| TCosmin a întrebat:

2 Intrebari va rog.
1. Pentru ce a fost nevoie de jertfa lui Isus? Pacatele noastre sau pacatul originar.
2. Exista in Biblie ceva de genul Pamantul are aprox. 6000 ani?

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

1.si pacatele noastre si cel originar.Romani5:12,Romani6:23.
2.nu scrie de cat timp a fost creat pamantul.Deducem de cat timp a fost creat omul.

| RAY a răspuns:

1. Pentru ce a fost nevoie de jertfa lui Isus? Pacatele noastre sau pacatul originar.

iahve nu a avut ce face si s-a trimis pe el insuti pe pamant ca sa moara ca sa ierte pacate care nici nu erau facute apoi se roaga lui insuti, si spune de ce mai parasit lui insuti
2. Exista in Biblie ceva de genul Pamantul are aprox. 6000 ani?
in biblie nu apar ani, zile, luni etc
dar evrei sunt prin anul 6000
desigur ca e minciuna carbunele, petrolu, gazul metan cum putea sa apara in 6000 de ani daca un copac traieste 5000 de ani?

| anonimg a răspuns:

1. Pacatele noastre. Dar El a rascumparat intreaga creatie care a avut e suportat pacatul(si omul si pamantul).

2. Da. De la Adam pana la Domnul Isus sunt aproximativ 4mii de ani(nu se stie cu exactitate); iar de la Domnul Isus pana astazi(28 martie 2013) sunt 2013 ani.

| Lizzu a răspuns:

Mie mi-e confuz ceva :

Ce am rezolva daca pacatele de peste an ni s-ar anula (spala) prin jertfa lui Iisus de fiecare data cand e crucificat si moare?

Asta inseamna ca fiecare e liber sa pacatuiasca, sa faca ce-i trece prin cap pentru ca se gandeste ca nu-i nimic, tot va veni in fiecare an momentul cand pacatele de pana atunci i se vor sterge prin sacrificarea lui Mesia?

E ciudat.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut Cosmin.

Jertfa de răscupărare a lui Isus a fost necesară în primul rând pentru a se răspunde la o întrebare ridicată de Satan în legătură cu oamenii. Satan a insinuat că, dacă i s-ar oferi ocazia ar putea îndepărta de Dumnezeu pe orice om, aşa cum a făcut şi cu Adam. Prin ascultarea de care a dat dovadă chiar şi în faţa morţii, Isus a demonstrat că Satan era un mincinos şi că un om perfect înzestrat cu liber arbitru îşi poate păstra intergritatea în faţa celor mai grele încercări.
Iar în a doilea rând, el a murit pentru ai răscumpăra pe urmaşii ascultători a lui Adam din starea de păcat şi moarte, astfel ca în viitor să poată trăi veşnic, aşa cum şi-a dorit Dumnezeu de la bun început.

Biblia nu susţine că pământul are doar 6000 de ani. Vârsta pământului se poate ridica chiar la miliarde de ani. Însă cronologia biblică arată că prima pereche de oameni, Adam şi Eva, au fost creaţi acum aproximativ 6000 de ani în urmă.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca aia a fost alegerea lui.
Nu stiu sa-ti spun ce scrie in biblie despre varsta pamantului, dar cu siguranta e alta metafora pe care fiecare o intelege asa cum vrea.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Jertfa lui Hristos a avut efect asupra celor sfinti, din perioada vechi-testamentara, care nu au avut taina Botezului, si datorita ca au avut pacatul stramosesc, au stat in iad, pana cand Iisus s-a jertfit si s-a coborat la iad cu sufletul.

Cat despre calculul despre existenta Pamantului nu spune nimic, insa daca stam sa calculam varstele tuturor descendentilor din Adam si Eva ar iesi o cifra de 6-7000 de ani, insa de la om, ci nu de la Pamant!

Cat despre Jertfa Mantuitorului, iti las un link interesant :

http://www.crestinortodox.ro/......69289.html

| TCosmin explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Despre 6-7000 de ani inainte de Chr., istoria noastra laica nu spune nimic de vre o civilizatie inainte de asta?

| RAY a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Petrolu cum a aparut si carbunele?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru TCosmin):

Ba da.

Sunt precizati de la primii oameni (Adam si Eva), cu primii fii si fiice, mai tarziu impartindu-se in neamuri, fiecare cu teritoriul lor, pana la civilizatiile de astazi.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru RAY):

Sunt niste materii foarte complexe.
Petrolul contine peste 17000 de substante complexe in compozitia lui chimica.
De aici vedem Intelepciunea Ziditorului nostru.

" Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi facerea mâinilor Lui o vesteşte tăria. (Psalmul 18)"

| RAY a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Faptul ca contine multe elemente chimice nu arata ca e complex, pentru tine si o ploaie e ceva foarte complex care doar cu interventie divvina se realizeaza

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru RAY):

Te rog, pe viitor daca v-a mai fi cazul sa imi raspunzi, invata limba romana cum s-o vorbesti, si nu mai da raspunsuri de la tine putere, ci consulta o sursa de cunoastere ca sa faci niste afirmatii fondate, macar cat te duce capul.

Si nu mai abera, doar de dragul de a posta, mesaje fara nicio baza logica/ fara niciun inteles, ca nu imi consum din timp sa ii raspund unui bineuronal (cum a zis luminatul Petre Tutea, "cand vorbesti cu un ateu este ca si cand vorbesti cu un perete").

Si ca sa iti raspund la aberatia spusa, cf. Wikipedia " Țițeiul în stare brută conține peste 17 000 de substanțe organice complexe, motiv pentru care este materia primă cea mai importantă (.)"

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Tin sa precizez ca Sfintii Parinti explica cel mia bina si nu accepta concesii : Pamantul(de la creatie) are in jur de 7500-8000 de ani(fapt explicat si de Cleopa Ilie). Sfintii Parintii nu sunt de acord cum ca cele 6 zile de creatie ar fi fost miliarde de ani, ba dimpotriva, subminand puterea Domnului.

| Guildo a răspuns:

Jertfa lui Isus l-a transformat intr-un martir, iar martirii ajung sa aiba mai multa influenta dupa moartea lor decat in timpul vietii. Nimeni nu poate fi sigur daca Isus si-a dorit sa moara, sau el a vrut sa isi continue drumul, iar imprejurarile nu au permis asta. Cat despre intrebarea 2, este adevarat, in Biblia pamantul are cateva mii de ani vechime, dar stim cu totii ca in realitate este vorba de milioane sau miliarde.

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Logica mea spune ca daca facem un pacat,oicare ar fi el,cum ar fi ca injuri un om pe strada,sau bati pe cineva,faci un om sa se simta prost si treci cu asta fara nici o consescintza trebuie sa plateasca cineva pentru asta nu? Natura si intregul pamant are o anumita balanta care lucreaza in armonie si nu se face nimic din placere cum facem noi,oamenii, cu Iisus Dumnezeu a creat o balansa si pentru oameni, cred ca are logica nu?

Pamantul nu are miliarde de ani ca altfel am fii fost arsi, am vazut intr-un documentar ca soarele se apropie de Pamant in fiecare an deci pana acum ori nu ar fi trebuit sa existe viata acum, ori pamantul are 6000 de ani

| Zaied a răspuns (pentru Marius_Grigore_1989):

Deci vrei sa spui ca acum 6000 de ani au trait dinozaurii? E cam recent nu crezi, avand in vedere ca perioadele preistorice au durat mii de ani fiecare (cretacic, jurasic etc.) plus evolutia omuli de la adam si eva incoace.Balanta aia e valabila pentru intreg universul nu doar pamantul dar omul fiind cea mai aroganta fiinta se crede buricul universului.Si eu cred in teoria evolutiei nu a creatiei divine. Daca te bazezi pe logica asa cum spui atunci realizezi singur ca in religie nu e nicio logica.Sunt convins ca Dumnezeu a creat totul si ca exista dar nu asa cum ni-l prezinta religia.

| relian a răspuns (pentru Marius_Grigore_1989):

Asa si cum crezi ce spune la TV aia? Adica soarele se aproapie de pamint sau ma rog invers si tu crezi lucru asta.Si il crezi pentru ca ai si afirmat ca daca pamintul ar fi avut miliarde de ani am fi fost arsi deja.Si atunci cum ramine cu chestia cu Dzeu? Daca dzeu a facut pamintul atunci nu are cum sa se apropie de soare nicicum.Se pare ca nici tu nu stii ce sa mai crezi.Dzeu cind a facut cea facut le-a facut acolo unde sint si nu joaca, adica sa ne arda.Pamintul ca pamint are milioane de ani sau cit o avea, iar ce este pe el nu trebuie sa aiba aceiasi virsta sau tot milioane de ani.Si natura si pamintul are o balanta insa aia nu se refera ca injuri pe cineva si gata o sa fii pedepsit sau contrabalansat.In natura lucrurile stau cu totul altfel decit balansul asta.In natura supravietuieste cel mai puternic, deci esti batut, esti omorit, ti se ia ce ai ca cel care le-a luat sa supravietuiasca.Acum ca omul nu face asa la nivel individual da insa la nivel global aia facem, omorim alte specii, le luam habitatul si asa mai departe, facem asta sa putem supravietui.Un leu omoara o caprioara si te asigur ca nul contrabalanseaza nimeni. Daca n-ar omorio ar muri el de foame.Si daca stai si te uiti in natura sint numai specii frumoase, bine facute si asa mai departe.Nu o savezi tigrii in 3 picioare, schizofrenici, mutilati si asa mai departe.Astfel de elemente sint eliminate de natura ca nu asigura continuitatea speciei.Omul insa ajuta, se ajuta intre ei si uite asa avem oameni in carucioare, oameni cu debilitati mintale si asa mai departe.Nu am nimic cu nimeni dar tot noi venim si ne plingem uite saracu ala cum s-a nascut cu malformatii, uite ala ce gras este si asa mai departe.Mai venim si ne plingem ca nu aveam femei frumoase si barbatii fatali, dar a cui este vina oare? Pai este vina noastra ca uite ne uitam si ne gindim ca ne bate DZeu daca nu il ajutam.Naspa ce mai.Deci ori crezi ca pamintul se apropie de soare ori crezi in Dzeu? Treb sa alegi si sa te hotarasti.

Răspuns utilizator avertizat