| Alyalexandra15 a întrebat:

Ce nu au voie penticostalii sa faca intr-o relatie? Dau unda! :*

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ca și ortodocșii sau catolicii pentru care Biblia contează, dacă le place de cineva au voie să se căsătorească.Nu au voie să facă sex cu viitorul soț sau soție probabil a altcuiva.Sunt liberi să se antreneze in a-și tine hormonii sub control fără presiunea mult mai mare care o ai după ce îți începi viața sexuală, antrenament foarte util pentru a nu-ți fi greu să fii fidel și să ai o căsnicie reușită.

| MskDesign a răspuns:

Cata prostie cu toate religiile acestea.Iti impune ce sa faci si cand sa faci.Cum de puteti fi asa orbi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o relație nu au voie sa inlocuiasca
r-ul cu f.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-au voie sa precupeteasca vreun efort ca sa te atraga in secta lor.
Deja unul dintre ei mai sus minte ca secta lui e aproape de ortodoxism si ca icoanele sunt chip cioplit etc.
Nu are habar ca textul original din Septuaginta contine cuvantul idolon, iar cel ebraic pesel, adica zeitate pagana.
Reprezentarea pe icoana a lui Iisus Hristos e legitima, fiindca a fost vazut si nimeni nu se inchina nici lemnului, nici vopselelor, ci lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.
Cinstirea icoanelor a fost stabilita la Sinodul al VII-lea ecumenic, pe cand secta penticostala/neo-protestanta inca nu exista.

| Admunssen a răspuns:

Religia penticostala este foarte aproape de ortodoxism. Diferentele dintre cele doua religii sunt. Penticostalii nu recunosc icoanele, (chipul cioplit), nu mananca carne de porc, (conform religiei, chiar si a celei crestine, se consuma carnea animalelor care au copita despicata in doua, doar cu conditia sa fie rumegatoare. Capra vaca, bivol. Porcul si camila nu sunt rumegatoare). Au pastor si nu preot iar slujba lor se numeste Adunare. In rest, nu este nici o diferenta. Dar mai important decat astea este iubirea, iubirea fata de aproapele tau. Iar aproapele tau poate avea orice religie. Isus si Dumnezeu agreeaza iubirea.

| HerrManelig a răspuns (pentru Admunssen):

Pai daca IUBIREA este atat de importanta... apai lasati tinerii sa se iubeasca cat vor... fara sa aiba nevoiie sa-i binecuvanteze un porcarul care pazeste porci care in timpul liber este pastor in adunarea voastra de manelisti urechisti si habarnisti in cele ce tin de crestinism

| suffarstar a răspuns (pentru Admunssen):

Penticostalii se infruptă cu carne de porc la greu. Adventiștii nu.

| Admunssen a răspuns (pentru HerrManelig):

M'da, am inteles cu cine am de-aface.

| HerrManelig a răspuns:

Penticostalii au voie sa faca tot ce vor pentru ca ei il accepta pe Christos ca fiind Dumnezeu asa ca sacrificiul platit cu viata de Isus Christos a fost facut pentru iertarea tuturor pacatelor pacatosilor care cred in el. Asa ca ai voie sa faci tot ce vrei incepand cu sexul si terminand cu orgiile sexuale pentru ca Isus si-a sacrificat viata pentru ca tu sa nu mai ai pacate orice ai face!
Sau mai exact asa cum scrie in Biblie in Galateni 3:13 Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi...

adica tu esti scoasa de sub blestemul legii si ai voie sa faci tot ce vrei... si mai ales sex cu cine stii tu ca vrei.

| Alyalexandra15 explică (pentru HerrManelig):

Scuza-ma ca-ti zic, dar gresesti amarnic. Nu este adevarat. Ei nu fac tot ce vor. Au reguli stricte. Tu ce religie esti de zici asa ceva?

| HerrManelig a răspuns (pentru Alyalexandra15):

Una este regulile stricte ale unor simpli oameni ...si cu totul alta este Legea stabilita de Isus. Si daca Isus a scos pe cei care cred in el de sub Blestemul Legii care spune ce este pacat sau nu, inseamna ca fata are voie sa faca exact ceea ce vrea pentru ca si cand isi va trai viata pe lumea aialata, se va intalni cu Isus si ii va da Lui socoteala si nu cu prostalaii de la biserica care nu inteleg textul bibliei!

| milan9 a răspuns (pentru HerrManelig):

De ce te pronunti? Ultima data parca nu erai crestin... Ce relevanta au spusele tale?

| Admunssen a răspuns (pentru HerrManelig):

Imi pare rau, dar nu pentru toti religia este una si acelasi lucru cu sexul. In plus, intr-o relatie nu se face numai sex.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Soimos le stie pe toate chiar daca a uitat numarul conturilor pe care le-a avut pe TPU.

| HerrManelig a răspuns (pentru Alyalexandra15):

Tu nu vrei sa intelegi un lucru si anume acela ca restriictiile sunt impuse de oameni si nu de Isus Christos, iar acei oameni sunt de fapt niste sarlatani care va arata din Biblie doar acele versete care le convin, dar nu va spun adevarul despre sacrificiul lui Isus!
Sau tu nu stii sau nu vrei sa crezi ca Isus s-a sacrificat ca si TU sa fii scoasa de sub Blestemul Legii lui Dumnezeu in care erau pedepsite pacatele si iata citatul care confirma acest lucru.
Romani 10, 4 Caci HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGI! si asta pentru ca Isus s-a sacrificat pentru ca toti care cred in el sa le fie iertate toate pacatele, si asta pentru ca Legea spunea ce este pacat si ce nu este ...si Isus a adus cu sine SFARSITUL LEGII, adica s-a facut blestem pentru noi ca sa ne scoata de sub Blestemul Legii!
Tu nu vrei sa gandesti cu mintea ta? Pai atunci urmeaza macar Biblia si nu pe habarnistii aia!

| Alyalexandra15 explică (pentru HerrManelig):

Am si eu o curiozitate. Tu de ce religie esti?

| HerrManelig a răspuns (pentru milan9):

Adevarul nu iti este suficient de relevant?
Eu nu te-am intrebat nimic despre persoana ta ...asa ca nici pe tine nu te priveste nimic despre persoana mea, aici ne duelam in argumente si nu in atacuri la persoana, asta ca sa intelegi din ce cauza vei fi trecut urgent pe IGNORE daca e mai legi de persoana mea in loc sa contrargumentezi aducand dovezi

| DaW a răspuns (pentru Alyalexandra15):

Esti mai proasta ca o oaie. 2 sunt penticostal si nu am nicio regula stricta laughing))

| HerrManelig a răspuns (pentru Alyalexandra15):

O sa-ti spun atunci cand te voi cunoaste mai bine, pentru ca nici eu nu te-am intrebat lucruri personale, pina atunci este suficient sa stii ca religia mea este ADEVARUL!

| Admunssen a răspuns (pentru Alyalexandra15):

Crezi ca este capabil sa-si dea seama?

| HerrManelig a răspuns:

Tinand cont de faptul ca Religia Crestina este religia IUBIRII si nu a cititului unei Biblii furate si marsavita cu minciuni de cei care au furat-o, LASATI tinerii sa se iubeasca cat vor. pentru ca IUBIREA este un Dar de la Dumnezeu si voi niste simpli oameni inculti nu aveti voie sa interziceti ce le pune Dumnezeu in suflete!