| CerBuuu22 a întrebat:

Salut, am 17 ani si sunt clasa a 11-a la un liceu cu profil tehnologic...

Va rog daca doriti sa acordati putina atentie la ceea ce va urma sa spun. "povestea mea" daca pot spune asa.

Ok. problema este legata de scoala. pur si simplu nu pot sa invat, si nu este vorba de memorie pot sa iau si orice pastila eu tot nu tin minte pentru simplul fapt ca nu ma intereseaza acel lucru
De exemplu de ce am nevoie de chime in viata? ( am media 5 ) Nu ma intereseaza pur si simplu de nici o combinare intre substante sau acizi. Nu vad cum m-ar ajuta asta in viata.
Sa trecem la module. eu in clasa a 11-a am 11 module. marog acum spre sfarsitul semestrului 2 am mai terminat din ele. Si cam din 11 module 4-5 au legatura una cu alta. restul nimic.
Cum ar trebui sa invat la toate 11 si sa am timp si de restul obiectelor care oricum nu ma ajuta cu nimic.
Matematica. da anul acesta facem cu alt profesor si pe primul semestru am media 4.
Este foarte greu sa invat acum deoarece in clasele 9-10 am avut un profesor care sincer sa spun parca inventa el unele lectii. adica intra in clasa scria singur pe tabla - rezolva singur exercitiile, ne punea sa scriem, tema si pleca.
Iar acum a venit un profesor care mananca matematica pe paine. cred ca nu stie si alt ceva in afara de matematica.
Acum sunt la o lectie cu derivate. daca stiti ce sunt alea... daca nu aflati acum O PROSTIE, sunt sigur ca peste 2-3 ani nu o sa ma intrebe nimeni ori unde as vrea sa ma angajez daca stiu sa rezolv o derivata compusa etc.

Deci de ce le invatam? sa trecem clasa si sa luam bacul. de parca mai tine minte cineva chestiile astea peste cativa ani... Sincer va spun parerea mea este ca un om ar putea invata chiar si in 5 ani esentialul a 12 clase. Ma refer daca ar invata ceva sa il ajute in viata.

Eu am un prieten care a ramas repetent de 3 ori si totusi are o gandire mult mai ampla si mai dezvoltata decat majoritatea colegilor mei de la scoala. cu ei nu poti purta o discutie serioasa nu stiu nimic decat jocuri pe calculator.

Cand ma gandesc ca stau 30 ore pe saptamana la scoala mi se face rau.
De ce ca sa ma descurc in viata trebuie sa invat tot feluri de lucruri pe care nu le mai intalnesc alt undeva decat in scoala. adica ca sa am un salariu cu care sa ma intretin ar trebui sa imi pierd aproape jumatate de viata invatant ( spun jumatate de viata deoarece consider ca generatia asta nu ajunde la 50 ani laughing ).

De ce nu as putea sa stau 12 ani acasa si sa invat singur ce ma intereseaza si consider ca ma ajuta in viata si sa ma documentez despre ceea ce imi place. ( si nu pot face asta din cauza programului foarte incarcat care ne este oferit de scoala ).

Eu fac pregatire la matematica, si nu stiu cum se face ca atunci cand merg la pregatire stiu sa fac unele exerciti fara ajutor dar cand ma scoate la tabla habar nu am.
Profesora cu care fac pregatire si mama mea miau sugerat sa ma transfer la anul din liceu. la liceul unde preda ea ( profesoara cu care fac pregatire ) deoarece profesorul cu care fac eu spune ea este mult prea sever.

Da acum eu vreau si nu vreau sa ma transfer. Vreau pentru ca am si unele probleme cu colegii marog nu ma inteleg asa bine cu ei si vreau sa scap de ei.

Si nu prea as vrea deoarece va trebui sa schimb profilul. marog si o sa ma integrez foarte greu probabil.
Am inteles ca in clasa in care m-as putea muta sunt cam 14 fete si 3-4 baieti. Nasol pentru mine ca sunt timid.

Eu vreau sa ma duc in armata. adica asta imi doresc alt ceva nu vreau sa fac.

Parintii mei ma streseaza foarte mult cu invatatul si va dati seama daca fac pregatire si iau 3-4.

Familia imi tot spune ca trebuie sa invat si sa invat incontinu de parca nu as avea si eu o viata. si nu ma inteleg cand le spun ca nu am nevoie de unele chestii si din cauza aceasta nu imi pot intra in cap.

Acum nu stiu cu ce m-ati putea ajuta. poate cu un sfat sau ceva de genul.

1 răspuns:
| Dogx a răspuns:

Incearca sa inveti formulele la mate si vei sti, mai ales ca faci pregatire iti arata ea cum sa le aplici...
Nu are rost sa te transferi, vei avea noi colegi, noi profesori pentru ce?
Mai ai 1 an si ai gatat.
Mai raspunde si tu si poate tine cont profesorul/profesoara de raspunsul tau la test sau cand te asculta.