| IoNuTz96 a întrebat:

am o intrebare... e pacat sa omori animale doar pentru a le cruta suferinta? adica de exemplu gasesti un animal pe strada, il iei acasa si observi ca e ranit foarte rau, si orice ai face nu pot sa il vindeci pentru ca sa zicem a pierdut mult sange sau ca s-a infectat rana si in cel putin 1-2 zile va muri, si chiar daca il duci la un medic veterinar nici acesta nu poate sa faca nimic..., asa ca decat sa sufere, mai bine il omori, nu? Deci este pacat sa omori pentru a cruta suferinta?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E pacat daca sunt omorate din placere, dar in alt context nu.

| unknownn a răspuns:

Nu e pacat, am avut si eu o pisica care a avut cancer si am dus-o la medic-ul veterinar, a zis ca nu mai are ce sa-i mai faca si sa ma intorc peste vreo 2 saptamani cand ii este rau si nu mai poate sta in picioare(pisica), am dus-o dupa 2 saptamani, i-a bagat apa la inima si intr-un minut...adios!

| Xtadelo a răspuns (pentru unknownn):

Ce sadic straight face

| unknownn a răspuns (pentru Xtadelo):

Ce e asa sadicstraight face? Trebuia sa o las sa se chinuie inca vreo luna fara sa manance, sa nu mai poata sta in picioare, sa vomite...ca mai apoi oricum sa moara? Asta se intampla cu toate pisicile sau cainii care au cancer.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. ma bucur ca pui asa intrebări. si eu m-am interesat de ea, iar anumite sfaturi şi principii biblice m-au ajutat să înţeleg răspunsul.
iată câteva:
1. întrucât sunt create de Dumnezeu, El este interesat despre felul cum le tratăm şi condamnă maltratarea lor de dragul distracţiei (proverbele 12:10).
2. în acelaşi timp, Dumnezeu arată clar că oamenii se pot folosi de animale chiar omorându-le, pentru a fi folosite ca hrană sau îmbrăcăminte.
deci, atunci când un animal ajunge într-o situaţie pe care ai amintit-o fiecare are responsabilitatea de a decide ce să facă. dacă consideră că ar fi un act de îndurare să curme suferinţa unui animal ce nu mai are nici o şansă de a supravieţui, Dumnezeu nu interzice să-i fie curmată viaţa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Devyd, dacă e să o luăm pe căi ortodoxe, dacă stăm bine să ne gândim, omul a trăit din uciderea animalelor. Dacă analizăm, de Paşti ucidem un miel.De Crăciun, un purcel.
Dacă nu se mai poate face nimic pentru el, părerea mea e că mai bine să apelezi la un veterinar, probabil se va ocupa el.Adică mai bine îi face o injecţie şi moare liniştit, decât în şi mai mari chinuri.

| Devyd a răspuns:

Pai depinde cum privesti lucrurile, din punct de vedere ortodox da e pacat,
Dar chiar si daca animalul este in suferinta, nu e pacat sa stii ca tu i-ai luat viata? ( chiar si daca vrei sa il scutesti de suferinta )
Il vei avea pe constiinta, nu e un lucru firesc sa il omori pentru ai cruta suferinta.

| Anna333 a răspuns:

E cel mai greu lucru pe care il poti face, dar vine din marea iubire pentru ele. Nu il poti lasa sa se chinuie caci nu-ti vei ierta asta, medicii nu sunt criminali, ci oameni care incearca sa salveze. Ca medic trebuie sa ai taria aceasta sa stii cand trebuie sa renunti.
In schimb eu nu-i inteleg pe cei care vaneaza, fie pentru placerea sadica de a ucide, fie pentru a manca iepuri, porumbei sau fazani. In zilele noastre cand exista tot ce iti doresti, e ciudat sa vezi ca spiritul barbar din om inca exista. Ala este un pacat. Nu atat din punct de vedere religios, cat prin faptul ca iti face sufletul zdrente si te anuleaza ca om.

| Claudiu950 a răspuns:

Sall! Eu nu sunt de parere ca e un pacat sa curmi suferinta indiferent de ce metota folosesti. Dar nu il omora tu ci spune-i medicului veterinar sa ii dea injectia aceea pe care o foloseste pentru a omora animale atunci cand nu mai are ce sa le faca ca sa le vindece si sa nu sufere. Deci nu e pacat!

| luckwelt a răspuns:

Pai mai bine lasa-l sa moara caci dumnezeu stie cind sa ia si cind sa dea viata cuiva asa ca lasa-l sa-si traiasca ultimele clipe.