| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu....am o relatie de putin timp cu un baiat.el e penticostal iar eu ortodoxa.nu stiu de ce dar parca as vrea sa ma despart de el pentru ca e penticostal. sad ma ajutati cu niste sfaturi va rog puppy dog eyes...adica cum ar fi ce nu au voie penticostalii sa faca? mersi mult de tot

11 răspunsuri:
| Anitaaaa a răspuns:

Sincer fata ..nus tiu ce nu au voie.dar daca u il iubesty..cred ca il iubesti destul incat sa nu iti pese ce fel de religie e....iti sp din propria experienta...
dar daca ai sp ca esti de opotyn timp cu el..mnah faci cety spune inima

| mona a răspuns:

Sunt oameni si ei ca si noi doar ca au ceva reguli mai,, dure,, decat noi, tu daca vrei sa te desparti de el pentru simplu fapt ca e penticostal, spune-i in fata ca te deranjeaza religia lui

| Ivanovicius a răspuns:

Ar trebui sa va intelegeti. Amandoi sunteti oameni. Daca va iubiti, ar trebui sa fiti deasupra religiei. Ce spui tu acolo e ca si un fel de rasism. Nu stiu de unde vine acest manifest al tau, dar mai bine ai scapa de el!

| EllaDaniela2000 a răspuns:

Pai..penticostalii nu au voie sa fumeze sa beie, sa injure, sa danseze(nu is sigura)etc.Nu cred ca ar trebui sa te desparti de el daca il iubesti cu adevarat.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| CrazyStuff a răspuns:

Daca il iubesti si el te iubeste nu conteza religia.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bun te pot ajuta eu, penticostalii nu au voie sa faca dragoste in afara casatoriei si de obicei ei se casatorie numai cu cei de o religie cu ei.

| milan9 a răspuns (pentru EllaDaniela2000):

Și ortodocșii au voie "să fumeze sa beie, sa injure, sa danseze" sau să facă dragoste în afara căsătoriei? Categoric nu.

Totul ține de respectarea sau nerespectarea acestor cerințe care protejează persoana, iar aceste cerințe se asumă individual prin LIBERTATEA RESPONSABILĂ!

| milan9 a răspuns:

Întreabă-l dacă e dispus să reintre în Biserica Ortodoxă, singurul loc în care beneficiază de lucrarea harului divin. O întrebare simplă şi cât se poate de firească. Dacă întrebarea ţi se pare greu de adresat, imginează-ţi cât de complicate sunt tensiunile ce se nasc din cauza diferenţelor de mentalitate, diferenţelor referitoare la dreapta credinţa...

Este foarte important să fie amândoi de aceiaşi religie. Relevant în acest sens este şi II Corinteni 6, 14.

| milan9 a răspuns:

Un şir întreg de aspecte ce privesc familia extinsă - rude și prieteni- (credinţa dreaptă de care depinde mântuirea sufletului, importanța pentru mântuire a Bisericii și a harului), vor genera în timp, la tot pasul, foarte multe dispute, contraziceri şi concurenţă, tensiuni nerezolvate…

Chiar şi un lucru mai simplu, precum data sărbătoririi unui eveniment, poate să conducă la situaţii complicate. Cunosc cazuri ale unor familii (în care unul fiind orthodox iar celălalt catolic) în care, din cauza diferenţelor, lipseşte armonia. Iar la catolici nici măcar nu sunt diferențele colosale, fundamentale, precum sunt lipsurile întîlnite la diferite secte.

Confesiunea copiilor este un alt subiect disputant… Este important ca cei doi să fie de la început în cadrul aceloraşi convingeri, dar a unora care țin de acea Biserică UNICĂ și NESCHIMBATĂ prezentată în Noul Testament, nu a unora care s-au despărțit prin zeci și zeci de mii de secte. Sunt evitate astfel foarte multe probleme care dezbină familia.

| Maxim96 a răspuns:

Iubirea nu cunoaste religie.Dar poate i-l poti convinge sa-si schimbe confesiunea.

| Liviu a răspuns:

Sa fiu sincer? prosteste-l sa se mute la ortodoxi laughing ori devino atee si tu si fal si pe el sa fie ateu, crede-ma laughingpe mine ma cam doare la cot de ce religie sunt eu sau ce religie o sa fie nevasta'mea xD