| BabyBlue_1099 a întrebat:

Am si eu o problemuta. In urma cu 2 saptamani mi-a murit o ruda. Cat trebuie sa tin doliul si dupa, cand il dau jos, unde trebuie sa-l duc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il tii cat simti si cat iti spune inima.si la fel...cand il dai jos faci de simti cu el.il arzi, il arunci, il pastrezi, il inramezi.ce simti! mie mi se pare ca e un intreg spectacol la o inmormantare "crerstineasca".

10 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Sa fie o regula cat sa tii doliu? Asta chiar e o prostie! Doliu il tii cat vrei, dar in suflet. Daca porti haine negre nu inseamna ca tii doliu...

| n0matterman a răspuns:

Tine-l in buzunar.

| barbattttt a răspuns:

Buna draga, doliu poti tine cat vrei; dupa ce il dai jos il pui la un copac si spui o rugaciune.
Imi pare rau pentru tine!

| Varahil a răspuns:

Doliul nu este un obiect, pe care sa-l porti un timp, si apoi sa-l duci undeva. Doliul reprezinta o perioada de rugaciune intensa pentru cel care a trecut la cele vesnice. In aceasta perioada, oamenii obisnuiesc sa poarte haine negre si sa renunte la ceea ce in mod uzual se numeste distractie, pentru a se dedica rugaciunii.

| beaa a răspuns:

Doliul se tine in inima. Nu trebuie sa porti neaparat haine negre ca sa ti doliul.

| olivia12 a răspuns:

Doliul se tine 6 saptamani dupa 6 saptamani il dai jos si apoi il duci la groapa decedatului
! si imi pare rau ca tia murit o ruda!

| BabyBlue_1099 explică:

Kingmaxx imi pare rau pentru tinelaughing dar poza mea, e luata de pe net! e prea vizibil asta. si da, adevarul asta e ca doliul se tine in suflet. dar am auzit de la o alta ruda, ca trebuie sa fac nu stiu ce cu el, sa il duc la o bisericuta, sau la mormant, chestii de genul.si m-a cam bagat in ceata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apoi mai baby blue nu as zice ca tinuta ta e chiar de doliu.in chelea goala pi malu marii? da,,, ma rog, fistecare cum simte na.doliu se tine in suflet si cat doresti.dar e bine ca durerea sa nu o tii mult in suflet fiindca tii sufletul respectivei rude in loc.lasa-l sa se inalte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei aia doliu? dolui il ti in sufletul tau o viata daca ai tinut la acea persoana nu cred ca exista o perioada de timp cand isi moare mama,tata,fratele, sora nu exista timp sau cand isi iubeste copii, sotia pers pe care le iubesti, religios il ti 6 luni cand se tine pomana la biserica

| Ralluuu a răspuns:

Pai salut! Nu stiu unde trebuie sa-l duci dar din cate stiu e ca un an se tine doliu...Si imi pare rau de ce ti s-a intamplat sad