuns:

Catolicismul a aparut prin urmarea a crestinari poporului Dac, prin cucerirea Romanilor.Crestinismul instaurat de atunci fiind adoptat prin asimilare la crestinismul Latin, care interactioneaza oarecum cu religia politeista Daco-Getica,(Religia pesterilor sau a lui Zamolxe), Zamolxe fiind corelativul lui Iisus.

Sfantul Andrei a fost considerat primul crestin pe teritoriul romanesc, predicand si intemeind primele comunitati crestine adevarate.

Odata cu instaurarea crestinilor in poporul roman au aparut si grupurile de religii precum cea Catolica, Ortodoxa etc.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna din cate imi aduc eu aminte biserica Romano-Catolica a aparut in anul 1054(cred ca de atunci)dar sunt curioasa de ce ne intrebi?big grin

| Iuliana95 explică (pentru pisicutzamik):

Curioziate...sunt catolica happy

Răspuns utilizator avertizat
| Iuliana95 explică:

Multumesc pentru raspunsuri big grin