| Anonima_2658 a întrebat:

Hei! cat se tine doliu >?
nu am nici o ruda moarta da`, am 2 profe care m`am saturat sa le vad asa. un din ele e tanara si inainte se imbraca super cool, si i`a murit tatal

si una nu am vazut-o niciodata, asa normal pentru ca e de anul asta profa mea, ei i`a murit sotul

are ceva legatura cu cine moare, ce reprezinta doliul big grin

funda-pentru cel mai explicit:*

Răspuns Câştigător
| Sperman a răspuns:

Doliul este expresia durerii emoționale, manifestată prin tristețe, stare de abatere, neputința de a se mai bucura la evenimentele din viață, retragere din societate, și purtare de haine de culoare închisă.
Un alt apect al doliului este procesul de a învinge acest proces de boală, depresiune sufletească cauzat de pierderea ființei iubite.
Acest proces a fost de unii împărțit în mai multe faze:

1. Faza de șoc
2. Faza controlată
3. Faza de regresie
4. Faza de adaptare (resemnare)

12 răspunsuri:
| WeeD a răspuns:

40 de zile di ncate stiu big grin

| TeddyAn a răspuns:

Normal 40 de zile de la deces

| cuore a răspuns:

Poti sa ti doliu o viata intreaga.

| ZeePinkStar a răspuns:

Bună.
DÓLIU, doliuri, s.n. 1. Durere profundă pricinuită de moartea cuiva sau de o mare nenorocire colectivă; atitudine plină de tristeţe a celui căruia i-a murit cineva. 2. Semn exterior (îmbrăcăminte neagră, bantă neagră etc.) prin care cineva îşi exprimă doliul.
Biserica spune că doliul se ține 40 de zile în care se pomenește persoana decedată. În schimb depinde de persoane, pot ține și 10 ani. nu te mai gândi la cum se îmbrăcau înainte, gândește-te prin ce suferința trec persoanele respectivewinking pot ține doliu cât timp doresc ele și cât timp consideră că trebuie. Doliul nu ține doar de îmbrăcăminte ci și de suflet și cum se gandește și se roaga pentru persoana respectivă. arată puțin respect pentru pierderea lor și nu te mai gândi cum o să se îmbrace, profesorii sunt puși pentru a preda, nu pentru a vă etala vouă unele ținute vestimentare!

| Maddu08 a răspuns:

Fiecare tine doliu cat vreahappy. Normal se tine doliu 1 an de zile.happy

| Minalore a răspuns:

Deci.atunci cand esti in doliu inseamna ca cineva apropiat sau din familie ti-a murit si tu porti numai haine negre.dar nu stiu cat dureaza...

| TM6524 a răspuns:

Pai doliul este o tesuatura neagra tinuta pe langa casa, la vedere (la bloc pe balcon) si este tinut 1 an de la moarte. Funda?

| Louise21 a răspuns:

Pai din cate stiu eu reprezinta durerea despartirii, despre care nu stii daca va fi temporara sau eterna, semnifica respect fata de amintirea celui plecat din lume, precum si asumarea unei perioade in care doresti sa fii singur cu durerea ta. Si din cate stiu eu 40 de zile...nu stiu sigur. sper ca te-am ajutat. fundita?

| XxAndreiMasterxX a răspuns:

Reprezinta inaltarea la cer.

| Iubiţica95 a răspuns:

De la deses se tine doliu 40 zile.Nu se asculta muzicaa, se poarta un batik negru pe cap sau o funda neagra in piept.Si tot 40 zile nu se saluta cu nimeni nu se da mina pur si simplu buna ziua si atit.Pa :*

| Sasha89 a răspuns:

Doliul se tine 1 an, dar depinde cat simte fiecare

| AlynutzaLove a răspuns:

6 saptamani se tine