| Naykle a întrebat:

Buna stie cineva in ce data este anul acesta Pastele unguresc?

Răspuns Câştigător
| PedoBarbie a răspuns:

Nu există Paşte unguresc ci catolic, ortodox etc. Religiile dominante ale Ungariei sunt romano catolicismul și calvinismul Anul acesta-2014 Paştele e pe 20aprilie şi la catolici şi la ortodocşi. Succes!

16 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pe 13 aprilie

| Moisie a răspuns:

Pastele este ceva ce tine de religie si nu de nationalitate.
Iti spun asa pentru ca ungurii pot fi si ei catolici sau reformati.
In cazul in care te intereseaza pastele catolic atunci afla ca acesta este Dumninica 20. Aprilie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

20 aprilie

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Nu stiu dar sa si-l sarbatoreasca la ei acolo.

| sublime89 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

"La ei acolo". Unde ar fi asta?

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru sublime89):

In Ungaria bineinteles. cu alte cuvinte, sa se care din tara

| Moisie a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Dar de ce sa se care din tara lor, si din meleagurile pe care stramosii lor le-au aparat cu pretul vietii si unde mai pui ca au construit o civilizatie?
Doar pentru ca o venitura ca tine s-a trezit dashtept, si nu stie ca stramosii sai stateau sprijiniti in bota si priveau cum paste oaia, cand stramosii lui se luptau pentru apararea tarii LOR, in timp ce mosii si stramosii tai isi aparau pielea, si nu tara, ascunzandu-se ca lasii prin paduri?

| sublime89 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Si romanii ar trebui atunci sa se care din Ungaria si din toate celelalte tari. Si sa avem state fara minoritati in intreaga lume.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru sublime89):

Romanii pe unde se duc nu cer partide, steaguri, drepturi speciale, teritorii. nicio tara din lume nu a mai acordatea drepturi cum am dat noi maghiarilor si cu toate astea tot nu sunt multimiti. in conditiile astea, sa se care la ei in tara daca nu le convine. ori daca nu, sa ramana aici dar sa-si cunoasca lungul nasului.

| sublime89 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Cum sa nu ceara? Romanii din Serbia de exemplu, au partide: http://www.evz.ro/......46204.html
Faptul ca Transilvania s-a unit cu Romania nu e vina ungurilor care traiesc acolo. Daca Romania a dorit Ardealul, atunci sa-l accepte asa cum e, cu toate minoritatile. Daca nu-l accepta, e libera sa renunte la el. Iar cand vine vorba de drepturile ungurilor din Romania, ele sunt ok, dar s-ar putea mult mai bine. Uite de exemplu cum e in Finlanda cu minoritatea suedeza. Ala da exemplu de oameni civilizati. Aici la noi sunt prosti si unii si altii.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Moisie):

Teritoriile se pierd si se castiga prin razboaie. Ungaria a pierdut transilvania cum a pierdut si Romania de exemplu bucovina de nord.
si aborigenii isi aparau teritoriul, si pieile rosii si-l aparau, nu are nicio importanta atata timp cat ai pierdut lupta. nu poti sa vii acuma in america sa iti faci partidul "talpa iute" ca vezi domne acolo au locuit triburile cherokee si apache.
orice ati zice voi, harta ramane neschimbata. inc-o data, teritoriile se castiga prin razboaie, nu cu miloaga cum faceti voi. duceti-va sa va certati cu aia care au semnat tratatul de la versailles, sa vedeti ce va dau aia prin gura happy crezi ca toate tarile sunt asa corupte si tolerante ca romania...intr-o tara civilizata nu v-ar fi bagat nimeni in seama.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru sublime89):

Pai nu e vina ungurilor care traiau acolo dar din moment ce s-au unit, ce mai conteaza cine era acolo si ce facea. nu a fost nici vina cipriotilor cand au venit turcii peste ei si le-au luat juma de tara, inclusiv juma de capitala.
si nu, nu trebuie sa renunte la ardeal ca asa vor minoritatile. minoritatile trebuie sa realizeze ca s-au semnat niste documente oficiale, s-au trasat niste linii pe harta si sa accepte situatia. orice am zice noi, teritoriile raman la fel ca nu e dupa cum vrea laszlo sau gheorghe. iti spun si tie ce i-am spus aluia mai sus, intr-o tara civilizata nu ar fi bagat nimeni in seamna toate fițele astea ale ungurilor...dar la noi pentru niste voturi...
si ok, finlandezii cu suedezii se respecta intre ei, de aia sunt si civilizati, dar eu daca ma duc la un magazin in ardeal, pai patronul ungur se face ca nu stie engleza sau romana. mi-o baga pe aia cu "nem tu dom roman" habar nu am cum se scrie. pai in conditiile astea, tata...n-am cum sa-i iubesc.

| sublime89 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Dar si Romania a semnat acele documente oficiale dupa unire, in care a promis ca va face niste lucruri in privinta minoritatilor. Dupa unire, s-au facut ca uita de toate acele acorduri. Oricum, n-a fost nici prima si nici ultima data cand politicienii romani au spus una si-au facut alta. Putem vedea asta si acum in fiecare zi la tv.
Intr-o tara civilizata se respecta drepturile minoritatilor. La noi uite cam asa le-am respectat: http://en.wikipedia.org/wiki/Romanianization

Mitul asta al vanzatorilor unguri care nu vorbesc cu clientii in limba romana ma tem ca e doar atat, un mit. Si se intalneste mai ales la romanii din exterioriul arcului carpatic care nu prea sunt obisnuiti cu minoritati si cu alte culturi, si au asa un fel de fobie fata de unguri. Eu locuiesc in Ardeal si nu am patit niciodata asa ceva. Si bineinteles, nu vorbesc limba maghiara. Am fost inclusiv in Secuime, si nici acolo n-am patit asa ceva.
Multiculturalismul ar trebui sarbatorit. Pana la urma suntem in UE, care se bazeaza tocmai pe multiculturalism. Daca nu traiesti intr-o regiune unde se vorbesc si alte limbi, si poti vedea si alte traditii, e mai greu sa intelegi avantajele care vin odata cu el. E nevoie de toleranta si intelegere si de o parte si de alta. Exceptii negative vor fi tot timpul, ca-n orice alt caz, dar daca nimeni nu face primul pas si ne lasam prinsi pentru totdeauna in ura asta bazata pe o totala lipsa de intelegere, atunci ne meritam soarta, si vom avea un viitor la fel de urat ca si trecutul. Daca vrem un viitor european, atunci trebuie sa lasam in urma mentalitatile balcanice.

| Moisie a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Poate imi aduci si mie aminte de razboiul dintre Ungaria si Romania in care a invins Romania prin lupte. Nu de alta dar eu cunosc doar razboiul in care Romania, desi a fost invinsa atat de rau incat iau ramas doar 3 judete din Moldova, motiv pentru care si-a trimis tezaurul "in siguranta" la rusi, tara care s-a recunoscut invinsa, motiv a incheiat o pace rusinoasa la Buftea, dar care a primit Ardealul ca pleasca politica, doar pentru ca Franta a dorit sa distruga Imperiul Austriac care era mult mai puternic si mai mare decat ea. Asa ca in concluzie de ce sa plece cei care au aparat acel teritoriu timp de peste 1000 ani, si astfel si-au legitimat dreptul de a locui acolo, si de ce sa nu plece alti ocupanti vremelnici care au profitat de un joc politic impus de Franta prin Tratatul de la verasailles, tratat care NU a fost acceptat nici chiar de americanii care au ellberat Franta ocupata de altii, care nici aceia nu au acceptat Tratatul de la Versailles?

| Moisie a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Nu confunda situatia din Cipru cu cea din Ardeal. In Cipru s-au dfus lupte grele intre greci si turci si orasele au fost ocupate prin lupte sangeroase, pe cand eu nu tin minte din istorie de nicio lupta dusa de romani pentru eliberarea oraselor din Transilvania, ci doar de un Ardeal primit ca pleasca politica de o tara invinsa!

| Moisie a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Gresit!
In orice tara democratica, pretentiile de genul pe care le cere minoritatea maghiara sunt deja de mult acceptate, de ex in tari ca Elvetia si Belgia sunt 4 limbi oficiale, asa ca trebuie sa va obisnuiti cu ideea ca si limba rromilor dar si a altor minoritati cu drepturi ISTORICE trebuiesc acceptate ca limbi oficiale in statul federal si MULTI etnic care este Romania formata pe scheletul a mai multor state.(ca de ex Moldova, Valahia, Principatul Transilvania, o parte din Ungaria, parte numita Partium, + Republica
Banateana ramasa ca urmare a restrangerii Austriei si Dobrogea parte a Bulgariei.
Cat despre civilizatie iti dau mare dreptate, Romania nu este un stat civilizat. Asa ca nici o natie din Europa si nici de pe planeta Terra NU va iubeste, nici chiar tarile fratilor vostri de sange ca Italia sau Franta, realitate confirmata de faptul ca NU sunteti acceptati in Schengen, asta in vreme ce ungurii sunt considerati civilizati, sunt in Schengen si sunt acceptati ca oameni civilizati in toate tarile de pe planeta, mai putin in Romania care este lada de gunoi a Europei.
Atentie mare la tradatorii de neam si vanzatorii de tara care va conduc, ca in ritmul actual in care decade Romania, Basescu in inteligenta lui de Popey Marinaru a intuit ca tara merge catre autodistrugere si ca singura salvare vine din desfintarea statului national si unitar roman (stat artificial creat de Bismarck) si singura salvare este accederea in Uniunea Statelor Europene, fapt trambitat la Bucuresti la Congresul Partidelor Populare din UE, atat de Base cat si de Merkel, Sarkozy si Baroso.
Asa ca nu trebuie sa uiti nici ca la referendumul antibase, prietenul si amicul lui Base numit V. Orban, i-a rugat pe unguri sa NU mearga la referendum ca sa-l dea jos pe Base, ca nu stiu ce pierd daca ar face asta, pentru ca in cca 10-20 de ani granitele Europei se vor schimba, si asta in tari muuuuult mai mari si mai puternice decat falita, distrusa si vanduta Romanie, tari ca Marea Britanie (si nu numai) in care Scotia se pare ca va deveni stat independent. Asa ca in calitate de viitor MINORITAR roman din marea tara numita S.U.E, ar fi mai inteligent sa nu fi impotriva drepturilor minoritarilor, pentru ca esti impotriva propriilor tale drepturi caci si tu vei fi tot MINORITAR!